Sérti az uniós jogot a magyar nemzeti felsőoktatási törvény 2017-es módosítása, ezért ezeket a rendelkezéseket meg kell semmisíteni – mondta ki kedden az Európai Bíróság.
A testület a következő területeken állapított meg jogsértést:
- a lex CEU sérti a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) keretében kötött, a Szolgáltatások Kereskedelméről szóló Általános Egyezményt,
- sérti a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságának az elveit, valamint a belső piaci szolgáltatásokról szóló uniós irányelvet,
- a kifogásolt rendelkezések a tudományos élet szabadságára, az oktatási intézmény alapításához való jogra, továbbá a vállalkozás szabadságára vonatkozó EU-s rendelkezésekkel is ellentétesek.
A bíróság azt is közölte, hogy ha a magyar kormány nem teljesíti az ítéletben foglaltakat, vagyis nem hozza összhangba saját jogát az uniós joggal, akkor az Európai Bizottság újabb, pénzügyi szankciók kiszabására irányuló keresetet indíthat.
Sérti az uniós jogot a magyar nemzeti felsőoktatási törvény 2017-es módosítása, ezért ezeket a rendelkezéseket meg kell semmisíteni - mondta ki az Európai Bíróság. Ez a jogszabály-módosítás Magyarországon csak a Soros György által létrehozott Közép-Európai Egyetemet (CEU) érintette.
Nem sokáig késett a kormány válasza, Varga Judit igazságügyi miniszter például a jól bevált régi mantrát, a „kettős mércét” vette elő, mondván elfogadhatatlannak tartják a döntést, és a jogszabályokat minden egyetemnek egyformán be kell tartania Magyarországon. Itt érdemes megjegyezni, hogy a jogszabály-módosítás Magyarországon csak a Soros György által létrehozott – azóta már Bécsbe költözött – Közép-Európai Egyetemet (CEU) érintette.
„Nem lehet olyan törvényt alkotni, amely a Soros-egyetemet előnyösebb helyzetbe hozza a magyar egyetemeknél” – tette még hozzá mégis Varga, aki megemlítette azt is, hogy az Európai Bíróság ítéletét, mint mindig, Magyarország a magyar emberek érdekének megfelelően végre fogja hajtani.
Szerinte ugyanis a magyar szabályozás révén biztosítható, hogy az adott intézmény hallgatói valóban olyan végzettséghez jutnak majd, mint amilyen diploma megszerzését várták. A vonatkozó magyar törvény tucatnyi, Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézményt érint, de legtöbbjüknek nem jelentett gondot megfelelni ennek a jogszabálynak – mondta.
Ez utóbbi mondathoz ajánlanánk ezt a cikket:
A magyar kormány játszmái sodorhatják el a CEU és a Müncheni Műszaki Egyetem megállapodásához szükséges bajor támogatást. A müncheni minisztérium azt írta a hvg.hu-nak, hogy amíg a magyar fél nem teljesíti a feltételeket, a részükről nem működik az egyezség. A Fidesz szerint viszont éppen a bajorok miatt nincs előrelépés.
A hír természetesen az ellenzék sem hagyta szó nélkül, Donáth Anna, a Momentum Mozgalom európai parlamenti képviselője például arról posztolt a közösségi oldalán, hogy a „parttalan sorozosás valódi kárt okozott Magyarországnak. Orbán Viktor gyűlölete egykori mentora felé a magyar felsőoktatást tette szegényebbé”, amit most már kimondható, „bizonyítottan jogsértő módon hajtott végre”. Ezután reményét fejezte ki, hogy „a mai döntés új szakaszt nyit az igazságtalanság és hatalmaskodás elleni küzdelemben”.
A Demokratikus Koalíció szokásos harcos stílusában azt írta: „Mi, európai magyarok üdvözöljük az Európai Bíróság döntését, hiszen úgy gondoljuk, hogy a tanuláshoz és a tudományos kutatáshoz való jog minden európai állampolgár alapjoga! Egyben figyelmeztetjük Orbánékat: nincs jobb- és baloldali tudomány, csak független tudomány van, ami kritikus, progresszív, és a tényeken alapszik! Ha ők ezt képtelenek elfogadni, akkor nem az egyetemeket kell elzavarni, hanem a kormányt!”
A Magyar Szocialista Párt szerint a döntés azt bizonyítja, hogy nincs jogállam Magyarországon, amit ezért helyre kell állítani, és hogy a CEU elüldözése felbecsülhetetlen károkat okozott az országnak. „Az állami egyetemek magánkézbe adása alapítványként és majd a fideszes kuratóriumi tagoknak az egyetemi autonómia fölé rendelése mind olyan döntés, amely az egész magyar értelmiséget létében veszélyezteti és a független, a kormánynak közvetlenül alá nem rendelt intézmények elleni háború részei” – hangoztatta a szocialista párt.