szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vagyonnyilatkozati rendszer a politikai fékek és ellensúlyok rendszerének kardinális eleme – lehetne. Ezzel szemben mostani formájában a demokrácia paródiája, amelyben a miniszterelnök jószerivel nincstelen, a kenőpénzek sosem bukkannak fel, de még a luxus is teljesen szabályosan eltüntethető. A 2022-es vagyonnyilatkozatokról és annak már-már szórakoztató természetéről beszélgettünk a hvg.hu politikai podcastja, a SzavazóFülke legfrissebb adásában.

Vagyonnyilatkozatok 2022
Ha léteznek dolgok, amiben Magyarországon mindenki kételkedik, akkor az éves politikusi vagyonnyilatkozatok biztos ezek közé tartoznak. Szeretnénk persze hinni, hogy mindaz, amit az általunk megválasztottak leírnak, fedi a valóságot, ám valahogy mindig az derül ki, hogy itt-ott lemarad némi pénz, föld, óra stb. De talán most: 2022 választási év, az ésszerűség azt mondaná, hogy ilyenkor különösen kínos hazugsággal lebukni. Ismét belevetettük tehát magunkat a nyilatkozatokba, utána azonban belevágunk az ellenőrzésbe is.
Friss cikkek a témában

Gyakorlatilag két hónap maradt az országgyűlési választásokig, február első napján mégis a magyar politikai élet legbutább népi szokása, a vagyonnyilatkozatok vannak a figyelem középpontjában. Van-e ennek egyáltalán értelme? Erről beszélget Windisch Judit, Kovács Gábor és Nagy Iván László, a hvg.hu újságírói a SzavazóFülke legfrissebb adásában.

Ha csak a papírokból indulunk ki, Orbán Viktornak idén sincs szinte semmije – ha azonban rátekintünk a családjára is, már egészen más képet kapunk. Az Orbán-família, kiváltképp Tiborcz István 2021-ben remek évet zárt, és itt még nem esett szó a miniszterelnök édesapjának hatvanpusztai luxusépítkezéséről. A kérdés: hol húzzuk meg egy politikusnál a saját vagyon vonalát?

Természetesen nem ez az egyetlen kérdés a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatban, sőt kollégáink a SzavazóFülkében leginkább azt vizsgálták, hány sebből vérzik az intézmény jelen formájában. A mostani szabályok szerint Varga Judit luxuskarórája vagy Szijjártó Péter jachtos kalandjai teljesen törvényesen csúszhatnak át a radar alatt, de a rendszer olyannyira tökéletlen, hogy Völner Pál 80 milliós kenőpénzeinek sem volt nyoma sem legutóbbi, sem azt megelőző vagyonnyilatkozataiban.

Pedig jogilag és társadalmilag is fontos lenne egy működő vagyonnyilatkozati rendszer. A hatalommal együtt jár a korrupció kockázata, ennek felülvizsgálása államérdek. De egy demokratikus társadalomban a lakosság maga is kérdőre kell tudja vonni a politikusok pénzügyeit – ezt viszont aligha fogja hajszolni az a magyar társadalom, amely belesüppedt a politikai apátiába.

A SzavazóFülke e heti adását itt hallgathatja meg:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit hvg360

Orbánok és vagyonok: a nyilatkozat egy dolog, a céges beszámoló pedig egy másik

A miniszterelnök egy szinte üres vagyonnyilatkozatot adott le, mi viszont nem elégedtünk meg ezzel, megnéztük, milyen éve volt 2021-ben a családjának. Gazdag, ha egy szóval kell jellemezni. Annak, aki kételkedik ebben, ajánljuk például a hatvanpusztai építkezésről szóló videónkat (amely ebben a cikkben már angol felirattal is megnézhető).