szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szlávik János infektológus főorvos szerint itthon sem lehet elkerülni a negyedik hullámot, de szerinte az nem lesz olyan súlyos, mint a harmadik. A delta-variáns az oltatlanokat veszélyezteti súlyosabban, a Dél-pesti Centrumkórházban is ápolnak néhány beteget. A gyerekek oltásáról viszont nehezen mond véleményt, szerinte ha a szülő és a gyerek se akarja, akkor inkább ne kérjék.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Sok országban javasolják a harmadik oltás felvételét a második vakcina beadását követő négy-hat hónappal, elsősorban azoknak, akiknek koruknál vagy az immunrendszerüknél fogva alacsonyabb a védettségük - mondta Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a Mandinernek adott interjúban. A hatvan év felettiek, az immunhiányos, daganatos, hematológiai betegek, a szervátültetettek, vagy immunrendszerüket károsító kezelésben részesülők tartoznak ide, ezért nekik javosolt a harmadik oltás.

Az elhíresült két kínai vakcinát kapók közül sokan úgy gondolják, nem védettek, ezért ők, ha kérik, kaphatnak harmadikként egy más típusú vakcinát is.

Azzal nem ért egyet, hogy a Sinopharmmal oltottak ne lennének védettek, és hogy ne lenne hatékony a kínai vakcina. A védettséget nem csak az antitestszint alapján állapítják meg, azt is figyelembe kell venni, hogy az oltottak hány százaléka lesz súlyos koronavírusos beteg vagy veszíti életét. Szlávik szerint felesleges antitestet méretni, hiszen az oltások a kórházba kerülést és a tragikus végkimenetelt nagyon magas százalékban megakadályozzák.

A főorvos szerint egy egészséges embernek elég két oltás, de valaki mégis szeretne egy újabbat, konzultáljon egy orvossal. A harmadik oltás emelheti a védettség szintjét, de arról még vita van, mennyivel. Az is tény, hogy a delta variáns ellen kevésbé hatékonyak a vakcinák, de Szlávik szerint az oltottak még így is ritkán kerülnek kórházba.

A Dél-pesti Centrumkórházban is ápolnak néhány delta variáns miatt bekerült beteget.

Ha a delta-variáns az oltatlanok és a fiatalok között komolyabban terjedni kezd, akkor sajnos óhatatlan, hogy egyre többen fognak kórházba, vagy akár intenzív osztályra kerülni. Ezért nem az oltottak meggyőzését kell erősíteni, hanem az oltatlanokét. Hiszen a súlyos megbetegedés áldozatai az oltatlanok lesznek

- fogalmazott Szlávik az interjúban. Azt mondta, a delta-mutáns enyébb tüneteket okoz, mint a korábbi variációk, ezért tud gyorsabban terjedni.

Bár megvannak a klasszikus tünetek: íz- és szaglás-vesztés, leginkább mégis egy nyári náthához hasonlítható a vírus okozta betegséglefolyás.

Sokan emiatt nem is gondolják, hogy betegek, így tovább tudnak fertőzni. Szlávik szerint az oltatlanokat súlyosabban leterítheti a vírus. Egyre inkább úgy néz ki, hogy a negyedik hullám Magyarországon is elkerülhetetlen, de nem tudja elképzelni, hogy súlyosabb legyen, mint a harmadik volt.

Arra a kérdésre, hogy a gyerekek oltását pártolja-e, azt mondta, ebben a kérdésben nehezen tud állást foglalni, mindenesetre a gyerekorvosok kifejezetten ajánlják azt.

Azt szoktam mondani, hogy amennyiben a szülő a gyermekkel meg tudja beszélni, akkor kérjék az oltást, ha sem a szülő, sem a gyerek nem óhajtja, akkor ne. Nem gondolom, hogy a gyermekek 15-20 százalékos átoltottsága komoly befolyással bírna a járvány alakulására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!