szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Yoram Hazony szerint a magyar kormány a kereszténységet tekinti a domináns kultúrának.

„A populizmus egy osztályharcos kifejezés, ami arra utal, hogy a népnek van igaza és az elit téved. Ezért én nem használom ezt a szót. Én nacionalista vagyok, és abban hiszek, hogy minden nemzetben az elitnek és a szélesebb néprétegeknek meg kell találniuk a módját annak, hogy a nemzet javára együttműködjenek. Meg vagyok róla győződve, hogy Orbán Viktor olyan politikus, aki erre törekszik, és szeretné kialakítani a többség és az elit együttműködését” – mondta az Indexnek adott interjúban Yoram Hazony. A fiolozófus, a jeruzsálemi Herzl Intézet vezetője a Mathias Corvinus Collegium meghívására érkezett Magyarországra, és arról tartott előadást, hogy kialakítható-e politikai és társadalmi együttműködés a klasszikus liberálisok és a konzervatívok között.

Yoram Hazony szerint most új megállapodásra van szükség a konzervatívok és a liberálisok között, „mivel szükség van egy közéleti konzervativizmusra, ahol a kereszténység lenne a kultúra meghatározó eleme, és a kisebbségek számára is lenne olyan megfelelő tér, ahol megvédik a jogaikat.”

A filozófus szerint Amerikában most kulturális forradalom zajlik, amely az egyetemekről eredt és a médián keresztül átterjed más országokba is. Hazony szerint ebben a kulturális forradalomban az újmarxisták nyertek, és a liberálisok többsége beállt közéjük vagy feladta az álláspontját, mert nem tudja, mi mást tehetne.

A filozófus beszélt arról is, hogy a konzervatívoknak arra kell törekedniük, hogy megőrizzék a piac szabadságát, de közben a család, a politikai vagy a nemzeti élet területén ne a túlzott szabadság legyen a meghatározó. „Ez az egyetlen működőképes kompromisszum. A fontossági sorrendben először jön a vallás, aztán a nacionalizmus és csak utána a gazdasági növekedés. A növekedés vallás és hazaszeretet nélkül ugyanis mindent elpusztít” – mondta.

Yoram Hazony úgy vélte, hogy Magyarországon nemzeti, konzervatív kormány van, „ami a kereszténységet tekinti a domináns kultúrának, ugyanakkor például jelentősen támogatja a zsidó közösséget is.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!