Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Az MTI-ben egy szó sincs a demonstrációkról, ahol pedig igen, ott általában a baloldalt is emlegetik.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Országszerte több tucat iskola több száz pedagógusa kezdett polgári engedetlenségi akcióba péntek reggel az oktatás minőségének javítását, a sztrájkjoguk visszaállításáért és fizetésemelést követelve. Ahogy folyamatos közvetítésünkből kiderül, van, ahol flash mobot, máshol élőláncot, rendhagyó énekórát tartanak. Ezúttal a kormányközeli médiumok többsége is beszámol az eseményről – nem úgy, mint a legutóbbi október 5-i országos megmozdulás alkalmával –, de a kormányzati kommunikáció fordulataival igyekszik hitelteleníteni – hasonlóan, ahogy amúgy a témában közleményt kiadó Kormányzati Tájékoztatási Központ.

A kormány szerint törvényes tanársztrájkért nincs retorzió, egyébként pedig a baloldal a hibás

Bár a demonstrációk országszerte reggel hét órakor kezdődtek meg, az Origón csak tíz óra előtt tíz perccel jelent meg egy nyúlfarknyi hír a témában azzal a címmel: „A béremelések bejelentése ellenére tanártüntetést tartanak”. A lap szerint „azok hergelik a demonstrálókat, akik vissza akarják tartani a nekik járó pénzeket Brüsszelben”.

A cikkben arról értekeznek – a kormányzati narratívának megfelelően –, hogy amennyiben összejön a megállapodás az Európai Bizottsággal az uniós pénzekről, eddig nem látott pedagógus-béremelés jöhet. Az összegeket Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertette a szerdai kormányinfón. Aztán hozzáteszik, hogy Brüsszelben Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára és a baloldali képviselők éppen ez ellen dolgoznak, miközben itthon lázítják a tüntetőket.

Tényleg Brüsszelen múlik, mikor és mennyi béremelést kaphatnak a tanárok? Elmagyarázzuk

A Magyar Nemzetnek nincs külön híre a tanárok pénteki megmozdulásáról, csak a napilap friss kiadásában megjelent két cikk került fel a weboldalukra. Az egyikben Gulyás Gergely szerdai bejelentéseit ismertetik az Origo írásához hasonló csapásirányon, a másikban pedig kifejezetten az ellenzéki pártok és politikusok részvételéről értekeznek a Nézőpont Intézet munkatársának segítségével.

A közmédia honlapján, a Hirado.hu-n ugyan címlapra került a tanárok demonstrációjának híre, igaz, eléggé eldugták. Kiderül belőle, hogy az akció országos, délután – fél ötkor – pedig a Hősök terére várják a tiltakozókat. Azt is megjegyzik, hogy a szakszervezetek követelései között szerepel az illetményalap emelése és a kötelező óraszám csökkentése. A többiről azonban – például a diákok terheinek enyhítéséről, az oktatás színvonalának növeléséről vagy a sztrákjog visszaadásáról – nem ejtenek szót. Azt ugyanakkor megjegyezték, hogy a kormány 2025-re a diplomás átlagbér 80 százalékára növelné a fizetésüket.

„Ez a köszönet a munkánkért” – bemutatjuk a fenyegetett tanárokat

A Mandiner is címlapon – meglepően előkelő helyen, a fő cikk alatti pozícióban – hozza a tanártüntetés hírét. Ők megemlítik, hogy a pedagógusok a sztrájkjog visszaállításáért is tüntetnek, aztán arról írnak, hogy milyen ígéretet tett a bérek emelésére a kormány.

A Pesti Srácok címoldalán is ott van a tüntetésről szóló hír, de nem könnyű megtalálni. Ebben feltüntetik, hogy a Telex cikkét szemlézik, az írásuk mégis szóról szóra megegyezik a Mandineren megjelent anyaggal.

A Magyar Távirati Iroda (MTI) hírfolyamában eddig nincsen szó a tüntetésekről, kizárólag az Országos Sajtószolgálaton keresztül megjelentetett közleményekben esik szó róluk. Ezek között ott van a Kormányzati Tájékoztatási Központé is, amely így reagál az eseményre: „A pedagógusok további béremelését egyedül a baloldal akadályozza”.

Miközben ezrek tüntetnek az iskoláknál, Orbán egy szót sem ejtett a tanárokról – élőben a megmozdulások a hvg.hu-n

Hetek óta másról sem szól a közélet, mint a tanárokról, a mellettük kiállókról, büntetésükről, majd - csütörtök óta - a kormány fizetési ígéretéről. Utóbbi azonban valószínűleg nem lesz elég: pénteken is az utcára vonulnak a tanárról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!