Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Egy hivatali vesztegetéses, tavaly kezdődött büntetőperben már vádlott Nagy János, az agrártárca volt helyettes államtitkára, de a jelek szerint ő a fő vádlottja egy másik, majd márciusban kezdődő, 2,2 milliárdos hűtlen kezeléses ügynek is – ebben 6 év börtönbüntetést kér rá az ügyészség.

Március 21-én kilencen állnak majd bíróság elé a Székesfehérvári Törvényszéken, ahol a tárgyalást előkészítő ülés kezdődik egy jelentős, 2,2 milliárd forintos hűtlen kezeléses büntetőperben. Az elsőrendű, vagyis a fő vádlott sem akárki: a Fejér Vármegyei Főügyészségnek a vádemelésről tavaly december 22-én kiadott közleménye szerint “egy egykori helyettes államtitkár”, de nevet nem írtak.

Nem árulta el a nevet Polt Péter legfőbb ügyész sem, amikor a minap választolt a DK-s Vadai Ágnes írásbeli kérdésére. Polt még az amúgy közszereplőnek számító volt kormányzati tisztségviselő monogramját sem árulta el. Ez azért is furcsa, mert az időközben bíróság elé álló Völner Pál exállamtitkár nevét korábban az ügyészség például teljesen kiírta a vádirat benyújtásakor.

Polt mellett kezdetben az eljárás más hatósági szereplői is szigorúan őrizték az egykori minisztériumi vezető inkognitóját: hétfőn a hvg.hu kérdésére sem a vádat emelő Fejér Vármegyei Főügyészség, sem a pert tárgyaló Székesfehérvári Törvényszék nem volt hajlandó elárulni, ki ő. A bíróságnál csak annyit tudtunk meg akkor, hogy az előkészítő ülést március 21-én tartják. Erről itt számoltunk be:

Majd csak a bíróságon derül ki, melyik volt helyettes államtitkár ellen emeltek vádat

Szigorúan őrzik az inkognitóját annak a volt helyettes államtitkárnak, akit a Schadl-Völner-ügy "kárértékének" többszörösével, 2,2 milliárdos hűtlen kezeléssel vádolnak. Sokáig már nem titkolózhatnak, hiszen márciusban lesz a per előkészítő ülése. Annyi biztos, hogy 6 év börtönt is kaphat.

Fenti cikkünk megjelenése után azonban megoldódott a bíróság nyelve, és legalább a monogramját elárulták a volt helyettes államtitkárnak. Megírták, hogy a hűtlen kezelés bűntette és további bűncselekmények miatt indult büntető ügyben március 21-én és 28-án lesz előkészítő ülés. Emellett elárulták:

A büntetőügy I. rendű vádlottjának – aki közszereplő – monogramja dr. N.J., a büntetőügy többi vádlottja nem közszereplő, így információs önrendelkezési joguk hozzájárulásuk nélkül nem korlátozható, ezért a monogramjuk megadása nem lehetséges.”

A dr. N.J. már közelebb visz a megfejtéshez, hiszen 2010-ig visszamenőleg csak egyetlen ilyen monogramú személy dolgozott az Orbán-kormányoknál ilyen poszton, méghozzá dr. Nagy János, aki 2018-tól volt az Agrárminisztérium földügyekért felelős helyettes államtitkára. Ez alapján azonosította őt a hvg.hu-hoz hasonlóan a Telex is a márciusban kezdődő büntetőper vádlottjaként.

A vádirat szerint 2019 első felé­ben a volt helyet­tes állam­tit­kár utasítá­sá­ra a tárca hát­tér­in­téz­mé­nye megbízási szerződést kötött ügyvédi irodákkal és egy másik céggel, amelynek keretében több, mint 2,2 milliárd forintot fizettek ki. A szerződésekben szereplő feladatokra azonban nem volt szükség, a céggel kötött kontraktusban foglaltakat soha nem végezték el.

A vádirat szerint a volt helyettes államtitkár befolyásolt egy közbeszerzési eljárást is, hogy az általa kiválasztott, több tízmillióval drágább ajánlatot adó társaság nyerjen. Ezen felül az érdekkörébe tartozó vádlottak egy fővárosi kerületi önkormányzatnak is 24 millió kárt okoztak, mivel szerződést kötöttek a párhuzamosan az önkormányzatnál amúgy is ellátott, adatvédelmi jellegű feladatra.

Nagy János egyébként egy másik ügyben már most is bíróság előtt áll, ami összefügg azzal, hogy 2,5 év után hirtelen kellett távoznia helyettes államtitkári posztjáról: 2020 decemberében váratlanul felmentették. Méghozzá nem sokkal azután, hogy az ügyészség bejelentette, korrupció gyanújával indított nyomozást egy “magas rangú minisztériumi tisztségviselő” és társa ellen.

