szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vízben nem mutattak ki toxikus anyagot a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. szerint.

Megint halak pusztultak el a Városligeti-tóban, amiről kedden dél körül értesítette a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt.-t a Városliget Zrt.

A BGYH közleménye szerint a dolgozóik a helyszínen önállóan, valamint külső, független akkreditált laboratórium munkatársaival megkezdték a víz vizsgálatát: a kormányzóaknánál és a tóba történő bevezetés pontjánál is vízmintát vettek, megmérték a víz pH-értékét, hőmérsékletét, oldottoxigén-szintjét, valamint aktívklór-tartalmát. Az helyszíni vizsgálatok során azt állapították meg, hogy a víz összetétele, hőmérséklete megfelel az előírásoknak, ezért nem láttak okot arra, hogy a vizet elkormányozzák. Hozzátették ugyanakkor: szemmel látható, hogy a tó vize piszkos, békalencsés, algás, a levegőztető szökőkút pedig nem működött.

A BGYH további vizsgálatokat rendelt meg külső, akkreditált laboratóriumtól.

Mérgező anyag került a Városligeti-tóba, a Margit-szigeti tó halai is elpusztultak

A térség katonai kormányzója szerint több város is tüzérségi tűz, vagy légitámadás alatt áll, Szergej Lavrov szerint, ha a Nyugat felajánlaná az együttműködés valamilyen formáját, akkor majd az oroszok eldöntik, hogy kérnek-e egyáltalán belőle.

Azt is közölték, hogy az ügy szempontjából releváns időszakban a közeli Széchenyi fürdőben nem történt haváriaesemény, az üzemeltetés a vonatkozó jogszabályok és belső utasítások szerint zajlott.

Kitértek az április elején történt halpusztulásra is. Azt írták, hogy továbbra sem kapták meg az összes hivatalos vizsgálati eredményt, de a külső, független akkreditált laboratóriumtól eddig megérkezett eredmények azt erősítik meg, hogy a Széchenyi Gyógyfürdőből kibocsátott víz összetevőinek mértéke nagyságrendekkel alulmaradt a jogszabályban foglalt és vízjogi üzemeltetési engedélyben nevesített küszöbértékektől. Vagyis tőlük szennyezett víz nem került a tóba.

Halpusztulás a Városligeti-tóban: az előzetes laborvizsgálatok szerint a Széchenyi fürdőben nem hibáztak

A többször említett „túlklórozást” közleményük szerint egyetlen laboratóriumi eredmény sem támasztja alá, a külső, független akkreditált laboratórium által mért aktívklór-szint lényegesen alulmaradt a jogszabályban és a vízjogi üzemeltetési engedélyben nevesített küszöbértéktől. A fővárosi kormányhivatal laboratóriumi osztályának vizsgálata szerint „a víz nem volt toxikus”.

Jelezték: most is együttműködnek a Városligeti Zrt.-vel, valamint az akkreditált laborokkal.

(Nyitóképünk az áprilisi halpusztuláskor készült.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!