szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A médiatulajdonos szignózta az EagleEye-Marketing Kft. szerződését a DK parlamenti frakciójával, másnap már az Origó is írt róla.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Lehetséges, hogy Páva Zoltán ellenzéki médiatulajdonos Pegasusszal történt megfigyelése összefügg azzal, hogy egy általa vezetett cég dolgozik a Demokratikus Koalíciónak – közölte a Direkt36.

Az oknyomozó portál azt írja, hogy Páva okostelefonját március 16-án törték fel az izraeli fejlesztésű kémszoftverrel, épp aznap, amikor a parlament honlapjára felkerültek adatok arról, hogy az EagleEye-Marketing Kft. szerződést kötött a DK parlamenti frakciójával közösségi médiás tanácsadásra. A cég részéről a szerződés aláírója Páva Zoltán volt.

A Direkt36 múlt hét szerdán számolt be arról, hogy a korábban az MSZP-ben politizáló, jelenleg pedig az Ezalenyeg.hu nevű oldalt kiadó Páva Zoltánt is megfigyelték idén tavasszal az izraeli fejlesztésű, okostelefonok feltörésére alkalmas Pegasus kémszoftverrel. A biztonsági szakértők megvizsgálták Páva készülékét, és mindkét vizsgálat arra jutott, hogy a telefonon kimutathatók a Pegasus nyomai. A vizsgálatok adatai szerint idén március 16. és 24., valamint május 23. és 27. között volt jelen a kémszoftver a készüléken.

Páva korábban a Direkt36-nak azt mondta, hogy nem érti, miért ebben az időszakban állt megfigyelés alatt, ugyanis abban az időben semmi különös nem történt vele. A DK-val való szerződés azért nem merült fel számára a megfigyelés okaként, mert azt már az előző év végén megkötötték, és január elsejével el is kezdtek dolgozni a frakciónak. Arról nem volt tudomása Pávának, hogy március 16-án kerültek fel a szerződés adatai a parlament honlapjára.

Páva telefonját a vizsgálatok szerint március 16-án 11:52 perckor törték fel. Sebián-Petrovszki László, a DK pártigazgatója szerint nem tudni, hogy a kollégájuk pontosan mikor töltötte fel az EagleEye-Marketing Kft szerződési adatait. A portál megkérdezte az Országgyűlés Sajtóirodáját, hogy a parlament hivatalának van-e információja az adat pontos feltöltéséről, de nem kapott tőlük válasz.

Az EagleEye-Marketing Kft.-vel kötött szerződés is felkeltette a kormánypropaganda figyelmét. A szerződési adatok feltöltésének másnapján, március 17-én cikket közölt róla az Origo, hangsúlyozva, hogy a céget vezető Páva Zoltán egyben a kormánykritikus Ezalenyeg.hu kiadója is egyben.

A Direkt36 júliusban írt először a Pegasus-ügyről egy nemzetközi újságírói csapat munkájának nyomozása után. A projekt alapját egy 50 ezer olyan telefonszámot tartalmazó adatbázis jelentette, amelyet a szoftvert gyártó cég, az NSO ügyfelei választottak ki megfigyelésre. Az adatbázisban szereplő mintegy 300 magyar telefonszám vizsgálata alapján számos célpontról közölt cikkeket.

A listán több magyar újságíró is szerepelt, Páva telefonszáma viszont akkor még nem volt ott, ennek oka az lehet, hogy az adatbázis még az ő célponttá válása előtt szivárgott ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Mesterházy titoktartásit írt alá, majd elmondta a Pegasus-ügyről, amit lehet

Konkrét nevekre is rákérdezett az MSZP-s Mesterházy Attila a belső elhárítás vezetőjénél, de hiába. A Pegasus-üggyel szeptember 20-i ülésén foglalkozik a nemzetbiztonsági bizottság, melynek jobbikos elnöke támogatná, hogy tényfeltáró albizottság vizsgálja meg: jogszerűen alkalmazták-e a Pegasust.