Kik lesznek az előválasztási szavazólapon, és hogyan lehet majd szavazni?
Néhány nap, és a támogató aláírások ellenőrzése után véglegessé válik az ellenzéki előválasztás mezőnye, várhatóan 5 miniszterelnök-jelölttel, és 250 körüli egyéni képviselőjelölttel. A szavazás első fordulója szeptember 18-án kezdődik, a második október 4-én. Összeszedtük, ki, mikor és hogyan szavazhat, de a fő kérdés az, kik lesznek a szavazólapon?
Október 23-án, a nemzeti ünnepre időzített nagyszabású kampányeseményen mutatják be az ellenzéki előválasztáson résztvevő pártok Orbán Viktor kihívóját, a közös ellenzéki miniszterelnök-jelöltet. Addig azonban még az ellenzéki választóknak ki kell választaniuk ezt az embert.
Egyelőre több politikus is számításba jöhet: ők azok, akik a már hónapok óta zajló előválasztási folyamat újabb állomásaként szeptember 6-ig leadták a jelöltté váláshoz szükséges legalább 20 ezer támogató aláírást. Ők öten vannak:
- Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció miniszterelnök-jelöltje: elsőként adta le az ajánlásait, az előírt mennyiségnél jóval többet – ezeket közben ellenőrizték és jóváhagyták, így ő már hivatalosan is jelölt
- Fekete-Győr András, a Momentum miniszterelnök-jelölje: lassan gyűltek a támogató aláírásai, de végül határidőre összejött az előírtnál valamivel több is – a mintegy 25 ezer szignó ellenőrzése folyik, így még nem hivatalos jelölt
- Jakab Péter, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje: szintén az előírt mennyiségnél jóval több, 31 ezer körüli ajánlást adott le, méghozzá jóval a beadási határidő előtt – az ajánlások ellenőrzésével időközben már nála is végeztek, ő is hivatalos jelölt
- Karácsony Gergely, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP miniszterelnök-jelöltje: az első nap összegyűjtötte ugyan a 20 ezer aláírást, de folytatta a gyűjtést, és csak a határidő végén adta le – az ellenőrzés még folyik, így egyelőre nem hivatalos jelölt
- Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-jelöltje: az utolsó pillanatig gyűjtötte a támogató aláírásokat, végül 33 565 darabot adott le belőlük – ezek ellenőrzése még tart, így egyelőre még ő sem hivatalos jelölt
Az ajánlásgyűjtés – időben és számosságban – már önmagában egyfajta versengés volt a miniszterelnök-jelöltek között, de végül is az a hivatalos, amit leadtak az ellenőrzésre hivatott előválasztási szervnek, az Országos Előválasztási Bizottságnak (OEVB).
A leadott támogatói ajánlások száma alapján a dobogósok sorrendben: Karácsony Gergely, Dobrev Klára és Márki-Zay Péter.
A hvg.hu úgy tudja ugyanis, hogy a jegyzőkönyvek alapján Karácsony Gergely 41 513 ajánlást adott le, de ennél sokkal többet gyűjtött. Ugyanígy Dobrev Klára, aki Karácsonynál ugyan korábban, de kevesebb, 34 244 ajánlást adott le, viszont tovább gyűjtött, és a DK szerint 80 ezernél többen is aláírtak neki. Az ajánlásgyűjtési időszak végén aláírásait leadó Márki-Zay Péter pedig megelőzte Jakab Pétert, mert 33 ezer ajánlása több, mint az a 31 803 darab, amennyit a jegyzőkönyvek szerint időben ugyan jóval korábban, de Jakab leadott. Az ötök között utolsó a 25 ezrével Fekete-Győr András.
