szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ékszereket a végrehajtói kar elnökének letartóztatása után a felesége és az apja elrejtette, de a nyomozók megtalálták. Szerintük azért vásárolták meg az értékeket, hogy eltüntessék a beszervezett végrehajtóktól beszedett pénzt.

Az eredeti ár töredékéért vett meg egy ékszerkollekciót 2020 nyarán a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar korrupcióval vádolt elnöke, Schadl György – írja a Telex. A lap szerint a gyémántokkal díszített tárgyak értékét az azokat eladó ékszerész, M. Viktor körülbelül 360 millió forintra becsülte, Schadl azonban „csak” 70 milliót fizetett értük készpénzben. Az összeget nem sokkal korábban két beszervezett végrehajtótól, Forrai Miklóstól és Majorosi Esztertől szedték be.

M. Viktornál korábban is vásárolt Schadl: a lefoglalt mobilja bejegyzései szerint 2019 őszén egymillió, a következő év februárjában pedig 5,8 és 6,5 millió forintot hagyott nála készpénzben. 2020 végén egy további, 12,5 milliós kifizetést jegyzett fel.

A 70 milliós ékszergarnitúrát 2021 novemberében találták meg az akkor őrizetbe vett Schadl lakásának páncélszekrényében, ám mivel akkor még nem gyanúsították hivatali vesztegetés elfogadásával, nem foglalták le őket. A kar elnökének irodájában további ékszereket találtak: aranyláncokat, karkötőt, fülbevalót, gyűrűt és egy Longines márkájú arany női karórát. Mellőlük készpénz – dollár, török líra, lengyel złoty, orosz rubel, thai bát, jamaicai dollár és cseh korona – került elő.

A cikk szerint, amikor kiszivárgott a sajtóhoz a nyomozati anyag egy része, Schadl felhívta a feleségét, Schadl-Baranyai Helgát és az apját, idősebb Schadl Györgyöt, hogy rejtsék el az ékszereket – akkor azonban már mindkettejüket rég lehallgatták. Az értékes tárgyakat egy budapesti bankfiókban helyezték el, ahol a nyomozók márciusban megtalálták és lefoglalták őket.

A hatóságok ezután Schadl feleségét és apját különösen nagy értékre elkövetett pénzmosással vádolták meg. Azzal érveltek, hogy a lefoglalható értéktárgyakat akarták elrejteni előlük. A nyomozati anyag szerint a kihallgatásokon azt mondták: nem a hatóságok, hanem a betörők elől akarták elrejteni az értékeket, és fel sem merült bennük, hogy ez bűncselekmény lenne.

A nyomozati iratok szerint Schadl azért vette az ékszergarnitúrát, hogy eltüntesse a korábban végrehajtóktól beszedett több mint kétszázmillió forintot. Az viszont nem világos, hogyan alkudhatta le 70 millió forintra a vételárat, az érintett ékszerészet ugyanis azt közölte velük: Schadlról „nem tudunk semmit és nem nyilatkozunk”.

A Völner–Schadl-ügy valamennyi hírét megtalálja itt:

A Völner-botrány

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!