Tetszett a cikk?

Egy vidéki kisvárosban nőtt fel, egyházi gimnáziumban érettségizett, majd Budapestre költözve céges csalásokat követett el, hogy aztán a magyar bűnözők számára biztonságosnak tűnő karibi térségben Dominik Cordinier álnéven éljen. A Dominikai Köztársaságból építette ki és irányította fantomként az egyik legszofisztikáltabb magyarországi csalássorozatot, amelynek résztvevői sokszor maguk sem tudták, hogy éppen egy bűncselekményhez asszisztálnak. Honnan jött és kicsoda a mindössze 31 éves T. Alex, akit csak hosszan tartó nyomozás után tudtak lekapcsolni a rendőrök egy luxusvillában? A rendőrség szinte semmit nem árult el a jelenleg letartóztatásban lévő fiatalemberről, ezért a nyomába eredtünk, hogy megismerjük az előéletét.

Amikor Dominik Cordinier a fekete Porsche Macan városi terepjárójával utoljára beállt a villa udvarára, aligha sejtette, hogy több éven át tartó bujkálása ebben a dominikai tengerparti városban ér majd véget. A magabiztos fiatalember ekkor már hét éve élt a Karib-tenger gyöngyszemének tartott Dominikai Köztársaságban, miközben az egyik legszofisztikáltabb magyarországi bűnszervezet egyszemélyes irányítójaként ügyelnie kellett arra is, hogy a szigeten folyamatosan változtassa a lakóhelyét.

A villa, amelynél a több millió forintot érő luxusautójával parkolt, egy tengerparti város, San Pedro de Macorís pazar negyedében, a Villa Metro Country Club területén épült. A közel ezer négyzetméteres, kerti medencével, három hálószobával, négy fürdőszobával, étkezővel és minden jóval felszerelt villaépületeket bárki kiveheti, aki nem sajnálja rá a pénzt: amikor Dominik Cordinier után kutattam és az interneten le akartam foglalni a titokzatos férfi egykori szállását, egyetlen éjszakára 150 ezer forintot kellett volna fizetnem. Persze a villát nem Dominik Cordinier fizette, hanem egy mindössze 31 éves magyar fiatalember, T. Alex. Merthogy Dominik Cordinier csak egy álnév, ami mindössze egyetlen dokumentumban létezett: azon a hamis útlevélen, amelyet Alex használt a dominikai tartózkodásakor.

police.hu

Vannak bűnözők, akiknek az élete és a személyisége eltér a többiekétől. Vagy azért, mert annyira zseniálisak, vagy azért, mert nárcisztikus pszichopaták – esetleg mindkettő igaz rájuk egyszerre. Amikor T. Alex előéletéről próbáltam minél többet megtudni, akkor az őt ismerő emberekkel beszélve mindegyik fentebb felsorolt jelzővel találkoztam. T. Alex testesíti meg mindazt, ami a 21. században a szervezett bűnözés vált: a büntetlen előéletű, megnyerő férfi viszonylag fiatalon, az internetnek és a globalizált, személytelen világnak köszönhetően lett néhány év alatt embereket dróton rángató, százakat becsapó csúcsbűnöző. Úgy irányított egy magyarországi bűnszervezetet, hogy ő maga Budapesttől nyolcezer kilométerre élte gondtalan életét – egészen addig, amíg néhány szívós magyar nyomozónak hála, bilincs nem kattant a csuklóján.

De kicsoda valójában T. Alex? Honnan jött és hogyan jutott el Dominikáig? Ez a kérdés azért is izgatott, mert bár az elfogása után a magyar rendőrség viszonylag részletesen ismertette az általa irányított bűnszervezet módszereit, magáról az irányítóról szinte semmit sem árult el.

