szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A héten újabb 21 oltópont nyílik Magyarországon, az új körben már a háziorvosok is jelentkezhetnek a vakcináért. Az oltásoknál előfordulható allergiás reakciókra felkészültek, az allergiások esetében az oltóorvos dönt, hogy megkaphatják-e a koronavírus elleni szert.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Müller Cecília országos tiszti főorvos kezdte az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóját, elmondta, a reggeli órákban 70 ezer vakcina érkezett Magyarországra, ami 35 ezer egészségügyi dolgozó beoltására elegendő. A következő hetekben további szállítmányok érkeznek. A sürgősségi, az intenzív osztályokon, vagy koronavírusos betegekkel dolgozók már beoltathatták magukat, most kezdik el a többi egészségügyi dolgozó beoltását. Az első 4 nap alatt 3789 dolgozót oltottak be.

Müller azt is elmondta, bővül az oltóhelyek száma 21-re. Először az intézményeken belül dolgozókat oltják, de a háziorvosokkal bővül most a kör. A honlapjaikon közzéteszik az oltóhelyek elérhetőségeit és fel lehet velük venni a kapcsolatot.

A jövő év elején már 25 oltópont lesz, jönnek majd a szociális otthonok dolgozói és lakói a terv szerint – mondta.

Eddig összesen 600 ezren jelentkeztek oltásra, 462 ezren a honlapon regisztráltak, 136 ezren pedig levélben. Akik még nem regisztráltak, megtehetik időkorlát nélkül. Müller szerint nagyban segítik a munkájukat, mert így tudják, hogyan szervezzék meg az oltásokat.

A napi adatokról az országos tisztifőorvos elmondta, az elmúlt 24 órában 1972 újabb fertőzöttet diagnosztizáltak. 137 újabb áldozata van Magyarországon a koronavírusnak, velük együtt a járvány áldozatainak száma 9429-re nőtt.

A szennyvízadatokról is beszélt Müller, Debrecenben és Kaposvár mértek növekvő tendenciát, míg Egerben, Győrben és Szombathelyen csökkenőt. A többi helyen mérsékelt a koncentráció és nem változott.

Kiss Róbert alezredes a rendőri intézkedésekről beszélt: az elmúlt 24 órában 227 esetben sértették meg a maszkviselés szabályait. 333 emberrel szemben intézkedett a rendőrség a kijárási tilalom megszegése miatt, köztük 2 kutyasétaltató is volt, aki az 500 méteres szabályt sértette meg.

Ezt követően az újságírói megkeresésekre válaszoltak. Kiderült, a koronavírus brit mutációját még nem mutatták ki Magyarországon, de folyamatosan vizsgálják azoknak a mintáit, akik az Egyesült Királyságból érkeztek.

Müller azt is elmondta, nincs influenzajárvány Magyarországon. Szerinte ez két dolognak köszönhető: sokan éltek a védőoltással, illetve a koronavírus elleni védekezés az influenza terjedésének is gátat szab.

A HVG több kérdését is megválaszolta az operatív törzs. Arra voltunk kíváncsiak, hogy lesz-e ellenszer anafilaxia esetére az oltópontokon. Müller válaszában elmondta, az anafilaxia a legsúlyosabb allergiás reakció és nem lesz, hanem már van az ellenszerből az oltóhelyeken. Csak olyan helyen lehet oltani, ahol van ilyen.

Az is kiderült, úgy kell készülni, hogy egy oltás felvétele kb. fél óra, pont amiatt, hogy ha jelentkezik valamilyen allergiás reakció, akkor azonnal el tudják hárítani. Ebbe az időbe beletartozik egy kérdőív kitöltése és a beleegyező nyilatkozat kitöltése is. Az Országos Mentőszolgálat külön eljárásrendet adott ki az oltóhelyekre, az allergiás reakció elleni védekezéshez. Az oltás után egy kártyát kap az „oltakozó”, amin az adatain kívül szerepel az is, hogy a második oltásra mikor kell jelentkeznie.

Azt is meg akartuk tudni, hogy mit tanácsolnak az allergiásoknak, illetve azoknak, akiknél fennáll az anafilaxia kockázata. Müller elmondta, az oltóorvos dönt, ő mérlegel a kórelőzményeket ismerve.

Az RTL rákérdezett az arra, hogy létezik-e oltási terv? Müller elmondta, van, abban az áll, hogy első körben az egészségügyi, majd a szociális dolgozók oltják be, utánuk jönnek a krónikus betegek, majd a többiek. Az utolsó körben azok szerepelnek, akiknek az egyéni kockázata nagyon kicsi, de az ő oltásuk is kell ahhoz, hogy elérjük a 60 százalékot. A tisztifőorvos azt ígérte, hogy a tervet hamarosan nyilvánosságra fogják hozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!