Tetszett a cikk?

A népegészségügyi központ minden egészségügyi szolgáltatónak kiküldte a betegséggel kapcsolatos eljárásrendet.

Több európai ország mellett már Magyarországon is megjelent a majomhimlő. A fertőzést egy 38 éves férfinél diagnosztizálták, a járványügyi szakemberek egyelőre vizsgálják, hogy járt-e külföldön – jelentette be kedden Müller Cecília.

Az országos tiszti főorvos elmondta azt is, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ már kiküldte az egészségügyi szolgáltatók részére a betegséggel kapcsolatos tudnivalókat, eljárásrendet, járványügyi teendőket. A hvg.hu birtokába került dokumentum amellett, hogy felsorolja a fertőzés jellegzetes tüneteit, tanácsokat is ad az orvosoknak, mi a teendő, ha praxisukban majomhimlő gyanúja merül fel.

Az NNK szerint erre akkor kell gyanakodni, ha az orvoshoz forduló beteg kiütése más okkal nem magyarázható, és emellett egyéb tünet is jelentkezik, például 38,5 fok feletti láz, fejfájás, hátfájdalom, fáradtság, a nyirokcsomó gyulladása. A majomhimlő gyanúját erősíti, ha a páciens az anamnézis alapján a tünetek kezdetét megelőző 21 napban szoros kapcsolatban állt egy majomhimlős beteggel, vagy majomhimlő szempontjából endémiás országban járt.

A diagnózist minden esetben laboratóriumi vizsgálattal kell igazolni, melyhez a beteg bőrelváltozásából kell mintát venni. Ezzel párhuzamosan az orvosnak 24 órán belül jelentenie kell a megbetegedést, illetve annak gyanúját az NNK rendszerébe.

A majomhimlő gyanújának felmerülésekor a kezelőorvosnak tájékoztatnia kell a beteget arról is, hogy a fertőzőképesség megszűnéséig, azaz

a kiütések teljes gyógyulásáig el kell különítenie magát, kerülnie kell az immunkompromittált személyekkel, továbbá a háziállatokkal való kapcsolatot. A szexuális kapcsolat tilos.

A jelentés alapján az NNK munkatársai járványügyi vizsgálatot is végeznek, összegyűjtik azokat a szoros kontaktokat, akikkel a beteg az elmúlt 21 napban kapcsolatban állt. Ide tartozik az,

  • akivel a beteg direkt fizikai kontaktusba, szexuális kapcsolatba került vagy egy háztartásban él,
  • a megfelelő védőfelszerelés nélkül a beteget vizsgáló egészségügyi dolgozó.

A szoros kontaktoknak 21 napig ellenőrizniük kell magukon a majomhimlőre jellemző tüneteket, és ha azok megjelennek, azonnal értesíteniük kell a járványügyi hatóságot. Nekik azonban – a beteggel ellentétben – nem szükséges karantén, azonban 21 napig tartózkodniuk kell a szextől, a szoros fizikai érintkezéstől, illetve a házikedvencekkel való kapcsolattól. Kerülniük kell a gyermekeket, várandós nőket, immunkompromittált személyeket is.

Az NNK tájékoztatója tartalmazza azt is, hogy a vírus terjedésének kockázata a nem szoros kontaktusban álló személyek, azaz az átlag lakosság között alacsony.

A vírus tünetei általában enyhék, a legtöbb ember néhány héten belül speciális kezelés nélkül is meggyógyul.

Minden más fontos információt a majomhimlőről ebben a cikkünkben gyűjtöttünk össze:

A majomhimlő Magyarországon: hogy jutottunk idáig, mi jön most?

Majdnem borítékolható volt, hogy az európai felbukkanása miatt előbb-utóbb nálunk is lesz majomhimlős eset, és a hivatalos tájékoztatás szerint ez kedden be is igazolódott: egy 38 éves az első beteg. Mi történt eddig, mit mondanak a kutatók, és főleg: mi várható most?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A majomhimlő Magyarországon: hogy jutottunk idáig, mi jön most?

Majdnem borítékolható volt, hogy az európai felbukkanása miatt előbb-utóbb nálunk is lesz majomhimlős eset, és a hivatalos tájékoztatás szerint ez kedden be is igazolódott: egy 38 éves férfi az első beteg. Mi történt eddig, mit mondanak a kutatók, és főleg: mi várható most?