Már-már közhelyes kezdés, de igaz. A Vas megye északi részén, közvetlenül a megyehatár mellett fekvő Csepregen, a rendszerváltás idején született T. Alex középosztálybeli családban nevelkedett. Azok az egykori általános iskolai osztálytársai, akikkel sikerült beszélnem, azt mesélték, bár akadt az iskolában olyan gyerek, aki később megjárta a börtönt, a legkevésbé Alexről gondolták azt, hogy profi bűnöző válik belőle. A faluban jól nevelt, illedelmes gyereknek tartották, aki a felnőtteknek hangosan, előre köszönt az utcán és el tudott beszélgetni az emberekkel. Ennyi év távlatából persze már ezt is más megvilágításba helyezi egyik volt osztálytársa, mondván: talán ez a jólneveltnek tűnő stílus sem volt már más, mint az a másokat mesterien megtévesztő, megnyerő kommunikáció, ami Alexet később nagypályás csalóvá tette. Ám hogy ennyire ördögi, az informatikában is ügyesen mozgó bűnözővé fejlődik, azt egykori osztálytársai nem gondolták, merthogy elmondásuk szerint Alex nem számított éltanulónak, sem informatikai zseninek, bár affinitása már gyerekként is volt a számítógépekhez. Gyerekként még jogász szeretett volna lenni – állítják az akkori ismerősei, akik később úgy hallották, hogy Alex valahol a Karib-térségben hajón dolgozik, vagy úgy, hogy vitorlásoktató lett.

Az általános iskola után T. Alex egy szombathelyi katolikus gimnáziumban kötött ki, ahol 2009-ben érettségizett. Kollégista lett, de a kollégiumból később a magatartása miatt eltanácsolták. Egykori kollégiumi társai szerint nem olyan csínytevéseket csinált, amivel másoknak ártana, inkább csak a nevelőtanárokat cukkolta. „Ő ebben a cukkolásban igazi nagymester volt" – mesélte egy egykori kollégista. Egyszer például az egyik lakótársától kölcsönkérte a krossz bukósisakját és abban ült be a kollégium kápolnájába, ahol imádkoztak. „Ezen mindenki jót nevetett, de a nevelőtanárok agyát felcseszte ezzel" – emlékezett vissza a jelenetre az egyik volt kollégista, aki úgy jellemezte Alexet, mint egy olyan srácot, aki nagyon közvetlen, folyamatosan jókedélyű, jópofa. „Szeretett viccelődni, pozitív kisugárzása volt, kommunikatív. Olyan típus, aki már az első perctől megtalálja a hangot a másikkal és úgy beszélget vele, mintha ezer éve ismerné" – jellemezte a volt koleszos társ. Egy lány, aki Alexet a késő kamaszkorában ismerte meg, egy végletekig kedves, udvarias, okos fiatalként emlékezett rá.

nagyon közvetlen, folyamatosan jókedélyű, jópofa, szeretett viccelődni
pozitív kisugárzása volt
kommunikatív
police.hu

Egy néhány évvel később regisztrált Facebook-profilja szerint az érettségi után az egyik budapesti, nem állami finanszírozású gazdasági főiskolán kötött ki, de ismerősei szerint egyáltalán nem biztos, hogy valaha is járt oda. Diplomája információink szerint nincs, és amikor a fővárosba költözött, az élete jórészt bulizásból, csajozásból, szórakozásból állt. Budapesten már úgy élt, mint valami nagymenő. „Elegáns ruhában járt, drága, minőségi italokat ivott, hetente járt a Rudas fürdőbe" – mesélte róla egy egykori ismerőse. Azok, akik 2012 környékén a fővárosban ismerkedtek meg vele, látták rajta, hogy jól megy a sora, Alex ezt nem is rejtette véka alá. Ők úgy tudták, hogy albérletek kiközvetítéséből él és dicsekedett azzal, milyen széles kapcsolatrendszere van. Gyerekkori ismerőseihez pedig ekkortájt már olyan pletykák jutottak vissza, hogy Alexnek sok pénze lett, de nem bankban, hanem cipősdobozokban tartja azokat.

