Tetszett a cikk?

Az agrártermelők és halgazdálkodással foglalkozó vállalkozások 35 ezer eurónak, a feldolgozók, forgalmazók, erdő- és vadgazdálkodók legfeljebb 400 000 eurónak megfelelő forintösszeget kaphatnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nagy István agrárminiszter szerda este megjelent rendelete szerint a segítség összege akár 400 000 eurónak megfelelő összeg (napi árfolyamtól függően kb.160 millió forint) is lehet.

A vissza nem térítendő válságtámogatást azok „az orosz–ukrán konfliktus miatt gazdasági nehézségekkel küzdő” vállalkozások kérhetik, amelyek elsődleges mezőgazdasági termelést, elsődleges mezőgazdasági termék feldolgozást, illetve forgalmazást, valamint élelmiszer-feldolgozást, erdő-, vad- vagy halgazdálkodást folytatnak. Az agrártermelők és a halgazdálkodók vállalkozásonként legfeljebb 35 000 eurónak, a feldolgozók, forgalmazók, erdő- és vadgazdálkodók legfeljebb 400 000 eurónak megfelelő forintösszeget kaphatnak. A többféle tevékenységet folytatók a magasabb összegre jogosultak. A támogatásról ez év végéig dönt a hivatal.

Ugyanakkor nem részesülhet válságtámogatásban az európai uniós jogi aktusokban meghatározott, „az orosz–ukrán konfliktusra tekintettel bevezetett” szankciók hatálya alá tartozó vállalkozás.

A mezőgazdasági termékek feldolgozását és forgalmazását végző vállalkozás számára feltétel, hogy a támogatást ne adja tovább „a mezőgazdasági termék elsődleges termelője részére”, továbbá hogy a támogatás mértékét ne az elsődleges termelőktől beszerzett vagy az érintett vállalkozások által forgalomba hozott termékek ára vagy mennyisége alapján határozzák meg.

A miniszter módosított több más, támogatásokról szóló rendeletet is, hogy az eljárás rövidebb és egyszerűbb legyen.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!