szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Úgy írják át az egészségügyi törvénycsomagot, ahogy az orvosok szeretnék – ígérte a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

A kormány javaslatára a Magyar Orvosi Kamara összes, törvényi szinten kezelendő módosító javaslatát elfogadta a parlament törvényalkotási bizottsága – nyilatkozta Gulyás Gergely, a Miniszterelnökség vezetője az MTI-nek.

Így a törvényalkotási bizottság végül egyhangúlag – a kormánypártok és valamennyi ellenzéki párt támogatásával, 31 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül – támogatta a kormány által hétfő reggel benyújtott, az orvosi bérek emelését is tartalmazó egészségügyi törvényjavaslatot – közölte a miniszter. A módosító javaslatok és a véglegesnek szánt verzió még nincs fent a parlament honlapján. A javaslatról a Parlamentben kedd délelőtt tárgyalnak, kora délután már meg is szavazhatják azt.

A megállapított bértáblától eltérni csak felfelé lehet, legfeljebb 20 százalékkal – mondta Gulyás Gergely.

Amikor egészségügyi szakértőket kértünk meg, hogy elemezzék, mire lehet számítani az új törvény hatályba lépésével, az általános vélemény az volt: látszik, hogy régóta dolgozhattak a törvény előkészítésén, nem a járvány miatt rakták össze sebtében.

Fontos pont minden szakértő szerint, hogy megszűnik a magán- és állami ellátás közti átjárás. A törvényjavaslat kimondja, egy orvos ugyanazon betegség miatt nem láthatja el ugyanazt a beteget az állami és a magánellátásban. Lesznek kivételek, amit majd egy kormányrendelet részletez, de a sürgősségi ellátást és a szülész-nőgyógyászati ellátást már a törvényjavaslat indoklása is nevesíti a példák között.

A problémák között említik, hogy túl sok marad az előírt adminisztráció, ami nagyon merevvé teszi a működést. Vidéken emellett szerinte gondokat okozhat, ha a magánrendeléses beteg nem kezelhető az állami rendszerben, mert egyszerűen nincsenek egymás mellett mindenütt a párhuzamos kapacitások. Az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályokból nem derül ki, hogy az esetleges másodállást elméletben engedélyező, egyelőre még meg sem nevezett állami szerv milyen szempontok alapján bírálja el a kérvényeket.

Azt pedig a Magyar Orvosi Kamara emelte ki a Kásler Miklósnak címzett levelében: a bértábla csak a szakmában eltöltött éveket veszi alapul, a képzettséget nem, így a szakvizsga nélkül dolgozók is ugyanarra a bérre számíthatnak, mint a szakorvosok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit - Balla Györgyi Itthon

A kormány egészségügyi reformja: a beteg kipihentebb orvossal fog találkozni, csak győzze kivárni

Nem egy-két nap eredménye lehet az orvosi béremelést is tartalmazó törvénytervezet, amelyet hétfőn nyújtott be az Országgyűlésnek a kormány. Az állami és a magánegészségügyet szétválasztó új rendszerben mégis rengeteg a kérdőjel és a vitatott pont, olyannyira, hogy még a Magyar Orvosi Kamara első reakciója is a tiltakozás volt. Egészségügyi szakértők elemezték a hvg.hu-nak, hogyan alakulhat át az ellátás a törvény nyomán.