Azok, akik közvetlenül 2014 előtt ismerkedtek meg vele a budapesti éjszakában, már kifejezetten egy menősködő, hencegő, nagydumás fiatalemberként jellemezték, akiről ugyanakkor szerintük lerítt, hogy szélhámos. Alex igazi énje a fővárosban teljesedett ki. „A családja előtt visszahúzódó srácnak tűnt, egyáltalán nem volt harsány. De volt egy másik arca is. Rajongott a jó kocsikért. Néha rengeteg pénze volt, máskor semmi” – mesélte egy régebbi ismerőse. Neki Alex a 2010-es évek legelején eldicsekedett azzal, hogy hamarosan sok pénzt fog keresni, mert társaival cégeket vásároltak fel és ő lesz az ügyvezető.

Valószínűleg így is történt, mert a cégbírósági adatok szerint tényleg cégtulajdonos lett. Még csak 22 éves volt, amikor 2012 januárjában félmillió forintos törzstőkével megalapította a Risk Management Holding Kft.-t, ami fő tevékenységének – legalábbis papíron – biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységet jelölt meg. A céget egy olyan budapesti székhelyszolgáltatónál „tartotta”, ahol egy komplett cégtemetőre bukkantunk. Az oda bejegyzett gazdasági társaságok vezetőinek nagy részét már el is tiltották a cégvezetéstől, maga a székhelyszolgáltató is egy olyan házaspárhoz köthető, akik rajta vannak a legnagyobb adótartozást felhalmozó magánszemélyek listáján, jelenleg a gyerekeik viszik a céget. Ez persze nem jelenti azt, hogy a családnak valaha is volt bármiféle kapcsolata Alexszel. A Risk Management Holding Kft., amelynek Alex egy személyben lett tulajdonosa és ügyvezetője, nem lett hosszú életű, 2014-ben kényszertörölték, a férfit pedig öt évre eltiltották a cégvezetéstől.

T. Alex
Facebook

De T. Alexnek volt egy másik cég is a nevén. A Moon Travel Holding Kft.-nek 2013 tavaszától lett az ügyvezetője, de ezt a céget is elkaszálták 2014 tavaszán. Míg a Risk Management Kft. valós tevékenységéről semmit nem találtam, a papíron ugyanazt a tevékenységet folytató Moon Travel Holding Kft.-t 2014-ben négyszázezer forintra megbírságolta a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH). A cég ugyanis (igaz, akkor még egy másik néven) egy kuponos oldalon luxusutazásokat kínált sok más desztináció mellett Balira, Koh Samuira és Mauritiusra alig több mint 100 ezer forintért. Azoknak az utazásszervezőknek lett igazuk, akiknek szemet szúrt, hogy ilyen áron képtelenség elutaztatni az embereket egzotikus helyekre és a pillanatok alatt elkapkodott utak mögött csalók állhatnak. Alex cége ugyanis nem nyújthatott volna utazási iroda szolgáltatást, erre nem kapott engedélyt.

Ismerősei szerint Alex abban az időszakban hagyta el az országot, amikor a céges ügyek miatt eljárások indultak, bár úgy tudjuk, hogy ezekben az ügyekben a rendőrök csak tanúként akarták kihallgatni a férfit.

A magyar bűnözők jellemzően olyan országokban keresnek búvóhelyeket, amely államokkal minimálisak Magyarország diplomáciai kapcsolatai. Sokáig előszeretettel választották Thaiföldet erre a célra, de éppen abban az időszakban, amikor Alex lelécelt, az ázsiai turistaparadicsom ebből a szempontból már nem számított biztonságosnak, egyre több bűnözőt hoztak onnan vissza Magyarországra. Ebben az időszakban Nicaragua, Honduras és a Dominikai Köztársaság tűnt a legbiztonságosabb búvóhelynek. Ám T. Alex csak részben akart eltűnni, a célja nem az volt, hogy évekig meghúzza magát. Ellenkezőleg: ő a karibi térségben teljesedett ki és ott építette ki azt a bűnszervezetet, amely tőle távol, Magyarországon működött, mégis neki kereste a pénzt.

