szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Arra kérik a Magyar Orvosi Kamarát, hogy legyen velük szolidáris, és nem vegyen részt az orvosok számára jelentős béremeléssel járó törvény megvalósításában.

Alig négy órájuk volt véleményezni, de nem csak ezért nem támogatta a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt. A szakdolgozói kamara nyílt levélben fordult a Magyar Orvosi Kamarához, aminek elnökétől azt kérik, hogy vállaljon velük szolidaritást, ne fogadja jelenlegi formájában a törvényt, és “semmi esetre sem” vegyen részt a megvalósításában.

A MESZK-nek - mint írták a hvg.hu-hoz is eljuttatott nyílt levélben - nem az orvosi bértáblával van gondjuk, hanem azzal, hogy az új törvény nem teszi lehetővé a szakdolgozói kar számára sem a másod- vagy harmadállást, pedig a dolgozók sok esetben csak ezzel tudják biztosítani anyagi biztonságukat.

A szakdolgozói kamara szerint a törvény méltánytalan és előnytelen helyzetbe hozza a szakdolgozókat, amivel bizonytalanná teszi a betegellátást, és intézményeket fog ellehetetleníteni. Erre egyébként már a javaslat megjelenésekor figyelmeztettek a hvg.hu-nak nyilatkozó egészségügyi szakemberek.

A bérrendezés ilyen egyoldalú formában és ütemezésben való kivitelezése, melyet a foglalkoztatás korlátozásokkal kiegészítenek tömeges megélhetési nehézségeket, pályaelhagyást, sőt országelhagyást eredményezhet! Meg kell őrizni munkatársainkat, hiszen magyar betegeket csak magyar nyelven beszélő magyar szakdolgozói karral lehet személyre szólóan ellátni - írták.

Az orvosoknak jelentős béremelést biztosító, ám az összeférhetetlenségi szabályok miatt a dolgozókat várhatóan gúzsba is kötő, a hálapénz elfogadását és adását pedig egyaránt büntető törvényt kedden már meg is szavazta a parlament.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szlavkovics Rita Gazdaság

Magyar Orvosok Szakszervezete: Csapdába csalták az orvostársadalmat

A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint a végső vágyott céljuk a kormányéval szinte azonos, de az ütemezésben és a szabályozásban vannak véleménykülönbségek. A szakszervezet szerint viszont a rapid módon elfogadott törvénybe beleremeghet az állami ellátó rendszer.