szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tordai Bence azt próbálta megtudni az igazságügyi minisztertől, hogy ki adott engedélyt Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének megfigyelésére.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

„Tordai Bence képviselő úr, aki szemmel láthatóan végigunatkozta a két órát a bizottsági meghallgatáson, csak annyira volt képes, hogy a folyosón provokáljon. Pedig a bizottság minden kérdésére megadtam a választ” – írta Varga Judit a Facebookon kedden délután. Az igazságügyi miniszter azt követően posztolt, hogy a Párbeszéd képviselője üldözőbe vette a parlamentben. Tordai megkérdezte Vargát, hogy válaszolna-e egy kérdésre a Pegasus-üggyel kapcsolatban, mire az igazságügyi miniszter megismételte: már mindent elmondott a témában a bizottságban.

Varga Judit: Az EP elszabadult hajóágyú szerepét vissza kell vágni

A nyugati politikusok lopakodó törvényalkotásáról, a hatáskörét túllépő Európai Bizottságról, a politikai nyomásra működő Európai Bíróságról és a meleglobbiról is beszélt az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottsága előtt Varga Judit. Az igazságügyi miniszter nem beszélt viszont az egész Európát lázba hozó Pegasus-ügyről.

A Párbeszéd képviselője ezután emlékeztetett, hogy ügyvédek esetében csak akkor lehet titkos megfigyelést engedélyeztetni, ha valamilyen bűncselekménnyel gyanúsítják őket. Tordai itt arra utalt, hogy a Direkt36 júliusi cikke szerint Bánáti Jánost, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökét és más ügyvédeket is lehallgathattak a Pegasus nevű kémszoftverrel.

Budapest 4. számú választókerületének ellenzéki képviselőjelöltje megkérdezte, hogy a fentiek alapján Bánáti Jánossal kapcsolatban konkrét bűncselekmény merült-e fel. Varga erre már nem mondott semmit, csak tovább sétált.

Eközben Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára egy mappával próbálta eltakarni Tordai telefonját, mivel a Párbeszéd politikusa végig élőzte a hajszát a Facebookon.

„Miután az Országgyűlés Igazságügyi bizottságában a fideszes többség leszavazta, hogy a ma 100 napos Pegasus-ügyben kérdezhessem a minisztert, kénytelen voltam a folyosón próbálkozni. Ez lett az eredménye...” – írta a videó mellé a Párbeszéd politikusa.

Varga Judit szeptemberben már produkált egy ehhez hasonló menekülést, amikor az RTL Klub szintén a Pegasus-botrányról igyekezett kérdezni. Miután kiderült, hogy Németh Dániel fotós-újságírót is megfigyelték a kémszoftverrel, a csatorna meg akarta tudni Vargától, hogy az Igazságügyi Minisztérium rendeli-e el a megfigyeléseket. A miniszter akkor is azzal hárította el a kérdést, hogy már mindent elmondott a témában.

A Direkt36 július 18-án írta meg, hogy évekkel ezelőtt elkezdték használni magyar célszemélyek ellen is az NSO nevű izraeli kibercég okostelefonok feltörésére alkalmas kémprogramját, a Pegasust. A lap szerint több körülmény is arra utal, hogy a magyar hatóságok használták a programot magyar célpontok ellen.

Varga Judit az ügy kirobbanása után pár nappal azt mondta: nincs rálátása, hogy Magyarország vásárolt-e a szoftverből. Hozzátette, hogy mindenféle hírszerzésgyanús esetet a belügyminisztérium és a szakszolgálatok vizsgálnak. Az igazságügyi miniszter akkor azt mondta, hogy nem ő, hanem Völner Pár államtitkár ad engedélyt a lehallgatásokra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!