szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ötvenszázalékos béremelést, a Klik és a tankerületek felszámolását, nagyobb önállóságot, kevesebb munkaterhet ígértek a pedagógusoknak esetleges kormányra kerülésük után az ellenzéki pártok hétfői nyilatkozatukban, és egyben szolidaritást is vállaltak a sztrájkokkal. A Fidesz szerint a baloldal hergeli a tanárokat.

Szolidaritásukat fejezték ki ellenzéki pártok a hétfőn kétórás figyelmeztető sztrájkot tartó pedagógusokkal. A Jobbik, a Párbeszéd, Momentum, a Demokratikus Koalíció, az LMP és az MSZP képviselője béremelést, a pedagógusok és a diákok leterheltségének csökkentését, önálló oktatási minisztériumot és a Klebelsberg Központ megszüntetését ígérte sajtótájékoztatón arra az esetre, ha az áprilisi országgyűlési választás után ők a jelenlegi ellenzék alakíthat kormányt.

Csányi Tamás országgyűlési képviselő, a Jobbik oktatáspolitikusa történelminek nevezte a napot, a pártok Facebook-oldalán közvetített sajtótájékoztatón. Szerinte nagyon sokan vettek részt a pedagógussztrájkban. Azt mondta, hogy kormányváltás után a legfontosabb feladatuk lesz a bérek fejlesztése, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy nőjön a pedagógusok társadalmi megbecsülése. A következő parlamenti ciklusban 50 százalékos béremelést terveznek nemcsak a tanároknak, hanem az oktatást segítőknek is. A kínzó pedagógushiány megoldását bérlakásprogrammal segítenék.

2022 áprilisa után megszüntetik a Klebelsberg Központot, a tankerületeket, amelyek gúzsba kötik az iskolákat – közölte Erőss Gábor, a Párbeszéd józsefvárosi alpolgármestere, aki szerint vissza fogják adni a helyi közösségeknek az önrendelkezés jogát, de figyelnek arra, hogy érvényesüljenek például az esélyegyenlőség szempontjai is a közoktatásban.

Ahhoz, hogy visszaállítsák a pedagóguspálya megbecsültségét, nem elég az anyagi feltételeket rendezni, a pedagógusok szakmai önállóságát is vissza kell állítani. Erről már Tóth Endre, a Momentum elnökségi tagja beszélt, aki szerint a túlzsúfolt, ideológiailag meghatározott kerettantervek helyett választható mintatanterveket kell biztosítani az iskoláknak, a pedagógusoknak pedig nagyobb teret kell adni a saját szakmai elképzeléseik megvalósításához, hogy úgy oktathassák a diákjaikat, ahogy szerintük a legjobb.

Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese felszólította a kormányt, hogy fejezze be a tiltakozó pedagógusokkal szembeni fenyegetéseket, a listázást, és hagyjon fel azzal a gyakorlattal, hogy ellenségként kezeli azokat, akik felszólalnak saját szakmájukért. Szerinte aki nem becsüli meg a pedagógusokat, az nem becsüli meg a diákokat, a szülőket és ennek az országnak a jövőjét. Olyan oktatási minisztériumot szeretnének, amely a gyerekek és az ország érdekében működik és „nem egy ostoba kormány oktatást tönkre tevő politikáját képviseli” – mondta.

Csökkenteni fogják a pedagógusok és a diákok leterheltségét – közölte Hohn Krisztina, az LMP frakcióvezető-helyettese, aki szerint nagyobb hangsúlyt kell fektetni az iskolán belüli erőszak csökkentésére, de ezt nem „börtönőrök” kivezénylésével kell megoldani, hanem a szociális munkások, pszichológusok számának növelésével.

Hiller István, az Országgyűlés szocialista alelnöke szerint ha a kormány betartja az ígéreteit, kevesebb lenne ma a gond. Szerinte a kormány megszegte azt az ígéretét, hogy több munkát kér a pedagógusoktól, de ezért több bért is fizet. A volt oktatási miniszter szerint a kabinet azért nem tartotta be az ígéretét, mert „a pénzügyi vezetés” rájött, hogy amit az oktatás területén csináltak, rendszerszerűen rossz, és egyszerűen nem akart sok pénzt beleönteni az elrontott rendszerbe.

A tíz évvel ezelőtt elfogadott köznevelési törvény megbukott, csak ártott a diáknak, a pedagógusnak és az egész országnak. Változásra, kormány- és rendszerváltásra van szükség, hogy jobb legyen a diáknak, a pedagógusnak és az egész országnak – mondta Hiller István.

„Már megint az a baloldal használja ki és hergeli a pedagógusokat” – kommentálta a Fidesz a pedagógusokkal szolidaritást vállaló ellenzéki pártok nyilatkozatát. Szerintük a baloldal a kormányzása alatt elvett a pedagógusoktól egyhavi bért, több száz vidéki iskolát zárt be, utcára tett több ezer pedagógust és megalázóan alacsony bérért dolgoztatta őket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Tanársztrájk: Van olyan iskola, ahol a 600 diákból csak ketten jelentek meg hétfőn

A tanárok országszerte tartottak ma, január 31-én figyelmeztető sztrájkot reggel 8 és 10 óra között. A PDSZ országos választmányi tagja szerint a vártnál is többen csatlakoztak a demonstrálókhoz, de pontos számot csak később, a délutáni órákban lehet majd tudni. Márki-Zay Péter, Karácsony Gergely és Dobrev Klára Facebook-bejegyzésekben álltak a tanárok és a sztrájkolók mellé. Van, ahol pedig a büfés is beállt az érintettek közé.