szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Müller Cecília arra kérte az oltásellenes mozgalmakat, ne terjesszék nézeteiket. A tiszti főorvos arról is beszélt, hogy a meglévő szabályok szigorítását nem tervezik abban az esetben, ha azokat betartják az emberek, de a járvány aktuális helyzetét látva ezen változtathatnak.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Hétfő délelőtt is online sajtótájékoztatót tartott az operatív törzs Müller Cecília és Kiss Róbert rendőr alezredes vezetésével. A tiszti főorvos újra kiemelte, változott a fertőzöttek korosztályának eloszlása: a tavaszi időszakban a 65 év felettiek aránya 25 százalék volt, most a 20-29 évesek állnak így, de az ő egy részük tünetmentes, vagy enyhe tünettel rendelkezik.

A kötelező hatósági házi karantén időtartama tíz nap lett, mivel a betegség lappangási ideje öt-hat nap. Viszont aki hatósági házi karanténba kerül, nem szabadulhat belőle idő előtt két negatív PCR-teszttel sem.

Az is kiderült a tájékoztatón, hogy húsz óvodában és hat is iskolában rendeltek el jelenleg rendkívüli szünetet, 177 esetben csak egy-egy osztály lépett át digitális tanrendre, kilenc esetben pedig az egész iskola.

Kiss Róbert rendőralezredes arról beszélt, aki tömegközlekedésen vagy intézményben nem visel maszkot, vagy rosszul hordja, köteles a sofőrnek/vezetőnek felszólítani a maszk felvételére, ellenkezés esetén pedig rendőrt kell hívni.

Az újságírói kérdésekre válaszolva elmondta Müller:

a már meglévő szabályok szigorítását nem tervezik abban az esetben, ha azokat betartják az emberek,

de “a járvány aktuális helyzetét látva döntenek minden további intézkedésről”, például az idősek vásárlási sávjának visszahozásáról.

“Az oltásellenes mozgalmak megalapozott szakmai háttérrel nem rendelkeznek, viszont nagyon sok kárt tudnak okozni” – mondta a tiszti főorvos, megkérve a vírustagadó mozgalmak résztvevőit, ne terjesszék ezeket. “A rémhírterjesztés a büntető törvénykönyvben megfogalmazott tényállás” – tette hozzá Kiss Róbert, kiemelve, hogy

a pandémia megjelenése óta 140 alkalommal járt már el rémhírterjesztés ügyében a magyar rendőrség.

A tesztek hatósági áráról elmondta Müller, hogy az eddig elvégzett tesztek elenyésző részéért fizetett az alany, mivel ezeket csak akkor veszik igénybe, ha járványügyi szempontból nem indokolt a teszt. 19 500 forintnál semmilyen kiegészítő szolgáltatással nem kérhetnek többet érte.

A háziorvosok számára az a központi iránymutatás, hogy ha gyanúsnak vélik az esetet, végeztessék el a vizsgálatot, de az már az orvos döntése, ki hogy ítéli meg a beteg állapotát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!