szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már javában tartott a Schadl György és a Völner Pál elleni nyomozás, amikor a volt igazságügyi államtitkár a feleségének arról beszélt a telefonba, tud olyanokat mondani, amiktől egyesek széke meginoghat. A Blikk által közzétett, korábban lehallgatott telefonbeszélgetések közül ez azért is figyelemreméltó, mert például Rogán Antal kabinetfőnökének neve és vizsgája is felbukkant a nyomozati anyagban, de a vádiratban már nem szerepelt. Völner eddig nem nyitotta ki a száját, igaz, szabadlábon is védekezik.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Többek között a vagyonuk kimentéséről konspirál rokonaival Schadl György felesége azokon a hangfelvételeken, amelyet hétfőn hozott nyilvánosságra a Blikk. Olyan titkosszolgálati anyagokról is szó van, amelyeket részben azután készítettek, hogy Völner–Schadl-botrány kipattant, és amelyeken a korrupciógyanúval elfogott volt köztisztviselő Völner Pál felesége a hatóságokat pocskondiázza, amiért lefoglalták a sportkocsijukat.

Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke és a fideszes Völner Pál volt igazságügyi államtitkár ellen korrupciós és vagyon elleni bűncselekmények, valamint pénzmosás miatt emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség. A vádirat szerint Schadl majdnem egymilliárd forint illegális jövedelemre tett szert a Völner Pállal kialakított korrupciós kapcsolata révén, a politikus pedig legalább 83 millió forint illegális jövedelemhez jutott.

Schadl György
Miskolci Egyetem

A Blikk által közzétett hangfelvételek egy része még a lebukás előtt, a nyomozás alatt készült, egy részüket a sajtó a lehallgatás lejegyzett szövege alapján már megírta. Az egyiken Schadl arra kéri az egyik munkatársát, hogy szedjen össze 3 millió forintot, mert a “szokásos barátunkhoz” kell vinnie, és tegye bele egy szatyorba egy üveg itallal együtt. Egy másik beszélgetésen Schadl és Völner arról egyeztet, hogy mikor találkozzanak. Egy következőből egyértelműen kiderül, hogy nagyon jó, bizalmi kapcsolat van közöttük. Abban Völner trágyadombként jellemzi Schadlnek az Emmit, és azt is mondja, hogy “olyan embereket gyűjtenek össze a közszférába, akik sehol nem kellenek, csupa kisebbségi komplexussal rendelkező, irigy, rosszindulatú, lusta ember”.

A lehallgatási felvételek másik része pedig azután készült, hogy Schadlt letartóztatták, és börtönben ült. Ekkor már ő és párja is tudta, hogy valószínűleg lehallgatják a beszélgetéseiket. Schadl ebben a beszélgetésben említést tesz 880 millió forintról, és arról, hogy őt csak az érdekelné, hol van az a pénz. (A vádhatóság szerint a végrehajtói kar elnöke 924 millió 852 ezer forint illegális jövedelemre tett szert a Völnerrel kialakított korrupciós kapcsolata révén, de a nyomozás során még 880 millió forintról volt szó. Lehetséges, hogy Schadl erre utalt.)

Schadléknál 2021 novemberében tartottak házkutatást, azután, hogy elfogták őket a Liszt Ferenc-repülőtéren, ahonnan diplomata-útlevéllel utaztak volna külföldre. A házkutatáskor a házaspár hálószobájában található páncélszekrényből és egyéb berendezési tárgyakból ékszerek és órák kerültek elő, de akkor ezeket még nem foglalták le. Azokat csak november végétől kezdte el zár alá venni a Készenléti Rendőrség irányítása alatt álló Vagyon-visszaszerzési Hivatal, ezt próbálta meg kicselezni Schadl felesége és apja.

