szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lengyel kormánypárt korábban elismerte a Pegasus megvásárlását, de tagadta, hogy ellenzéki politikusok ellen használták volna a kémfegyvert.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A lengyel szenátus csütörtökön közzétette a Pegasus kémprogramnak bevetéséről szóló vizsgálatának eredményeit. Arra jutottak, hogy a szoftvert használók „súlyosan megsértették az alkotmányos normákat”, amikor 2019-ben politikai célokra használták fel a programot egy ellenzéki politikus ellen.

Sőt, azt is kimondta a másfél éves vizsgálatot lezáró jelentés a Record szerint, hogy a Pegasus használata miatt az akkori választások tisztességtelenek voltak.

A Pegasus nem a szolgálatok által használt operatív eszköz, hanem kiberfegyver, vagyis olyan eszköz, amellyel befolyásolni lehet mások viselkedését

– állapította meg a lengyel Pegasus Felügyelőbizottság elnöke, Marcin Bosacki. Michał Kamiński, a szenátus alelnöke pedig úgy fogalmazott, hogy a lengyelországi Pegasus-botrány sokkal súlyosabb ügy, mint amilyen a Nixon elnök lemondásához vezető Watergate-botrány volt a hetvenes évek Amerikájában.

A vizsgálóbizottság jelentése szerint már a Pegasus beszerzése is illegális volt, és azt is kilátásba helyezték, hogy felelősségre vonhatják a kémszoftvert használó jelenlegi és volt lengyel minisztereket.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a lengyel kormánypárt elismerte a Pegazus megvásárlását, de tagadta, hogy ellenzéki politikusok ellen használták volna a 2019-es választási ciklusban.

 

Jaroslaw Kaczynski elismerte, hogy Lengyelország megvette a Pegasust

A kormányzó lengyel Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke megerősítette, hogy Lengyelország is megvásárolta az izraeli kémszoftvert, de tagadta, hogy azt ellenzéki politikusok lehallgatására használták volna.

Az, hogy az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét számos országban, köztük Magyarországon is bevetették már ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek ellen, 2021-ben derült ki egy nemzetközi oknyomozásnak köszönhetően.

A leleplezés, amelyben Magyarországról a Direkt36 újságírói vettek részt, egy több mint 50 ezer telefonszámot tartalmazó, kiszivárgott célpontlistán alapult. Ezeket a számokat célozták meg az izraeli NSO Group kliensei – különböző állami szervek – a kémszoftverrel, amely képes a mobilkészülékeket távolról feltörve azok minden adatához hozzáférni, valamint a kamerát és mikrofont titokban bekapcsolni.

A Pegasus-ügy részleteiről szóló cikkeinket itt lehet elolvasni:

 

Pegasus-ügy

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!