Tetszett a cikk?

A DK szerint a Momentum zsarolni próbálja őket azzal, hogy nem akarja megszavazni Bősz Anett főpolgármester-helyettesi tisztségét, a Momentum viszont azt szeretné elérni, hogy parlamentbe jutott politikusaik posztjára ők jelölhessenek utódot. A két párt vitája odáig fajult, hogy szerdán határozatképtelenné vált miatta a Fővárosi Közgyűlés.

Szerdán délelőtt választott volna ülésén új főpolgármester-helyettest a Fővárosi Közgyűlés. Az ülés azonban nem kezdődött el reggel kilenc órakor, hiába ültek már a fideszes polgármesterek a helyükön, az ellenzéknek a közgyűlésben többségben lévő polgármesterei sehol nem voltak, leszámítva Ferencváros polgármesterét, Baranyi Krisztinát.

Reggel kilenc után öt-hét perccel jelent meg a pulpituson Karácsony Gergely főpolgármester, aki arról tájékoztatta a hallgatóságot és a sajtó munkatársait, hogy a közgyűlés határozatképtelen, így nem fogják szerdán megtartani. A főpolgármester a bejelentést követő pár perces sajtótájékoztatóján árulta el, hogy a DK és a Momentum pártvezetésének konfliktusa vezetett odáig, hogy le kellett fújnia az ülést.

Karácsony Gergely főpolgármester nyilatkozik a sajtónak a Városházán 2022. május 25-én
MTI / Bruzák Noémi

A szerdai ülés azért lett volna különösen fontos, mert az előterjesztések között első pontként szerepelt az új főpolgármester-helyettes megválasztása. Erre azért van szükség, mert Gy. Németh Erzsébet eddigi DK-s főpolgármester-helyettes április harmadikán mandátumot szerzett az országgyűlési választásokon, az ő utódját választotta volna meg szerdán a közgyűlés. A DK Gy. Németh utódjának Bősz Anettet jelölte, őt viszont nem volt hajlandó szerdán megszavazni a Momentum frakciója.

Karácsony Gergely pedig a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy nem Bősz személye körül alakult ki konfliktus a DK és a Momentum között. Ugyanezt erősítette meg lapunknak a Hajnal Miklós, a Momentum Mozgalom elnökségi tagja is. Hajnal elmondása szerint a Momentum megfelelő jelöltnek tartja Bősz Anettet a főpolgármester-helyettesi posztra, azt azonban elismerte, hogy polgármestereik valóban nem szavazták volna őt meg a szerdai közgyűlésen.

Hajnal elmondása szerint régóta tárgyalnak a Demokratikus Koalícióval a választás utáni ellenzéki együttműködés lehetséges formáiról, ennek egyik feltételéül szabta a Momentum, hogy az ellenzéki pártoknak az önkormányzati választásokon együtt kell indulniuk. Ez pedig Hajnal Miklós elmondása szerint vonatkozna már a júniusi időközi önkormányzati választásokra is, viszont a DK-val mindeddig nem sikerült megállapodniuk.

Hajnal Miklós
Reviczky Zsolt

A két párt között olyannyira nincs megállapodás, hogy Hajnal Miklós szerint a DK jelezte a Momentum felé, hogy ha megállapodás híján a közgyűlésen nem szavazzák meg Bősz Anettet, akkor a DK polgármesterei kivonulnak az ülésről. Barkóczi Balázs, a DK szóvivője azonban ezt cáfolta: szerinte Karácsony Gergely nem a kivonulástól tartva döntött a közgyűlés halasztása mellett. Barkóczi hozzátette, hogy a DK azt kérte, legyen szavazás, „hogy kiderüljön, ki támogatja Bősz Anettet”.

Az ellenzéki pártok között a 2019-es önkormányzati választás óta van együttműködés abban, hogy a helyben esélyesebb jelölt javára a pártok visszaléptetik saját jelöltjeiket, és az erősebbet támogatják. Barkóczi Balázs elmondása szerint azonban a Momentum ezt a megállapodást felrúgta, hiszen a párt nem támogatja az időközi választásokon szolnoki, keszthelyi, egri, valamint hetedik kerületi jelöltjüket sem. A DK erre válaszul nem támogatta a Momentum újbudai jelöltjét. Barkóczi szerint a Momentum ezt követően emelte a tétet odáig, hogy nem támogatja Bősz Anettet sem.

Hajnal Miklós azt mondta a hvg.hu-nak, a Momentumnak nincs baja azzal a gyakorlattal, amit a DK is követett Bősz Anett jelölésével. Eszerint egy parlamentbe jutó önkormányzati képviselő vagy polgármester helyére ugyanaz a párt delegál jelöltet (akit a pártoknak támogatniuk kell), amely színeiben az adott képviselő, vagy polgármester bejutott az Országgyűlésbe. „Ez magától értetődő, ezt kellene mindenhol betartani, ez az alapelv sérült most” – magyarázta Hajnal.

Bősz Anett
MTI / Bruzák Noémi

Hajnal külön említette, hogy jutott be politikusuk a parlamentbe Újbudáról, Budafokról és Orosházáról is, azonban a DK sehol nem támogatta jelöltjüket, ezért döntöttek úgy, hogy nem fogják megszavazni a Fővárosi Közgyűlésben Bősz Anettet. A Momentum elnökségi tagja szerint csupán arra szeretnének garanciát kapni, hogy az önkormányzati választásokon – mégha az időközi is – nem indulnak egymás ellen az ellenzék jelöltjei. „A cél az, hogy ne segítsük a Fideszt újabb mandátumokhoz” – mondta lapunknak Hajnal Miklós.

A DK viszont zsarolásként definiálja azt, hogy garanciák nélkül a Momentum nem hajlandó megszavazni Bősz Anettet, legalábbis lapunknak Barkóczi Balázs ezt a szót használta a Momentummal kapcsolatban, és a DK szerda délelőtti közleményéből is ez érezhető ki. A közleményben a két párt konfliktusáról azt írják, hogy a DK szerint „a viták természetes velejárói egy demokratikusan működő közösségnek, ezek azonban nem sodorhatják veszélybe Budapest kormányozhatóságát”.

Barkóczi Balázs
MTI / Bruzák Noémi

Szerdán azonban pontosan ez történt: a közgyűlés határozatképtelenség miatt nem tudott dolgozni, pedig 15-nél is több előterjesztés szerepelt a napirenden. Karácsony Gergely főpolgármester az ülés határozatképtelenné nyilvánítása után tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, megvan a véleménye a pártok konfliktusáról, ezt azonban nem volt hajlandó elmondani.

Kérdéseinkre egyik párt politikusai sem tudták megmondani, mikorra tudják rendezni konfliktusukat, azonban amíg ez meg nem történik, úgy fest, Budapestnek sem lesz új főpolgármester-helyettese. Karácsony Gergely a szerdai ülés határozatképtelenségének megállapítása után nem tudta megmondani a sajtó kérdéseire, hogy mikor lehet következőre közgyűlést tartani, így jelenleg csak egy dolog biztos: az ellenzéki pártok civakodása miatt Budapest kormányozhatósága pillanatnyilag ellhetetlenült annak ellenére is, hogy nem kizárólag budapesti ügyről van szó.

Lett volna pár kérdésünk Bősz Anetthez is, ő azonban nem reagált megkeresésünkre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!