A leadott, a biztonság kedvéért az előírtnál nagyobb számú támogató aláírások ellenőrzésére egy-két nap biztosan kell majd, így várhatóan szerdára derül ki, hogy Dobrev és Jakab mellett a másik három miniszterelnök-aspiráns is rajthoz állhat-e. A mezőny kezdetben ennél egyébként népesebb is volt: heten kívánták megméretni magukat, így “nevezett” miniszterelnök-jelöltet az Új Világ Néppárt is Pálinkás József volt MTA-elnök személyében, illetve beszállt a versenybe a Le az Adók 75%-ával Párt jelöltje, Ecsenyi Áron is. Ecsenyi még az aláírásgyűjtés alatt kiszállt, mert látta, hogy határidőre nem tud elegendő támogatót gyűjteni. Ezzel szemben Pálinkás végigcsinálta az ajánlásgyűjtést, ám kiderült, hogy az előírt 20 ezer ajánlás mintegy felét tudta csak összeszedni, így kiesett a versenyből.
Pálinkás: "Újra belevágnék, még ha sejtettem is, hogy nem jön össze"
A hat versenyben maradt ellenzéki miniszterelnök-jelölt közül egyedül Pálinkás Józsefnek nem sikerült összegyűjtenie az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást, Fekete-Győrnek is csak épphogy sikerült. Pálinkás azt mondta, pártja, az Új Világ Néppárt ezután Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt - és az ő színeikben induló egyéni jelölt - mögé áll majd be.
A miniszterelnök-jelöltek között ketten is vannak, akiknek nemcsak a 20 ezer aláírást kellett összegyűjteniük az ország minden tájáról, hanem pluszban még legalább 400-at egy adott körzetből, mert egyéni képviselőjelöltként is elindulnak az előválasztáson. Ilyen volt Márki-Zay Péter, aki a hódmezővásárhelyi székhelyű Csongrád megye 4-es körzetében indul, valamint Pálinkás József is, aki a debreceni székhelyű Hajdú-Bihar 1-es választókerületben méreti meg magát egyéniben.
Egyéni jelöltként egyébként összesen 266 személyt vettek nyilvántartásba az előválasztásra, de aztán hárman visszaléptek, így az OEVB tájékoztatása szerint végül 263-an gyűjtötték az aláírásokat. Az majd csak várhatóan szerdára derül ki, hogy közülük hányan adták le az ajánlásaikat és hányan maradtak versenyben az aláírások ellenőrzése után. A végleges listát majd az előválasztás hivatalos honlapján lehet böngészni. Az ellenőrzés egyébként – mind a miniszterelnök-jelölteknél, mind pedig az egyéni jelölteknél – alaposan szabályozott és biztosított folyamat. Az ajánlásokat szúrópróbaszerűen, telefonhívással ellenőrzik, és az ellenőrt egy másik ellenőr is ellenőrzi közben, biztos, ami biztos. A folyamatról itt írtunk bővebben:
Ellenzéki jelöltet támogatott? Ne lepődjön meg, ha valaki felhívja!
Elstartolt az ellenzéki előválasztás első érdemi szakasza, amelybe már a választókat is bevonják a jelöltek. Országszerte megkezdődtek hétfőn az aláírásgyűjtések, hiszen az indulási szándékukat jelző miniszterelnök-jelölteknek, illetve a 106 választókerületben induló egyéni képviselőjelölteknek most támogató ajánlásokat kell összeszedniük azért, hogy egyáltalán elindulhassanak a szeptember-októberben zajló előválasztáson, amely a jövő tavaszi parlamenti választás elődöntője.
Szeptemberben és októberben is voksolás
Az ajánlásgyűjtési szakasz lezárultával, és a támogatói aláírások leadásával egy időre kicsit kifújhatnák magukat a jelöltek, de nem igazán lesz megállás, hiszen ezen a héten már számos egyéni körzetben szerveznek online is követhető politikai vitaműsorokat, ahol összecsaphatnak az előválasztáson induló képviselőjelöltek. Sőt,
szeptember 12-én megtartják az első miniszterelnök-jelölti vitát is, méghozzá az ATV-n, amit később az RTL Klubon követnek újabbak.
A több tucat egyéni képviselőjelölti vitát lebonyolító Partizán műsorába viszont nem mennek el a miniszterelnök-jelöltek.