A családját egykor jól ismerő egyik forrásunk szerint a Dominikai Köztársaságba 24 évesen érkező Alexet az elmúlt években az édesanyja is többször meglátogatta. Beszéltünk olyan gyerekkori ismerősével, aki azt állította: amikor otthon, Vas megyében összefutott az édesanyjával és Alex felől érdeklődött, az asszony azt mesélte neki, hogy a fia a karibi térségben él, van állása és barátnője is. (Megkerestem T. Alex édesanyját is, de ő nem kívánt nyilatkozni.)

Könnyű kapcsolatteremtő képességének köszönhetően Alex a Dominikai Köztársaságban is sok ismerőst szerezhetett. Az igazi nevén – még az elutazása előtt – regisztrált Facebook-profilján több olyan ismerősére bukkantunk, akiket a karibi országban ismerhetett meg, köztük viszonylag sok orosz állampolgárt. Ugyanakkor T. Alexet a hamis útlevelében szereplő Dominik Cordinier álnevén is megtaláltuk a közösségi oldalon, ennek a profilnak viszont két ismerőse van, igaz, mindketten a fiatalember gimnáziumi osztálytársai.

police.hu

Sokat elárul T. Alex személyiségéről, önképéről és talán céljáról is, hogy a magyar nevén még 2014 előtt regisztrált Facebook-profiljánál a Hádész becenevet adta magának. A görög mitológiában Hádész az alvilág istene. Valóban úgy érezhette, hogy úgy tudja irányítani a „birodalmát", mint valami isten. Egyre kifinomultabban konspirált, magyarországi bűntársai nem ismerték őt személyesen, vagy ha igen, közülük is legfeljebb csak egy-két ember, de ők is csak futólag találkozhattak vele még akkor, amikor Magyarországon élt. Mindenkit bábként mozgatott, kihasználva, hogy az emberek jól fizető állást akarnak. A jól fizető munka ígéretével könnyen magához húzta azokat, akik a csalásban lettek a segítségére. Köztük olyanokat is, akik időközben rájöttek, miben vesznek részt, mégsem hagyták abba. Pedig a sztori végén Alex járt jól, egyes forrásaink szerint a bűncselekményekkel megszerzett pénz jelentős része nála landolt. Valójában egy egyszemélyes bűnszervezet tetején trónolt, aki attól sem tartott, ha az emberei Magyarországon lebuknak.

Alex távolról irányított bűnszervezete 2014 júniusában követhette el az első olyan csalást, amit később a rendőrség „albérletes csalásokként” könyvelt el. Olyan lakásokat adott ki létező gazdasági társaságok nevében magánszemélyeknek, amelyekhez valójában semmi köze nem volt. A lakáshirdetésre jelentkezőktől bérleti díj és foglaló címén csalt ki pénzt. A módszer annyiban hasonlított az utazásszervezős csalásra, hogy ezúttal is a piaci árnál olcsóbban kínált lakásokat, amire éppen ezért sokan jelentkeztek. Alex azonban ügyelt arra, hogy ne ő adja mindehhez az arcát, hanem azok az álláshirdetések útján, távolról beszervezett asszisztensek, akiknek szintén rendkívül kedvező bérezést és munkafeltételeket kínált és akik maguk sem tudták, hogy egy csalásban vesznek részt. Egyikük korábban részletesen elmesélte a hvg.hu-nak, hogy hogyan verték át őt. 2017-ben Alex módszert váltott: létező cégek nevében már nem „bérbe adott”, hanem értékesített olyan ingatlanokat, amelyekhez semmi köze nem volt. Alex csalásaira jellemző, hogy a rendőrség először nem tudta, hogy kivel állnak szemben, a különféle csalásokat – miközben a módszerek ugyanazok voltak – más és más kapitányság vizsgálta attól függően, hogy a sértettek hol tettek feljelentést.

