szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tiltott kampányfinanszírozás alapos gyanúja merült fel – erre hivatkozva közölte hétfőn, az Országgyűlés gazdasági bizottságának az Állami Számvevőszék (ÁSZ) azt, hogy nem lesz kész időben az országgyűlési választáson legalább 1 százalékot elérő jelölőszervezetek kampányfinanszírozásáról szóló jelentést.

Windisch László ÁSZ-elnök szerint jelentős összegek tekintetében bizonylatok, és a teljesítési igazolások hitelességét illetően is kétely merült fel, ezért a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt is be kell vonni a jelentés elkészítésébe.

Arról is beszélt Windisch, hogy titkosszolgálati jelentések szerint „az ellenzéki pártok kampányát a Mindenki Magyarországa Mozgalmon (MMM) keresztül külföldi forrásokból is finanszírozták, ami tiltott, és egy ország szuverenitása és demokráciája ellen a legkomolyabb támadás”.

Az ÁSZ-nak a törvényi kötelessége alapvetően arról szól, hogy a pártokat kell vizsgálnia, de a szervezet elnöke szerint most szükségessé vált a pártként nem működő, ám a választási kampányban aktívan részt vállaló MMM vizsgálata is.

Windisch ezt azzal indokolta, hogy összefogás miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter maga nyilatkozta azt, hogy a közös kampány jelentős hányadát az MMM finanszírozta. Az ÁSZ-elnök azt mondta, ez alapján úgy tűnik, hogy a kampányban tiltott finanszírozás történt.

Az ügy előzménye, hogy pár hónapja kiderült, a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom és más szervezetek csaknem 4 milliárd forint támogatást kaptak Amerikából, az Action for Democracytól.

Márki-Zay, illetve az ellenzéki pártok azt állították, pártokat nem finanszíroztak a pénzből (tehát tiltott tevékenységet nem végeztek), az Action for Democracy nevében pedig Korányi Dávid azzal érvelt, a pénzt nem konkrétan a választási kampányra küldték, abból „felvilágosító kampányok" készültek. Ezeken a plakátokon, hirdetéseken nem volt pártlogó.

Az ügy miatt beindult a kormánypropaganda (guruló baloldali dollárokat emlegettek), és nemzetbiztonsági vizsgálat is indult. A Rogán Antal felügyelete alatt álló Nemzeti Információs Központ készített egy jelentést, amit aztán nyilvánosságra is hoztak. Ez hozzáértők szerint a politikai pamflet kategóriájába tartozik. Azt sem sikerült bizonyítani, hogy az amerikai titkosszolgálatoknak közük lenne ehhez. A dokumentum nyilvános adatbázisokból, sajtóból összeollózott, híresztelésekkel felturbózott anyagnak tűnik, ám ahogy azt tavaly decemberben megírtuk, a kormányzati propaganda céljait kiválóan szolgálja.

Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője a "pártállami számvevőszék" meséjének és bohózatnak minősítette a ÁSZ elnökének nyilatkozatát. Szerinte az ÁSZ semmilyen szakmai tevékenységet nem folytat, és nyilvánvaló, hogy "a Fidesz kommunikációs kampányának érdekeit szolgálja".

A fideszes Szatmáry Kristóf pedig arról beszélt, hogy a rendszerváltás óta nem volt példa arra, hogy külföldi szervezetek belföldi szervezetekkel együttműködve befolyásolják a választásokat.

Gulyás Gergely a múltheti kormányinfón azt mondta: meg kell változtatni a kampányfinanszírozási szabályokat annak érdekében, hogy a jövőben a választásokon a jelölő szervezetek se kaphassanak külföldről kampánytámogatást.

Az Országgyűlés gazdasági bizottságának hétfői üléséről itt írtunk:

Hivatalosan is kiderült, ki lesz a kamatdöntő tanács két új tagja

Egyikük már kedden is dönthet arról, hogy fenn kell-e tartani az igen magas, 13 százalékos alapkamatot. Igaznak bizonyultak a múlt heti hírek: Búza Éva és Kovács Zoltán válthatja a Monetáris Tanácsban Parragh Biankát és Kocziszky Györgyöt, akiknek most jár le a mandátumuk.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!