Kikosarazták a Partizánt a miniszterelnök-jelöltek, az ATV-hez és az RTL-hez mennek
Megvannak az időpontok, mikor láthatunk miniszterelnök-jelölti vitákat. Egyelőre az a biztos, hogy az ATV-n és az RTL-en lesznek ilyenek, mert a miniszterelnök-jelöltek nem mennek a Partizán által szervezett vitára, holott ott lesznek az egyéni képviselőjelölti viták is.
A vitaműsorokkal hangoló jelöltek végül szeptember 18-án csapnak össze az előválasztás első fordulójában. Ez szeptember 18. reggeltől szeptember 26. estig tart: ebben a 9 napban online és személyesen, a szavazópontokon lesz lehetőség voksolni mindkét “kategóriában”: a miniszterelnök-jelöltekre és az egyéni képviselőjelöltekre. Az ország 106 egyéni körzetének mindegyikében lesz – akár több helyszínen is – mód a személyes voksolásra, és mindenhol két szavazólapot kapnak majd kézhez az ellenzéki előválasztók – ehhez hasonlóan az online szavazófelületen is két szavazólapot kell majd kitölteni.
Az egyik szavazólapon a miniszterelnök-jelöltek közül lehet majd választani, a másikon az adott körzetben induló egyéni jelöltek közül.
Mivel nemcsak személyesen a sátrakban, hanem online is lehet majd szavazni, külön kihívást jelent a biztonságos, befolyásolásmentes és gördülékeny voksolást, majd az online szavazatok naprakész követését lehetővé tevő online felület, program, valamint az ezt kiszolgáló informatikai rendszer biztosítása. Ennek kialakítása a Fudan-ügyben indított online szavazás mellett már a 2019-es főpolgármester-jelölti előválasztáson is bizonyított másik civil szervezet, az aHang feladata. Az aHang által még 2019-ben készített előválasztó szoftvert azóta továbbfejlesztették – hitelesítési és biztonsági téren is –, így az Előválasztó 2.0 az ígéretek szerint gyors és egyszerű online szavazást tesz majd lehetővé, miközben megakadályozza a többes – papíralapú és online – szavazást is.
Az előválasztáson, szemben az országgyűlési voksolás 18-as életkori határával, azok is szavazhatnak, akik most még csak 17 évesek, de a 2022-es választáson már elérik a felnőttkort. Az előválasztáson csak állandó magyarországi bejelentett lakhellyel rendelkező magyar állampolgárok voksolhatnak, miután fényképes igazolvánnyal igazolták magukat. Be kell mutatni a lakcímkártyát is – ezzel igazolható, hogy ki melyik választókerülethez tartozik, szavazni ugyanis mindenki csak a saját állandó lakcíme szerinti választókerület egyéni jelöltjeire tud.
A most zárult ajánlásgyűjtési szakaszhoz képest, amikor működött a többes ajánlás – valaki akár az összes miniszterelnök-jelöltnek és akár az összes egyéni jelöltnek is aláírhatott –, az előválasztáson érvényesen szavazni már csak egy miniszterelnök-jelöltre, és egy képviselőjelöltre lehet.
Az első fordulóval az egyéni jelöltek közti verseny el is dől mind a 106 választókerületben: mindenhol a legtöbb szavazatot kapó jelölt lesz a közös ellenzéki képviselőjelölt.
A miniszterelnök-jelöltek esetében a helyzet bonyolultabb, mivel csak akkor hirdetnek győztest, ha elsőre megszerzi közülük valaki a szavazatok több mint 50 százalékát. Erre az eddigi felmérések szerint nincs matematikai esély, így szinte biztos, hogy lesz második forduló is. A második fordulóba azok a miniszterelnök-jelöltek jutnak tovább, akik az első három helyen végeznek. Az október 4-10 között rendezendő második forduló győztese a legtöbb szavazatot kapó jelölt lesz, így ő lesz végül a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt is. Lesz persze Orbán Viktornak más ellenzéki kihívója is, hiszen már több, az előválasztásból kimaradó párt is jelezte – ilyen például a Mi Hazánk Mozgalom vagy a Magyarországi Szociáldemokrata Párt –, hogy saját miniszterelnök-jelöltet és országos listát állít a jövő tavaszi parlamenti választásra.
