szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A település volt polgármestere, Bogdán László július közepén halt meg.

Időközi polgármester-választást tartanak a Baranya megyei Cserdiben vasárnap.

A tisztségért két független jelölt, Bogdán Gyula és Panek József indul – derül ki a Nemzeti Választási Iroda honlapjáról.

A Mecsek nyugati végén fekvő település 277 választópolgára reggel hat és este hét óra között egy szavazókörben voksolhat majd.

Az időközi választásra azért van szükség, mert a község tavaly októberben megválasztott, a települést 2006 óta irányító független polgármestere, Bogdán László júliusban 46 éves korában tragikus hirtelenséggel elhunyt.

Bogdán László 2006-tól volt a falu polgármestere, a településen lényegében ezt követően megszűnt a bűnözés, a dologtalanokat munkára fogta; a helyi gazdaságban megtermelt javakból városi szegényeket is támogatnak. A cserdi modellről rengeteg cikk született, Bogdán László egyfajta médiasztár lett az elmúlt évtizedben.

„Nagyon nagy baj van" - Bogdán László emlékére

Pénteken temették el Cserdiben a település elhunyt polgármesterét, Bogdán Lászlót. A hvg.hu és a hvg360.hu egy 2015-ös beszélgetés felidézésével tiszteleg a romák helyzetének megváltoztatásáért, közvetlen közössége felemelkedéséért dolgozó, küzdő aktivista-polgármester emléke előtt.

(Képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG HVG Hetilap

Cserdi gyászol

„Amikor messziről meglát valaki, embernek lát, de ha közel ér, már csak cigánynak” – így foglalta össze az előítéletes gondolkodás saját bőrén tapasztalt megnyilvánulását a napokban elhunyt Bogdán László a HVG-nek 2014-ben adott portréinterjúban. A Baranya megyei Cserdi polgármestere önkezével vetett véget életének, amelyet a roma–magyar megbékélés ügyének szentelt. Maga is a mélyszegénységből érkezett, s úgy teremtett a 70 százalékban romák lakta faluban mások számára is mintát adó életet, hogy eredeti megoldásaival – például a roma fiatalokat a börtöntől elriasztó „köcsögmentesítő” programjával – széles körű elismerést vívott ki magának. A cigányoknak munkát adott – aki elkésett, azzal a Micimackóból olvastatott fel részleteket –; a megtermelt zöldségekből, gyümölcsökből pedig még nagyvárosi szegényeknek is juttatott a falu nevében. Ötször választották meg polgármesternek, de az országos politikában nem akart szerepet vállalni.