szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Listán nem indul Hiller István, az MSZP választmányi elnöke, és Kunhalmi Ágnes, a párt társelnöke sem – árulták el a politikusok, akik a közös listáról és programról is beszéltek. Kiderült az is, mi Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt hozzáállása a szocialisták által kért programponthoz.

Az MSZP társelnöke, Kunhalmi Ágnes és a párt választmányi elnöke, Hiller István is arra készül, hogy egyéniben méreti meg magát a 2022-es országgyűlési választáson – derült ki abból az interjúból, amit a politikusok a Népszavának adtak. „Nincs biztos mandátum, de arra készülök, hogy ötödször is megnyerjem a körzetemet. Kunhalmi Ágnes másodszor a magáét, s az előválasztás eredményei alapján erre van esélyünk” – jelentette ki Hiller.

„Mi ketten eldöntöttük, hogy egyéniben akarunk indulni és győzni, pedig a politikai közösségünk választott vezetőiként az első helyek valamelyikét kaphatnánk az MSZP országos listáján. Egyéniben akarunk győzni és reméljük, győzünk is. Így listáról két másik társunkat segítjük országgyűlési mandátumhoz” – fűzte hozzá.

Kunhalmi Ágner, az MSZP társelnöke
Reviczky Zsolt

Kunhalmi azt mondta, hogy „Pestszentlőrincen és Pestszentimrén, valamint Pesterzsébeten és Kispesten az átlagnál is többen menjenek el szavazni, hogy voksukkal a közös listánkat is erősítsék”. Erre úgy van lehetőség, ha a győzelemhez szükséges voksokon felül érkezett szavazatok töredékszavazatként az országos listára menjenek. „A Fidesz vezetői, miniszterei sorra bejelentették, hogy nem indulnak egyéni körzetben. Mi épp az ellenkezőjét tesszük” – tette hozzá Hiller.

Kunhalmi és Hiller úgy véli, hogy a párt szombati választmányi ülésén az MSZP elfogadhatja saját, majdnem százfős listáját, amit később összefűznek a Párbeszédével, végül pedig valamennyi szereplővel egyeztetik a közös lista érdekében. Nyáron az ellenzéki pártok aláírták a Közös Alap nevű programot, jelenleg pedig a közös lista és a közös program összeállítása zajlik. Kunhalmi szerint a program véglegesítésekor az MSZP ki fog állni azért, hogy bár fontos a demokrácia és a jogállamiság ígérete is, ahogy a korrupció elleni harc ígérete is, „de kevés, mert szociális állam nélkül nem lehet tömegeket felemelni és magas életszínvonalon megtartani”.

Hiller István, az MSZP választmányi elnöke

Hiller István szerint Márki-Zay Pétert, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjét sem kellett győzködni a szociális program képviseletéről, két hete pedig online beszélgetésre hívta a párt választmányi gyűlésére, ahol „több mint két órán keresztül válaszolt majdnem száz szocialista kérdéseire”. Kunhalmi Ágnes kijelentette, hogy bár tudják, hogy Márki-Zay „jobboldali politikus, de érti, hogy mi a társadalmi szolidaritás szerepe, a társadalmi igazságosság lényege”. Kunhalmi példaként hozta, hogy Márki-Zay elfogadta „az állami bérlakás programunkat, a panelprogramot, a fűtéskorszerűsítés támogatását, azt, hogy mindenkinek egyformán jár a magas színvonalú egészségügyi ellátás, elvetette a több biztosítós modellt, támogatta, hogy vissza kell állítani 18 évre a tankötelezettség korhatárát, és a pedagógusok béremelését is”.

Hiller István Márki-Zay hetedik frakciójával kapcsolatban elmondta, hogy ha miniszterelnök-jelöltnek „lesz ilyen kérése, arról az összefogásban dolgozó pártok elnökeinek testülete dönthet majd, s csak az valósul meg, amit egységesen támogatnak”. Kunhalmi szerint fennáll annak a veszélye is, hogy a Fidesz valahogy megakadályozza azt, hogy az ellenzéki pártok több ellenzéki frakciót hozzanak létre. „Ha a Fidesz fejével gondolkodunk, akkor össze akar kényszeríteni bennünket, hogy az ellentétek majd szétfeszítsék az összefogást, de az elmúlt két év azt bizonyítja, hogy ez már nem sikerülhet” – tette hozzá Kunhalmi.

Azt azonban egyelőre nem tudja sem Hiller, sem Kunhalmi, hogy hány helyet fog kapni pártjuk a közös pártlistán. „Az előválasztás eredményét, 850 ezer ember döntését figyelembe kell venni, ez biztos és természetesen cél, hogy minél több szocialista név kerüljön rá a listára, ezért a közösségünk számára hasznos a mi döntésünk az egyéni indulásról, mert a felszabaduló helyeken más társaink kaphatnak esélyt” – mondta Hiller István. Az MSZP az előválasztáson 18 egyéni körzetet szerzett meg, így kérdésként felmerült, hogy nyolc helyet kaphatnának-e a listán. Kunhalmi szerint „ez reális, de szövetségben indulunk a Párbeszéddel és az LMP-vel, ami együtt már 30 győztes helyet jelent az előválasztáson a DK 32 helye után”. Kunhalmi hozzátette, hogy ha a választmány elfogadja, új arcok is érkezhetnek a listára, akár olyan is, aki még soha nem járt a parlamentben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!