Olcsón megúsznák a pártok az előválasztás
A kicsiben, Budapesten, a főpolgármester-jelöltek között már a 2019-es önkormányzati választás előtt kipróbált előválasztás országos méretben megtartása nem kis logisztikai és szervezési kihívás. A hvg.hu korábban írt róla, hogy az előválasztás politikai sikere pedig a mozgósításon és a választói hajlandóságon múlik, de még nem látni, hogy 200 vagy 800 ezer előválasztóra lehet-e számítani.
Az előválasztás talán még fontosabb eleme a rendszert működtető önkéntesek munkája. Tennivaló pedig lesz bőven – mondta korábban a hvg.hu-nak Pákozdi Éva, a lebonyolításból jelentős feladatokat vállaló, a 2019-es főpolgármester-jelölti előválasztás és a közelmúltbeli Fudan-konzultáció szavazatait is számoló “Számoljuk együtt!” civil mozgalom vezetője. Mint mondta, az előválasztás hatalmas logisztikai kihívás, hiszen a 106 választókerület mindegyikébe ki kell települni, szavazósátrakat felállítani egyenként 3-6 önkéntessel, autóval szállított mozgóurnát biztosítani, továbbá a sátrakat be kell rendezni, számítógépes munkaállomásokat kell bennük létrehozni, és meg kell szervezni, hogy minden este a zárás után elszállítsák a szavazatokat biztonságos helyre. Országszerte 1000-2000 emberre lesz szükség ahhoz is, hogy a végén választókerületeként megszámolják, jegyzőkönyvezzék a szavazatokat.
Az előválasztást azonban nemcsak logisztikai és politikai sikerben mérik, hanem pénzben is. A hvg.hu nemrég írt arról is, hogy bár a politikai reklámok szabályozását teljesen összekuszálta a Fidesz, a mostani kampányba mégis jelentős pénzeket pumpálnak a miniszterelnök-jelöltek és pártjaik. Kérdés, mi marad az egységből és a pénzből tavaszra. Egyes belső félelmek szerint
az ellenzéki riválisok elköltik azt a pénzt, amire majd a hagyományos választási kampányban szükség lenne.
A pártok azonban azt állítják, jut is, marad is – legalábbis igyekeznek olcsón megúszni az előválasztást. Állításuk szerint a lehető legalacsonyabb áron a lehető legnagyobb választási részvételt biztosító lebonyolításra törekednek. Így összességében 130, de legfeljebb 160 milliót költenének az egészre – ehhez még adománygyűjtő kampányt is indítottak, de eddig csak 1,7 millió forint jött össze.
Előválasztás: A kompromisszumoknak vége, mindenki a saját érdekeit nézi
Az ellenzéki pártokat elkapta az előválasztási versenyszellem, több kérdésben sem tudtak megegyezni, ezért inkább elengedték. Bár a politikai reklámok szabályozását teljesen összekuszálta a Fidesz, a mostani kampányba mégis jelentős pénzeket pumpálnak a miniszterelnök-jelöltek és pártjaik. Kérdés, mi marad az egységből és a pénzből tavaszra.
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Pálinkás: "Újra belevágnék, még ha sejtettem is, hogy nem jön össze”
A hat versenyben maradt ellenzéki miniszterelnök-jelölt közül egyedül Pálinkás Józsefnek nem sikerült összegyűjtenie az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást, Fekete-Győrnek is csak épphogy sikerült. Pálinkás azt mondta, pártja, az Új Világ Néppárt ezután Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt – és az ő színeikben induló egyéni jelölt – mögé áll majd be.
130 millióba kerül az ellenzéki előválasztás
A lehető legalacsonyabb áron a lehető legnagyobb választási részvételt biztosító lebonyolítást tartották szem előtt a tervezésekor.