A csalássorozat ügyében számos feljelentés és eljárás indult Budapesten és vidéken is, de a rendőrség csak évekkel később, 2019 elején döntött arról, hogy a bűncselekmény-sorozat felderítésére a BRFK-n belül külön nyomozócsoportot hoz létre. Ekkor állt össze a rendőrök fejében a kép, hogy nem különálló bűncselekmények, hanem egy nagy ügy van. A nyomozók a bűnszervezet tagjainak digitális lábnyomai alapján, mozaikként rakták össze a bűnügy részleteit és jutottak el arra a felismerésre, hogy a háttérben a külföldön élő Alex mozgathatja a szálakat. 2019 áprilisában ezért európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a férfi ellen. Bár a rendőrök Magyarországon sorra kapcsolták le Alex embereit, a Dominikán élő fiatalembert ez nem rettentette el, ellenkezőleg: még aktívabb lett. Ekkortól kezdve adathalászmódszerekkel szerezte meg az ingatlanokat vásárló „ügyfelei” banki adatait, majd lopta meg őket. Semmit sem veszített magabiztosságából, úgy érezhette, soha nem fognak a nyomára bukkanni.

Mindeközben folyamatosan változtatta a lakhelyét a Dominikai Köztársaságban. Felbukkant Las Terrenasban, Santo Domingóban, San Pedro de Macorísban is, csupa olyan városban, ahol közel van a tengerpart és szórakozni lehet. A már említett fekete Porsche Macannal közlekedett. Bárhova is költözött éppen, a csalások irányításához nélkülözhetetlen eszközök, mobiltelefonok, laptopok voltak nála.

Google Maps

A nyomozásban az hozott áttörést, amikor a Fővárosi Főügyészségnél rájöttek, hogy bár Dominikával valóban nincs kiadatási egyezmény aláírva, de ott is érvényes az úgynevezett palermói egyezmény, ami kifejezetten a szervezett bűnözés ellen jött létre. Az amerikai FBI közreműködésével ekkor a magyar hatóságok kapcsolatba tudtak lépni a dominikai ügyészséggel és elindulhatott egy olyan művelet, amelyben az Europol is kivette a részét. Ennek lett a vége az, hogy idén májusban a BRFK három nyomozója Dominikára utazott, ahol az Europol dominikai egységével közösen részt vettek Alex felkutatásában.

Folyamatos elektronikus megfigyelés után, a dominikai ügyészség irányításával az Interpol tagjai végül a San Pedro de Macoris-i Juan Dolio Metro Country Clubban lévő villában fogták el a férfit. Alex nem számított az elfogására, meglepődött. Ám talán az elfogásnál is jobban meglepte őt az, hogy kitoloncolták a számára biztonságosnak hitt országból.

police.hu

 

police.hu

Letartóztatásakor mobiltelefonokat, laptopokat, pendrive-okat és drága ruhákat foglaltak le nála, de elfogásával egyidejűleg házkutatást tartottak egy másik luxusingatlanban is, ami másfél órányi autóútra volt a San Pedro de Macoris-i villától. Elfogásának híre a helyi újságokba is bekerült. (Mellékszál, de érdekes: miután Alexet kitoloncolták az országból, Luis González, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni ügyészség vezetője kifejezte, hogy az intézménye elkötelezett a szervezett bűnözés elleni harcban, ám néhány hónappal később Gonzálezt felfüggesztették az állásából, a helyi sajtó szerint félreállítása a főügyészség történetének egyik legkiterjedtebb kokain- és pénzmosási műveletével függ össze.) Miután T. Alexet hazahozták Magyarországra, a rendőrség közzétett egy videót, amelyben főbb hazai bűntársai korábbi elfogásai láthatóak. Jóllehet a férfi irányítása alatt elkövetett bűncselekményeknek összesen 130 gyanúsítottja van, a videóban bemutatott bűntársak közül jelenleg csak ő és egy V. György nevű férfi van letartóztatva. Két másik társuk bűnügyi felügyelet alatt áll, egy pedig már szabadlábon védekezik. Mindez arra is utalhat, hogy az alatta álló bizalmasai közül akadtak, akik együttműködhettek a nyomozókkal. Ez pedig rossz hír T. Alexnek. A vidéki srácnak, aki ugyan nem lett az alvilág istene, de hosszú börtönévek várhatnak rá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!