Így a hatóságok a beszélgetések nyomán arról is tudomást szerezhettek, hogy Schadlné és Schadl apja ékszereket, többmilliós órákat raktak be egy bank széfjébe, feltehetőleg azért, hogy ne zárolhassák őket. A telefonbeszélgetéseikben mindezt virágnyelven próbálják megfogalmazni, de ez nem mindig sikerül nekik. Schadlné anyja például konkrétan rákérdezett a telefonban a lányánál, hogy elintézte-e a széfet, mire a nő az értésére adta, hogy “olyat nem intézett”, “biztosítást csak”. Nem sokkal később viszont Schadl apja is hívta a nőt és a széfről, valamint a széfkulcsról érdeklődött nála.

Képünk illusztráció.
AFP / Image Source / Rainer Holz

A nem túl konspiratív beszélgetésnek meg is lett az eredménye: Schadl nejét és apját is pénzmosással vádolták meg, amiért az ügyészség mindkettejükre két év szabadságvesztést kért, öt év próbaidőre felfüggesztve. Kiderült ugyanis, hogy egy Bartók Béla úti bankfiókban széfet béreltek, és ott 110 millió forint értékű ékszert és luxusórát helyeztek el. A trezort Schadl apja nevére bérelték ki, de Schadl feleségének is volt hozzáférése. Igaz, éppen a lehallgatott beszélgetésben mesélte el Schadlnak a felesége, hogy Schadl apja nem bízott benne, nem akarta, hogy a “biztosítás” a nevére kerüljön.

A Blikk olyan felvételt is közzétett, amelyen Völner és a felesége beszélget. Ez is a botrány kirobbanása után készült, és leginkább Völner neje van kiborulva azon, hogy autókat, értékeket foglaltak le tőlük, köztük egy Porschét. Emiatt Völner felesége “rohadt patkány mocskoknak” nevezte a hatóság tagjait, egyben arra kapacitálta a férjét, hogy nyissa ki a száját. A beszélgetés tartalma arra utal, hogy Völner birtokában lehet más, kormányzati figurákat érintő korrupciós ügyről információ, vagy a saját ügyében lehetnek olyan magas beosztásban lévő személyek, akik nem kerültek reflektorfénybe. Völner a felesége egyik kérdésére azt mondta, hogy tud olyanokat mondani, amiktől egyesek széke meginoghat. De hogy kire vagy kikre gondolhatott, az a felvételből nem derül ki. Az sem elhanyagolható szempont, hogy Völner jobban járt, mint Schadl, hiszen vele ellentétben őt nem tartóztatták le.

Ennek apropóján érdemes felidézni, hogy nemrég Hadházy Ákos közölte: ugyan már vádat emeltek a Schadl-ügyben, de „a jelek szerint a Nyomozó Főügyészség még mindig nem tudja, ki lehet Tóni, Barbara és Ádám, akikkel a korrupt végrehajtó ismerőse egy 30 éves buliról beszélt”. Hadházy szerint Rogán Antal felesége lehet a Barbara, az Ádám pedig Rogán kabinetfőnöke. Polt Péter legfőbb ügyész később arról számolt be: a több szálon folyó nyomozás ellenére semmi gyanúsat nem találtak.

 

Polt szerint a „Tóni-gate"-ügyben „bűncselekmény megalapozott gyanúja nem volt megállapítható"

Miután kavarodás volt akörül, hogy az ügyészség a Schadl-Völner-ügy mellékszálaként a Tóni-gate ügyben vizsgálta-e, kicsoda „Tóni, Barbara és Ádám", Polt Péter legfőbb ügyész végre egyenes választ adott: több szálon is nyomoztak, de semmi gyanúsat nem találtak. Pontosabban vannak részletek, amik még homályosak, illetve van olyan adat is, ami valamiért „nem közölhető".

Tény, hogy a nyomozati anyagban valóban felbukkant Nagy Ádám, Rogán Antal kabinetfőnökének neve, aki állítólag úgy tudott levizsgázni egy esetben a Pécsi Tudományegyetemen, hogy ott sem volt a vizsgán. A nyomozati anyag arról árulkodott, hogy ebben segítette őt Schadl György. A vádiratba azonban Nagy Ádám ügye már nem került bele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!