Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Márki-Zay Péter ajánlásainak ellenőrzésével is végeztek, így Dobrev Klára, Jakab Péter, Karácsony Gergely és Fekete-Győr András miniszterelnök-jelöltsége mellett az övé is hivatalos – tudtuk meg. Az egyéni jelöltek csaknem 72 százalékát, a 263-ból 189-et szintén jóváhagyták már, és eddig senkit nem utasítottak el az előválasztási szervek.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A vártnál hamarabb, már kedden összeállhat az ellenzéki előválasztás végleges mezőnye, mivel gyorsan halad a leadott támogató aláírások ellenőrzése. Az indulás utolsó feltétele volt a megfelelő számú támogató nyilatkozat, vagyis aláírás megszerzése, ezek ellenőrzése jelenleg is tart, de az előválasztást koordináló Országos Előválasztási Bizottság (OEVB) a hvg.hu értesülései szerint kedd délelőttre mind az öt miniszterelnök-jelölt ajánlásainak, a 263 egyéni képviselőjelöltből pedig 189 aláírásainak szúrópróbaszerű ellenőrzésével végzett, és minden esetben jóváhagyták az indulásukat.

A miniszterelnök-jelöltek közül elsőként, még jóval a végső, szeptember 6-i határidő előtt egy héttel a Demokratikus Koalíció (DK) jelöltje, Dobrev Klára adta le az előírt 20 ezernél jóval több, 34 244 aláírást tartalmazó íveit ellenőrzésre, így elsőként őt is vették nyilvántartásba. A második leggyorsabb a Jobbik jelöltje, Jakab Péter volt, aki szeptember 2-án adta le a maga 31 803 ajánlását, melyek ellenőrzésével egy nap alatt végeztek az előválasztási szervek, és ő is hivatalos jelöltté vált.

Dobrev Klára gyűjtötte a legtöbb ajánlást, és ő is adta le először őket
Fazekas István

Harmadikként, szeptember 4-én adta le ajánlásait az MSZP–Párbeszéd–LMP miniszterelnök-jelöltje, Karácsony Gergely, aki a legtöbb aláírást, 41 513 darabot vitt be, majd ezek ellenőrzése után ő is felkerült a végleges jelölti listára. Az utolsó pillanatig, szeptember 6-ig várt a “mintegy 25 ezer” ajánlás leadásával a Momentum jelöltje, Fekete-Győr András, de aznap estére már ő is hivatalos jelöltté vált. A Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje,

Márki-Zay Péter szintén szeptember 6-án adott le 33 565 aláírást, értesüléseink szerint ezek közül 33 335-öt fogadtak el kedden délelőtt, így végül ő is hivatalos miniszterelnök-jelöltté vált.

A miniszterelnök-jelöltek kezdetben heten voltak: “nevezett” jelöltet az Új Világ Néppárt is Pálinkás József volt MTA-elnök személyében, illetve beszállt a versenybe a Le az Adók 75%-ával Párt jelöltje, Ecsenyi Áron is. Ecsenyi még az aláírásgyűjtés alatt kiszállt, mert látta, hogy határidőre nem tud elegendő támogatót gyűjteni. Ezzel szemben Pálinkás végigcsinálta az ajánlásgyűjtést, ám kiderült, hogy az előírt 20 ezer ajánlás mintegy felét tudta csak összeszedni, így végül kiesett a versenyből.

Pálinkás: "Újra belevágnék, még ha sejtettem is, hogy nem jön össze"

A hat versenyben maradt ellenzéki miniszterelnök-jelölt közül egyedül Pálinkás Józsefnek nem sikerült összegyűjtenie az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást, Fekete-Győrnek is csak épphogy sikerült. Pálinkás azt mondta, pártja, az Új Világ Néppárt ezután Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt - és az ő színeikben induló egyéni jelölt - mögé áll majd be.

Jól halad az egyéni képviselőjelöltek nyilvántartásba vétele is, mivel nekik jóval kevesebb, mindössze 400 ajánlást kellett begyűjteniük abból a választókerültből, ahol indulni fognak. Sokan szintén nem várták meg a szeptember 6-i határidőt, hanem korábban leadták az ajánlóíveket ellenőrzésre a helyi előválasztási bizottságokhoz. Az országban elsőként, augusztus 25-én így tett Stummer János, aki a DK, az LMP és a Momentum által is támogatott jobbikos jelölt lett Békés 1-es választókerületében.

A kevesebb aláírás ellenőrzése gyorsabban is megy, így kedd délelőttre a 263 ajánlásgyűjtő egyéni képviselőjelöltből 189 ajánlásainak ellenőrzésével végeztek, mindet jóvá is hagyták, így az előválasztási egyéni jelöltek mezőnyének 72 százaléka már hivatalosan is jelöltté vált. Érdekesség, hogy a miniszterelnök-jelölt aspiránsok között ketten is elindulnának egyéniben: Márki-Zay Péter Csongrád megye 4-es körzetében, Pálinkás József pedig Hajdú-Bihar 1-es választókerületben.

