szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Néppárt frakcióvezetője szerint a kémbotrány nem tekinthető magyar belügynek.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

"Úgy gondolom, hogy a magyar kormánynak készen kell állnia arra, hogy engedélyezze a független vizsgálatot. Ez már nem tekinthető magyar belügynek. Tágabb értelemben, európai szinten jeletkezik a hatása, ezért van szükségünk arra, hogy tisztán lássunk ezekben a kérdésekben [...] az embereknek egész Európában biztosnak kell lenniük abban, hogy tiszteletben tartjuk az európai alapelveket" – így nyilatkozott Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője a France24-nek a Pegasus-ügyről.

Pegasus-botrány július 18-án robbant, amikor egy szerkesztőségek közötti nemzetközi együttműködés keretein belül létrehozott projekt eredményeként kiderült, hogy az izraeli gyártású kémprogrammal figyeltek meg Magyarországon embereket. A magyar kormány nem adott a botrány kirobbanása óta választ arra, hogy ők vásárolták-e meg Magyarországon a szoftvert, illetve hogy ők végeztek-e vele megfigyelést összesen közel háromszáz magyar emberen, köztük újságírókon, ügyvédeken, üzletembereken.

Az Európai Unió országai közül egyedül Magyarországgal kapcsolatban merült fel, hogy megvette az izraeli kémprogramot, de a megfigyeltek kiszivárgott listáján rajta volt többek több uniós politikus, például Emmanuel Macron francia elnök telefonszáma is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!