szerző:
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Összesen több mint 31 milliárd forinttal kapnak többet két év alatt a kiemelt kulturális intézmények: az Operaház jár a legjobban, de a Magyar Művészeti Akadémia is többel gazdálkodhat.

Jelentős plusz támogatást kapnak a kultúrstratégiai intézmények – a tényt lapunk korábban megírta, de nemrég az erről szóló kormányrendeletet is közzétették. Idén 13,5 milliárd forintot, jövőre pedig – 2023-tól az intézmények költségvetésébe beépülő jelleggel -, 17,6 milliárd forintot kapnak az országos jelentőségű előadó-művészeti intézmények, közgyűjtemények, melyekkel ötéves finanszírozási szerződést is köt az állam.

Az Operaház 2,5 milliárddal, Fekete Péter kulturális államtitkár kedvence, a Nemzeti Cirkuszművészet Központ fél milliárddal, az eddig is bőkezűen támogatott Vidnyászky Attila-féle Nemzeti Színház 288 millió forinttal lesz gazdagabb. Égető gondokat old meg a pénz viszont a rendkívül alulfinanszírozott közgyűjteményeknél, így ott az alacsony fizetéseken is tudnak majd emelni.

A Nemzeti és a Néprajzi Múzeum egyenként 2,1;  a Szépművészeti Múzeum 3,7 milliárd többletforrást kap, tőlük jócskán lemarad az Országos Széchényi Könyvtár 1,1; és a Magyar Nemzeti Levéltár 1,5  forintos forrásbővülése. Ahol már korábban rendezték a béreket, mint például a Petőfi Irodalmi Múzeum, nem részesülnek a plusz támogatásból. L. Simon László tehát már egy sokkal jobb anyagi kondíciókkal rendelkező Nemzeti Múzeumot vehet át augusztusban, mint amelyet elődje vezetett.

A kormány gondoskodik a forrásokban eddig sem szűkölködő Magyar Művészeti Akadémiáról (MMA) is, mely öt év alatt, több lépcsőben beépülő jelleggel évi 1,1 milliárd forinttal kap több támogatást. Az öt év során összesen további 2,3 milliárd forint eseti támogatással is gazdagodnak. A zárszámadási törvények szerint korábban a fejezeten belüli átcsoportosításokkal oldották meg a többletfeladatok finanszírozást, amikkel jócskán ellátta őket a kormány, így a Műcsarnok, a Pesti Vigadó, az MMA Kiadó, és a nemrég hozzájuk került Magyar Építészeti Múzeum fenntartását. De a beépülő összegből jut pénz olyan ösztöndíjakra, támogatásokra, és programok is, amikre eddig eseti támogatást kaptak. Így tehát egy esetleges kormányváltás esetén sem fog napi gondokkal küzdeni a Makovecz Imre alapította köztestület.

A most egy milliárddal megdobott Eszterháza Kulturális Központ részeként működő Haydeneum – Magyar Régizenei Központ  további évi 1,5 milliárdos támogatás kap 2022 és 2025 között. A Magyar Rádió Művészeti Együtteseit pedig Pázmány Péter Egyetem számára átadott épületei helyett az eddig részben az Operaház által  használt Jókai utcai éingatlannal, és az MTVA-n keresztül1,5 milliárd forinttal kárpótolják.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!