szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha valaki nem akarja a mobilapplikációt használni, így is igazolhatja, hogy megkapta a koronavírus elleni védőoltást.

Csütörtök reggel óta az EESZT-ből is letölthető az uniós digitális Covid-igazolvány, amit PDF formátumból lehet kinyomtatni. Azok, akik rendelkeznek tajszámmal és van ügyfélkapu regisztrációjuk, belépés után az EESZT portálon keresztül tölthetik le az oltásuk uniós szabványoknak megfelelő igazolást, de nem csak ezt: a portálról a PCR vagy antigéntesztek igazolványát és a gyógyultsági igazolványt is lehet kérni.

A rendszer a tesztelés alapján rendkívül egyszerű: az EESZT-re való belépés után csak ki kell választani, melyik igazolványra van szükségünk, rá kell nyomni a letöltés gombra, és számítógépünkről nyomtathatjuk is ki a papíralapú dokumentumot. Az igazolás magyar és angol nyelven is tartalmazza az oltás típusát, hogy hány adagot kaptunk belőle, valamint az utolsó kapott dózis beadásának dátumát.

hvg.hu

Érdekesség, hogy külön le lehet tölteni az első és a második oltás igazolását is, de ez valószínűleg csak azoknak fontos, akik még nem kapták meg mindkét adagot – a második dokumentumon ugyanis egyértelműen szerepel, hogy mindkettőt megkaptuk.

A Magyar Közlönyben szerda este megjelent rendelet szerint a papíralapú igazolás a rajta található kódnak köszönhetően bélyegző és aláírás nélkül is hiteles.

A papír ugyanakkor nem kötelező, hogy nálunk legyen: tökéletesen megfelel helyette az EESZT telefonos applikációja is, melybe tegnap került bele a kapott koronavírus elleni védőoltás típusa. Ezzel a magyar app már megfelel az uniós vakcinaigazolványok egy fontos kritériumának: kötelező jelleggel csak azt az igazolást kell elfogadni a fogadó államnak, amelynek tulajdonosát az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinával oltották. (Ez jellenleg a Pfizer, a Moderna, az Astrazeneca, a Janssen.)

Gulyás Gergely miniszter korában azt mondta, a digitális védettségi igazolvány június 15-ig újul meg, ebből lett végül június 30. Az uniós Covid-útlevelek július elsejétől használhatóak, és azokat a tagállamoknak kell lefejlesztenie.

Az uniós Covid-igazolványokról szóló rendelet a határidő előtti utolsó pillanatban, szerda este jelent meg a Magyar Közlönyben, ebben az is szerepel, hogy az igazolást írásban és személyesen is lehet igényelni, ha valakinek nincs tajszáma, akkor egyéb azonosítókkal. A kérelmet benyújthatja az is, aki külföldön kapott oltás alapján a magyar védettségi igazolványra jogosult, és az is, aki olyan államban kapott védettségi igazolványt, amelynek az ilyen okmányát Magyarország elismeri.

Ilyen esetekben akkor kaphatja meg valaki az igazolást, ha Magyarországon engedélyezett vakcinával oltották be, és ezt magyar vagy angol nyelvű dokumentummal igazolni tudja.

Akárcsak a magyar védettségi igazolvány esetében az uniós igazolás mellé is kérhetnek személyazonosító okmányt – ennek adatait nem szabad rögzíteni.

Mit ér egy magyarnak az uniós igazolás?

Az uniós védettségi igazolvány birtokában elvileg bárki – de elsősorban azok, akik a kisebb fertőzöttséget jelző "zöld" vagy "sárga" területekről érkeztek – szabadon mozoghat a schengeni övezeten belül. (Ez nem teljesen felel meg az EU-nak, például az írek várhatóan csak július közepétől fogadják el az igazolást.) Jelenleg Magyarország teljes területe a zöld zónába tartozik.

Az uniós rendelet előírása szerint minden tagország köteles elfogadni azt, ha valakit az EMA által jóváhagyott vakcinával beoltottak, átesett a fertőzésen vagy rendelkezik negatív teszttel. Az azonban országonként változik, hogy az EMA-engedéllyel rendelkező vakcinákon (jelenleg ilyen a Pfizer–BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Janssen) túl elfogadnak-e más típusokat, illetve az oltások után mennyi időnek kell eltelnie a szabad belépés előtt. Az országok ugyanakkor felmentést adhatnak az előírások teljesítése alól bizonyos korhatár alatt – ez is országonként változik.

Az is kérdés, hogy az uniós igazolás felülírja-e az egyes tagországok és Magyarország között kötött, a szabad mozgásról szóló kétoldalú megállapodásokat. Ez a rendeletből nem derül ki, az elvben csütörtökön az egész EU-ban startoló rendszerben a tagországok egyéni szabályozásait kell majd látni például ahhoz, hogy egyes, az EU által nem engedélyezett oltásokat elfogadják-e. A Re-Open EU uniós adatbázis szerint például a horvátok a kínai vakcinát nem fogadják el, ezt azonban kiválthatja egy teszt.

Ebben a cikkünkben minden összeszedtünk, amit az uniós Covid-igazolványról tudni lehet.

Megjelent a rendelet az uniós Covid-igazolványról

Az új rendelkezésből az is kiderül, mit tehetnek a magyar védettségi igazolvánnyal nem rendelkező uniós polgárok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!