szerző:
Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?

Tovább forrnak az indulatok a makói iskola bezárása miatt.

A szülőkkel való egyeztetés nélkül döntött a tankerület a Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Bartók Béla székhelyintézményének bezárásáról, az elköltöztetés tényét jóval a beiratkozás után, a tanévzárón közölték az érintettekkel, erről a hvg.hu is írt korábban. Június eleje óta a szülők tüntettek, aláírásokat gyűjtöttek, petíciót juttattak el a Belügyminisztériumhoz, és hivatalosan is megtámadták a Hódmezővásárhelyi Tankerület döntését, mert álláspontjuk szerint jogszerűtlen volt a fenntartó határozata, mivel egyáltalán nem egyeztettek a szülőkkel, de még az oktatás helyszínváltásának jogi indoklása is sántít.

Lényegében minden hivatalos fórumon megpróbálta a szervezet elérni, hogy a szerintük jogszerűtlen intézkedéssel hagyjon fel a Hódmezővásárhelyi Tankerület, és maradjon a makói belvárosi patinás épületben a nagy hagyományokkal bíró művészeti oktatás, de megnyugtató válasz egyelőre sehonnan nem érkezett. Annak ellenére, hogy a közigazgatási eljárásban megtámadták a szülők a döntést, és ezt még nem zárta le a hatóság, a tankerület már ki is üríttette az épületet. Ezért most a Szegedi Törvényszéktől azonnali jogvédelmet kérnek, a bíróságnak 15 napon belül döntenie kell.

A makói iskolaügy a tanévzáró után pattant ki, ekkor derült ki a szülők és a diákok számára, hogy a két tagintézménnyel működő iskolának, pont a székhelyintézményét tervezi elköltöztetni a tankerület úgy, hogy semmiféle egyeztetés nem előzte meg a döntést. A Bartók Béla nevét viselő székhelyintézményben folyik a Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola zenei és művészeti oktatása, a tanévzáró után ennek a de facto bezárását jelentették be, és azt, hogy azt átköltöztetik egy uniós forrásból megépített új épületbe, ahol a másik tagintézménnyel együtt, egy modern iskolában tanulhatnak majd a gyerekek.

A nagy hagyományokkal már évtizedek óta működő művészeti iskola mellett azonnal felsorakoztak a szülők, a magyarnarancs.hu cikke szerint még a makói polgármester, Farkas Éva Erzsébet sem tudott az átszervezési szándékról. Ha így is volt, Farkas Éva Erzsébet később a tiltakozó szülőket mégis arról próbálta meggyőzni, fogadják el, hogy sokkal korszerűbb körülmények között fognak tanulni a diákok. A szülők és később az iskola volt diákjai egy civil szervezet hoztak létre, a Bartókos Hagyományőrző és Érdekvédelmi Szervezetet, ez a társaság képviseli a tiltakozókat hivatalos procedúrában.

A Hódmezővásárhelyi Tankerület hivatalos álláspontja szerint szó nincs bezárásról, első körben átszervezésnek nevezték a költöztetést, amelyről nem kell egyeztetni a szülőkkel. Később, a makói testületi ülésen is napirendre került a téma, itt a vásárhelyi tankerületi vezető, Miklós Anikó már pusztán a feladat ellátási hely szüneteltetéséről beszélt. A szülők megkeresték a Klebelsberg Központot is, de Hajnal Gabriella, a Központ elnöke passzolta a szülők panaszát, azt írta, nincs hatásköre felülvizsgálni a vásárhelyi tankerület döntéseit. Így került az ügy az immáron az oktatást is felügyelő Belügyminisztériumhoz. Egyelőre innen sem kapott választ a szülők iskolájuk védelmére alapította civil szervezet. Most a Szegedi Törvényszékhez írt, azonnali jogvédelemért folyamodó kérelmükben ízekre szedik a vásárhelyi tankerületi döntést, pontról pontra a Köznevelési Törvényre hivatkozva.

A jelenleg hatályos, az Oktatási Hivatal nyilvántartása szerint a „szüneteltetett feladat ellátási hely”székhelyként van bejegyezve, erre szól a működési engedély is. A törvény szerint, ha az alapdokumentumokban változás történik, az átszervezésnek minősül, így azt a Klebelsberg Központ hagyhatja jóvá, ám oda ilyen javaslat nem érkezett a Hódmezővásárhelyi Tankerülettől (ezt hivatalosan Hajnal Gabriella írta meg a szülői szervezetnek). A dokumentumban megismétlik a kérvényezők, hogy egyeztetés nélkül hozott a tankerület döntést, és azt is felhozzák, hogy még februárban is az akkor hatályos felvételi körzetek szerint hirdették meg a beiratkozást, amelyben a Bartók Béla székhelyintézmény a másik tagintézménytől különálló körzetben szerepel.

Mivel időközben a Hódmezővásárhelyi Tankerület a Bartók épületeit sebtiben kiürítette, megalapozottnak látja a szülői szervezet az azonnali jogvédelmet, hiszen az elhúzódó közigazgatási procedúra végéig már visszafordíthatatlan lesz a tényszerűen az iskolabezárását jelentő „szüneteltetés”. Az azonnali jogvédelem lényegében azt jelentené az ügyben, hogy a határozat megtámadásakor fennálló állapotot vissza kellene állítani, és megvárni a hivatalos eljárás végét.

A kérelemben a szülői szervezet leírja, hogy az iskolát fenntartó Hódmezővásárhelyi Tankerület több soron megsértette a szülők törvényben rögzített jogait. Semmiféle tájékoztatást nem adnak a megkeresésekre, hivatalosan nem szolgáltatnak számukra adatokat. A szülői szervezet közigazgatási eljárásban is megtámadta a szerintük jogszabálysértő döntést, de érdemben erre sem reagáltak. Nem ad ki a fenntartó írásban semmilyen határozatot, ám azt haladéktalanul végrehajtják.

„Bízunk abban, hogy egy jogállamban mégsem ilyen egyszerű egy iskolát bezárni, önkényesen ellehetetlenítve minden formális és érdemi jogorvoslatot” – írja kérelmében a szülői szervezet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!