szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Medicina 2000 Magyar Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség felmérése szerint az előjegyzési időszak szakterület függvényében 3-tól 68 napig terjedhet.

Míg 2016-ban még 20 nap volt az egészségügyi szakellátásban a várakozási idő, addig 2022-re ez 30 napra nőtt – mondta el az Infostart érdeklődésére Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 magyar Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke. A szervezet ehhez kapcsolódó felmérését 44 tagintézményben végezték el. A legkedvezőtlenebb eredményeket a diabetológiában és az angiológiában, tehát az erek vizsgálatánál tapasztalták. Jó hír viszont, hogy a várakozási idő vagy tíz nappal csökkent a kardiológia és kilenccel a gasztroenterológia esetében. Nincs ok a hurráoptimizmusra: az előbbinél így alakult ki a 48,72, az utóbbinál meg a 31 napos várakozási idő.

A pandémia eltolta az ellátásokat, azaz a háziorvosok leterheltsége miatt több kontrollvizsgálat „felcsúszott” a szakellátásba, a járványhelyzet elcsitultával pedig az elmaradt kontrollok miatt is több beteg érkezik és ezek együttesen tovább növelik a várakozási időt.

Pásztélyi elmondta, hogy a betegfogadási idők változását monitorozni kell, és amennyiben szükséges, „finanszírozási eszközökkel kell beavatkozni a fekvőbeteg-ellátásban már sikerrel alkalmazott technikák bevezetésével, például a háziorvosi gyógyszerfelírási jogosítványok kiterjesztésével a nagy terhelés alatt lévő szakmákban”.

A várakozási időszak megnövekedése annak fényében sem jelent túl jót, hogy csak idén legalább 150 esetben kellett az NNK-nak beavatkoznia amiatt, mert valamelyik egészségügyi szolgáltató nem tudta ellátni a betegeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!