szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor szerint fertőzöttek százezreit is el tudja látni az egészségügy, miközben információink szerint nagyobb kórházak sem kaptak engedélyt, hogy naponta ötvennél több kollégájukat szűrjék. Miközben a kormány szóháborút folytat, az ellátóhelyek kettős teher alatt nyögnek - írja eheti számában a HVG.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Halálra ijedt sofőrként egyszerre nyomja a gázt és a féket a kormány, elkerülhetetlenné téve a jármű kisodródását, így ítélik meg a koronavírus okozta járvány második hullámának állami kezelését az egészségügyben dolgozó szakemberek és felső vezetők - írja eheti számában a HVG. Papíron egyelőre nincs járványügyi vészhelyzet, holott a fertőzés terjedését rögzítő számok regionális összevetésben is kiugróak. A besorolásnak azért van jelentősége, mert a megemelt készültségi szint elrendeléséig érvényben van az „újraindítjuk az egészségügyet” címen futó minisztériumi parancs, vagyis tavasszal elmaradt műtéteket kell pótolniuk a kórházaknak.

Orbán Viktor szerint fel kell készülni az extrém esetre, 400 ezer fertőzött egyidejű ellátására. Közülük a vírusról meglévő jelenlegi tudásunk szerint akár 32 ezren is kórházi ápolásra szorulhatnak, míg lélegeztetőgépre 1600 esetben lehet szükség, noha a reális kapacitásokkal számolva egyszerre 600-nál több Covid-beteget nem fognak tudni lélegeztetőgépre tenni, hiszen más betegeket is kezelni kell – mondta a HVG kérdésére egy egészségügyi elemző.

Mit ér Orbán vezénylési terve, ha egyszerűen nincs elég kórházi dolgozó?

Ágyakkal és lélegeztetőgépekkel készül a kormány arra, hogy novemberre akár 400 ezer koronavírus-fertőzött is lehet az országban, azért viszont nem sokat tett, hogy megoldódjon a krónikus létszámhiány. Az elmúlt évben egy egész egyetemi évfolyamnak megfelelő 40 év alatti orvos tűnt el a rendszerből, szakápolókat már a magánegészségügybe sem találnak, az intenzív osztályokon pedig csak találgatni tudják, mikor fog rájuk szabadulni a járvány.

Mindemellett a kórházak is „saját zsebből”, saját költségvetésük terhére tesztelik a dolgozóikat, mert a Nemzeti Népegészségügyi Központ nem nézi jó szemmel, ha „feleslegesen” túl sokat tesztelnek. A visszafogottságra intett kórházakban úgy tudják, az NNK szóban elhangzott elvárása szerint egy 1500 ágyas intézmény jól teszi, ha nem lépi túl a napi 50 darab teszt igénylését.

További részletek a HVG eheti számában és a HVG360-on.

HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!