szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor a választás előtti utolsó péntek reggeli Kossuth rádiós interjúját adta. A miniszterelnök szerint pár héten belül gazdasági válsággal kell szembenézni.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Orbán Viktor volt a Kossuth Rádió vendége péntek reggel.

A kormányfő azzal kezdte, hogy megértéssel kell fogadnunk az ukrán elnök kéréseit, mert a saját hazáján próbál segíteni. Ő azt reméli, hogy úgy tud kikerülni a szorult helyzetből, ha másokat is bevon a háborúba. Ezzel nincs is vitánk, nekünk vitánk a baloldallal van, aki szót akar fogadni – mondta Orbán. Mi elítéljük az orosz támadást, de nem tudunk úgy segíteni, ha tönkretesszük a magyar gazdaságot, azzal, hogy nem jutunk orosz energiahordozókhoz – tette hozzá.

Az orosz energiának való kitettségről azt mondta, Németország is ilyen cipőben jár, évek kellenek hozzá, hogy elváljanak az orosz energiáról. Ilyen cipőben jár Ausztria és Bulgária is. Ha Oroszországból nem jön gáz, nincs energia – mondta. A Magyarországot ért kritikákra azt mondta, ha minket bírálnak, az Németországnak is szól.

Az olcsó orosz gáz helyett legyen drága amerikai. Ragyogó ötlet... – mondta az amerikai cseppfolyós gázszállításokról, amivel kiváltaná az EU az orosz energiafüggőséget.

A baloldalra is rátért, igaz, csak ismételte magát: szerinte az ellenzék elzárná az orosz gázt és az olajvezetékeket, és fegyverszállítmányokat küldenének Ukrajnának.

Utána beszélt az uniós gazdasági válságról: szerinte ez a háborútól függetlenül megvan, az energiaárak a brüsszeli bürokraták miatt emelkedtek eddig. A szankciók csak meglökték az energiaárakat, ezek gazdasági válsághoz fognak vezetni néhány héten, vagy hónapon belül. A következő kormánynak kell tudnia ezt majd kezelni – mondta.

A megszorítás baloldali válságkezelési módszerrel próbálná orvosolni a helyzetet szerinte. Ők más módon kezelnék ezt, ahogy korábban is, például adócsökkentéssel. Orbán úgy gondolja, a választásokat meg tudják nyerni, mert 1 millió új munkahelyet hoztak létre. Ha van munka, akkor van pénz és abból már lehet válságot kezelni.

A kormányfő szerint most védekeznie kell Magyarországnak, a háború hatásait és a gazdasági válságot kell kivédeni, utána lehet majd megvalósítani azt, amit korábban terveztek el.

Beszélt a „gyermekvédelmi népszavazásról” is. Szerinte a referendum háttérbe szorult a háború miatt, pedig kiemelkedően fontos lenne. A kérdésre szerinte Nyugat-Európában is eleinte csak legyintettek, de – állítja Orbán – mára a nyugatiak már nem uralják a gyermekük nevelését a különböző szervezetek tevékenysége miatt.

Orbán beszélt arról is egy kérdésre válaszolva, hogy emberek adatait szerezték meg ellenzéki szervezetek és üzeneteket küldenek a szavazóknak. Szerinte ez nagyon súlyos jogsértés és lesz dolguk vele a jogászoknak, szerinte ez az eddigi legsúlyosabb visszaélés a választások történetében. Az ellenzék szerinte természetellenes szövetséget hozott létre – Orbán itt fasisztázott és kommunistázott is egy kört – és csak a hatalom megszerzése érdekli őket.

A választás szerinte háború vagy béke kérdése, és ennél fontosabb még nem volt választás az elmúlt 30 évben – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

Orbán a választások után is ilyen kíméletes és megértő lesz Putyinnal?

Vajon csak azért ennyire óvatos az oroszokkal szemben az egyébként Ukrajnával harcias retorikát folytató Orbán Viktor, hogy a vasárnapi választásokig megőrizze a Fidesz oroszbarát szavazóit, vagy van valami más oka annak, amiért a „stratégiai nyugalomnak” a Kreml a kedvezményezettje? Mire számít vagy mire számíthat Orbán, akinek a retorikája sokkal inkább magyarázható ideológiai, mintsem reálpolitikai megfontolásokkal.