szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az MTVA egykori kommunikációs igazgatója, jelenleg ukrán nemzetiségi szószóló Grexa Liliána a parlamentben beszélve a háláját fejezte ki a magyaroknak, akik a háború első napjától kezdve segítettek a menekülteken. A képviselők egyperces néma csenddel emlékeztek az ukrajnai háború áldozataira.

„Bajban ismerszik meg a barát” – kezdte beszédét Grexa Liliána a magyar Parlamentben, az ukrán nemzetiségi szószóló kedden délután napirend előtt kapott lehetőséget egy ötperces felszólalásra. Beszédében köszönetet mondott mindenkinek, aki az ukrajnai háború elől menekülőknek segítséget nyújtott: az ukrán kötődés nélkül is segítő önkénteseknek, a segélyszervezeteknek és a kormánynak is.

Külön kiemelte a humanitárius segélycsomagokat, amelyeket Magyarország Ukrajnának küldött és bízik benne, hogy az ukrán győzelem után az ország újjáépítésében is számíthatnak a magyar kormány segítségére. Többek között megemlítette a korábban Roger Federert is legyőző Szerhij Sztahovszkij teniszezőt, aki önkéntesen jelentkezett katonai szolgálatra, majd pár másodperc csenddel emlékezett meg a háború áldozatairól, ami alatt az országgyűlés tagjai is felálltak. A felszólalás végén elmondta, reméli, hogy üzenete és hálája a képviselőkön keresztül minden magyar emberhez eljut.

A szószóló felszólalására Szijjártó Péter válaszolt, aki kiemelte: Magyarország a háború legelejétől kezdve elítéli az Ukrajna elleni orosz agressziót és a háború elől menekülőknek minden segítséget megad. Úgy gondolja, a mintegy 740 ezer menekültnek való segítségnyújtás, a gyermekek ellátása és iskoláztatása erkölcsi és jogi felelősség. A külügyminiszter bejelentette, a szomszédos országba küldött humanitárius segélycsomagok össztömege mostanra átlépte az ezer tonnát, így ez a valaha volt legnagyobb segély, amit Magyarország külföldre küldött.

Ugyan a kormány bízik a háború mielőbbi befejezésében, Szijjártó szerint „az események nem ebbe az irányba mutatnak”, ezért felajánlották Ukrajnának, hogy a sebesült katonáknak és gyermekeknek kórházi ellátást biztosítanak – elsőként várhatóan Csernyihivből érkezik majd több tucat gyermek, akiket a Heim Pál kórház fogad. Ezen kívül a következő tanévre összesen ezer ösztöndíjat adnak olyan ukrán egyetemistáknak, akik a háború miatt nem tudják hazájukban megkezdeni vagy folytatni tanulmányaikat.

Az ukrán szószóló egy nappal felszólalása előtt a Facebook-oldalán külön megköszönte Novák Katalin „ukrajnai orosz agresszióval kapcsolatos nyílt kommunikációját és támogató hozzáállását” és Erdő Péter bíboros Ukrajnáért és az ukrán népért mondott imáját is.

Parlamenti munkáját megelőzően Grexa Liliána az Ukrán Országos Önkormányzat képviselője, azelőtt pedig a Fővárosi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke volt. 2016-tól az MTVA kommunikációs vezetőjeként dolgozott, de előtte a TV2-nél és a Molnál is pozíciót töltött be.

Szószólója minden olyan Magyarországon bejegyzett nemzeti kisebbségnek van, amelynek listája nem szerzett a választásokon mandátumot. A jelenlegi országgyűlésbe csak a német nemzetiségi önkormányzat képviselője, Ritter Imre jutott be. A szószólók feladata az adott nemzetiség képviselete a parlamentben, ennek megfelelően házelnöki engedéllyel felszólalhatnak az üléseken, kérdést intézhetnek a kormányhoz és annak tagjaihoz és (a nemzetiségi képviselővel együtt) ők alkotják a nemzetiségek bizottságát is. Az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan a szószólókat is megilleti a mentelmi jog, valamint vonatkoznak rájuk az összeférhetetlenségi szabályok is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!