A Magyar Orvosi Kamara vezetése hangolja az orvosokat – jelentette ki a Népszavának adott interjúban Takács Péter egészségügyi államtitkár.
Takács elmondása szerint ő lett volna a legboldogabb, hogyha januártól meg tudják emelni az ápolók bérét, de mivel „az országnak járó uniós forrásokat visszatartják”, az országnak ezt is az önerejéből kell megoldani. Arra a felvetésre, hogy a kormány ebben a helyzetben miért lépte meg a Vodafone felvásárlását, az államtitkár arra hivatkozott, hogy az nemzetstratégiai érdek volt, és meg fog térülni.
Takács a MOK vezetőivel kialakult konfliktusról úgy fogalmazott, hogy
egyik keddről péntekre romlott el minden”.
Visszaemlékezése szerint kedd este, az egészségügyi törvénytervezet benyújtása előtt a Belügyminisztériumban ültek hármasban, Kincses Gyula MOK-elnök, Pintér Sándor miniszter és ő.
„Két és fél órán át mentünk végig a törvényjavaslat egyes pontjain. Az elnök akkor úgy nyilatkozott, hogy a mínusz 20 százalékot soha nem fogja tudni támogatni, mint szakmai érdekképviselet, de egyébként a többi rendben van, és jó az irány. Gondolom ezt követően lehetett valamilyen vezetői egyeztetés, elnökségi ülés, és utána péntek reggel kiküldtek 38 ezer orvosnak egy olyan e-mailt, hogy az egészségügyi átalakításáról továbbra sem egyeztet a Belügyminisztérium kamarával. Másnap amikor magyarázatot kértem a történtekre, Kincses Gyula azt mondta, hogy ő magánemberként beszélgetett velünk, és nem a kamara elnökeként” – tette hozzá.
Kincses Gyula korábban a HVG360-nak így beszélt a konfliktus részleteiről:
Bár nagy volt a félelem, a szolgálati jogviszonyról szóló törvény hatását egészen tavaly év végéig nem érezték igazán az orvosok. Akkor viszont újra módosították az egészségügyi törvényt, ami bizonytalan helyzetbe sodorta az orvosokat. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) küldöttgyűlése hétvégén több tiltakozó akcióról döntött, amire hevesen reagált a kormányoldal.
Az államtitkár hozzátette azt, hogy a hosszú várólisták és az osztálybezárások oka nem az orvoshiány, hanem az ellátásrendszer hibája.
„Van elég orvos a rendszerben, akár jelentősebb túlmunka nélkül is működőkőképes lehetne, ha nem lennének rosszul elosztva az erőforrások” – mondta.
Arról, hogy az orvosok a most meghirdetett tiltakozó akcióban felmondják a túlmunka szerződéseiket, Takács nem gondolja, hogy a jó irány.
„Ha én lennék az orvosi kamara, végiggondolnám. És azt mondanám, hogy gyerekek, azért valljuk be, hogy itt vannak olyanok, akik a paraszolvencia kivezetése után nagyon látványosan elvesztették a munkakedvüket. És mi, a többség dolgozunk helyettük. Ahelyett, hogy azt mondanánk, keressen egy kicsit kevesebbet, aki látványosan elvesztette a munkakedvét” – fogalmazott.