Stummer: Süli János is meghívót kap a Nemzetbiztonsági bizottság rendkívüli ülésére

A bizottság jobbikos elnöke azután jelentette ezt be, hogy kiderült, Aszódi Attila államtitkárt is megcélozták a Pegasussal, amikor a Paks II. miatt nézeteltérése volt Süli János miniszterrel.

  • hvg.hu hvg.hu
Stummer: Süli János is meghívót kap a Nemzetbiztonsági bizottság rendkívüli ülésére

Pegasus-ügy

Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.

Süli János Paksi bővítésért felelős miniszter is meghívót kap tőlem a Nemzetbiztonsági bizottság hétfői ülésére

– írja Stummer János, a bizottság jobbikos elnöke a Facebook-oldalán. Süli meghívását azután jelentette be, hogy pénteken kiderült, Aszódi Attila paksi bővítésért felelős államtitkár hivatali telefonszáma is szerepel a Pegasus kémprogram célpontjainak listáján. Aszódi száma abban az időben került fel a listára, mikor Paks II. miatt volt konfliktusa a miniszterrel.

Stummer hétfőre, július 26-ra hívta össze a nemzetbiztonsági bizottságot. A Pegasus-botrányt tárgyalnák az ülésen, amely – mint azt a nemzetközi oknyomozó csapat kiderítette és közvetett bizonyítékokkal is alátámasztotta – arról szól: a magyar állam valamely szerve izraeli kémprogrammal figyelhetett meg, illetve próbálkozhatott megfigyelni újságírókat, ügyvédeket, kormánykritikus médiatulajdonost, ellenzéki polgármestert, és még nagyjából 300 magyar célpontot. A kormány az ügyben hárít, de nem tagad. Az ügyről szóló cikksorozatunk itt érhető el:

Pegasus-ügy

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

Eközben közös közleményben szólították fel az ellenzéki pártok – a DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd – a Nemzetbiztonsági bizottság kormánypárti tagjait, hogy menjenek el az ülésre. A közlemény szerint az ellenzék erre kíváncsi:

  • Megvásárolta, illetve használta-e valamelyik hazai szakszolgálat a Pegasus nevű megfigyelőprogramot?
  • Adott-e engedélyt az Orbán-kormány jelenlegi igazságügyi minisztere vagy valamelyik hivatali elődje újságírókkal, ellenzéki politikusokkal szembeni titkos információgyűjtésre?
  • Adott-e engedélyt Varga Judit beosztottja, Völner Pál parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes újságírókkal, ellenzéki politikusokkal szemben történő titkos információgyűjtésre?
  • Tudott-e Orbán Viktor arról, hogy független újságírókat, ellenzéki politikusokat, üzletembereket és ügyvédeket hallgattak le az elmúlt években Magyarországon?
  • Jelenleg is tartanak-e a lehallgatások?

A héttagú bizottság határozatképessége, így az ülés megtartása a négy kormánypárti (három fideszes és egy KDNP-s) tagon múlik, márpedig a hét elején Halász János, a bizottság fideszes alelnöke közölte: nem indokolt a bizottság összehívása, mert az ügy szerintük csupán „politikai hangulatkeltés”. Eközben viszont két, titkosszolgálatokat felügyelő miniszter – Szijjártó Péter külügyminiszter és Pintér Sándor belügyminiszter – is úgy nyilatkozott, hogy zárt ülésen ugyan, de hajlandóak tájékoztatást adni. A csütörtöki Kormányinfón Gulyás Gergely arra is utalt, hogy az illetékes szervek kivizsgálták a megfigyelésgyanút.

Az Orbán-kormány egyik államtitkárát is megcélozták a Pegasussal, mikor belharcokat vívott

Aszódi Attila került célkeresztbe abban az időben, mikor Paks II. miatt harcolt Süli János miniszterrel.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.