Ezt követően az Agrárminisztérium nevesítette is a helyettes államtitkárt az ügy érintettjeként, jelezve, hogy felmentik a tisztsége alól. Ez meg is történt, 2021 nyarán pedig az ügyészség benyújtotta a vádiratot Nagy János és társai ellen. Nagy tagadta a bűnösségét a nyomozás során, majd a tavaly szeptember 14-én kezdődött büntetőperében is.

A volt helyettes államtitkárt abban az eljárásban azzal vádolják, hogy 830 millió forintnyi vissza nem térítendő állami támogatáshoz segített volna egy mezőgazdasági vállalkozást hivatali kapcsolatai és befolyása segítségével, cserébe a cégben 5 százalékos tulajdonrészt kért és kapott. A cégben a részesedésszerzés megtörtént, de végül a kitervelt “irányított” pályázat nem valósult meg.

4 milliárdot nyertek a földügyi helyettes államtitkár vesztegetésével vádolt agrárvállalkozó érdekeltségei

Ha már működne a Brüsszel kedvéért felállítandó antikorrupciós hatóság, máris lenne dolga: közpénzekből akar fejleszteni egy olyan cégcsoport, amelynek frontembere is vádlott Nagy János korábbi földügyi helyettes államtitkár vesztegetési perében.

A már zajló tárgyalás érdekessége, hogy abban ugyanúgy vádlott a tárca későbbi földügyekért felelős helyettes államtitkára, Gyüre Anita, mint az elődje, Nagy János. Miután 2020 decemberében Nagyot menesztették, utódjául az addigi főosztályvezetőt, Gyürét nevezték ki, de két hónappal később, 2021. február 12-én őt is felmentették tisztségéből – indoklás nélkül. Most mindketten vádlottak.

Nagy Jánost a tavaly szeptemberi tárgyaláson még Berényi András védte, így megkérdeztük, ő lesz-e a volt helyettes államtitkár ügyvédje a márciusban kezdődő perben is. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a friss ügyben Nagy a nyomozás során tagadta-e a vádakat, illetve mi az álláspontja a vádiratról, illetve az abban az ügyészség által kért 6 év börtönbüntetésről. Az ügyvéd válasza meglepő volt:

Felbontottam Nagy Jánossal minden ügyben a képviseletet, más védi őt.”

Nem volt könnyű azonban megtalálni Nagy új védőjét. Értesüléseink szerint a volt helyettes államtitkárt a régi és az új ügyében is Csóka Velmira védi. Elértük az ügyvédnőt, ám meglehetősen szűkszavú volt, csak annyit mondott: "nem kívánok nyilatkozni". Ugyanakkor nem is cáfolta a megbízása tényét, sem azt, hogy Nagy a vádlottja a márciusban kezdődő pernek is.

Ezt erősíti egy másik tény is. Az új eljárás vádirata szerint Nagy és társai egy fővárosi kerületi önkormányzatnak okoztak 24 millió kárt egy adatvédelmi szerződéssel. Márpedig a 2020 végéig Nagy résztulajdonában álló Iustum Consulting Kft. éppen erre szerződött havi 1,25 millió forintért a a fideszes vezetésű V. kerülettel 2020 szeptemberében, alig pár hónappal Nagy őrizetbe vétele előtt.

Ami viszont az új perben érintett 2,2 milliárdos kárérték nagyobb részét illeti, egyelőre nem tudni, hogy az Agrárminisztérium több tucatnyi háttérintézménye közül melyik lehet az, amelyik a vádirat szerint Nagy utasítására szükségtelen szerződéseket kötött és feleslegesen fizetett ki pénzeket. Az Agrártárca ez ügyben küldött kérdéseinkre egyelőre nem válaszolt, így arra sincs válasz, hogy

  • az Agrártárca melyik háttérintézményéről van szó,
  • a tárca intézkedett-e az ügyvédi irodákkal és egy céggel kötött megbízási szerződések felbontásról,
  • a vádirat szerinti közbeszerzési eljárásoknál érintett cég szerződéseit is felbontották-e,
  • a tárca milyen lépéseket tett arra, hogy a kifizetett 2,2 milliárd forintnyi kár megtérüljön,
  • és Nagy akkori főnöke, az azóta is hivatalban lévő Zambó Péter államtitkár felelősségét igyekeztek-e feltárni belső vizsgálattal.
(Nyitóképünkön Nagy János, az agrártárca volt helyettes államtitkára)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!