Az ajánlásgyűjtés már önmagában versengés volt a miniszterelnök-jelöltek között
Fazekas István

Látható, hogy főleg a miniszterelnök-jelöltek a kelleténél jóval több ajánlást gyűjtöttek és adtak le, mivel az ajánlásgyűjtés önmagában egyfajta versengés volt köztük. A DK-s Dobrev Klára például pártja szerint több mint 81 ezer ajánlást gyűjtött, de csak kevesebb, mint felét adta le, hogy ne terhelje túl az ellenőrzési rendszert. Ugyanígy, “kíméletességből” nem adta le az összes ajánlását Karácsony sem, ráadásul szerencsére nem is egyszerre adták le a több tízezer aláírásukat. Ahogy az egyéni jelöltek is időben eltolva adták le az összesen bőven 100 ezer feletti ajánlásukat.

Mint arról a hvg.hu már írt, az ajánlásgyűjtési szakasz lezárultával, a támogatói aláírások leadásával egy időre kicsit kifújhatnák magukat a jelöltek, de nem igazán lesz megállás, hiszen ezen a héten már számos egyéni körzetben szerveznek politikai vitákat, szeptember 12-én pedig megtartják az első miniszterelnök-jelölti vitát is az ATV-n, amit később az RTL Klubon követnek újabbak. Az egyik első egyéni jelölti vitán, hétfő este Vas megye 1-es körzetének jelöltjei csaptak össze:

Előválasztási vita: Czeglédy Csaba nem hisz Karácsony Gergelyben

Lakhatási válság, a fideszesek és holdudvaruk elszámoltatása, a nyugati országok elszívóereje - ezekről beszéltek a Vas megyei 1. számú választókörzet ellenzéki jelöltjei az előválasztás hétfő esti vitáján, amelyet a Partizán közvetített.

A jelöltek végül szeptember 18-án méretik mag magukat a választók előtt az előválasztás első fordulójában. Ez szeptember 18. reggeltől szeptember 26. estig tart: ebben a 9 napban online és személyesen, a szavazópontokon lesz lehetőség voksolni mindkét “kategóriában”: a miniszterelnök-jelöltekre és az egyéni képviselőjelöltekre. Az ország 106 egyéni körzetének mindegyikében lesz – akár több helyszínen is – mód a személyes voksolásra, és mindenhol két szavazólapot kapnak az előválasztók – ehhez hasonlóan az online szavazófelületen is két szavazólapot kell majd kitölteni.

Az egyik szavazólapon a miniszterelnök-jelöltek közül lehet majd választani, a másikon az adott körzetben induló egyéni jelöltek közül.

Az előválasztáson, szemben az országgyűlési voksolás 18-as életkori határával, azok is szavazhatnak, akik most még csak 17 évesek, de a 2022-es választáson már elérik a felnőttkort. Az előválasztáson csak állandó magyarországi bejelentett lakhellyel rendelkező magyar állampolgárok voksolhatnak, miután igazolták magukat. Be kell mutatni a lakcímkártyát is, szavazni ugyanis mindenki csak a saját állandó lakcíme szerinti egyéni jelöltekre tud. Érvényesen szavazni csak egy miniszterelnök-jelöltre, és egy képviselőjelöltre lehet.

Az első fordulóval az egyéni jelöltek közti verseny el is dől mind a 106 választókerületben: mindenhol a legtöbb szavazatot kapó jelölt lesz a közös ellenzéki képviselőjelölt.

A miniszterelnök-jelöltek esetében a helyzet bonyolultabb, mivel csak akkor hirdetnek győztest, ha elsőre megszerzi közülük valaki a szavazatok több mint 50 százalékát. Erre az eddigi felmérések szerint nincs esély, így lesz második forduló is. A második fordulóba azok a miniszterelnök-jelöltek jutnak tovább, akik az első három helyen végeznek. Az október 4–10 közötti második forduló győztese a legtöbb szavazatot kapó jelölt lesz, így ő lesz a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt. Lesz persze Orbán Viktornak más ellenzéki kihívója is, hiszen már több, az előválasztásból kimaradó párt is jelezte – ilyen például a Mi Hazánk vagy a Magyarországi Szociáldemokrata Párt –, hogy saját miniszterelnök-jelöltet és országos listát állít a jövő tavaszi parlamenti választásra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Előválasztási vita: Czeglédy Csaba nem hisz Karácsony Gergelyben

Lakhatási válság, a fideszesek és holdudvaruk elszámoltatása, a nyugati országok elszívóereje – ezekről beszéltek a Vas megyei 1. számú választókörzet ellenzéki jelöltjei az előválasztás hétfő esti vitáján, amelyet a Partizán közvetített.