Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Vitára hívtuk a Momentum, az LMP és a DK egy-egy országos politikusát közéleti podcastunkban – íme néhány idézet arról, hogyan látják az ellenzék helyzetét.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

A Fülke legfrissebb adásában Orosz Anna, Újbuda momentumos országgyűlési képviselője, Ungár Péter, az LMP társelnöke és országgyűlési képviselője, valamint Kocsis-Cake Olivio, a DK árnyékkormányának a tagja volt Nagy Iván László vendége, egy évvel az országgyűlési választások után. Az adás meghallgatható az alábbi lejátszón, Spotify-on, Apple PodcastsonGoogle Podcastson, SoundCloudon, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja.

Addig is ízelítőnek hoztunk tíz idézetet a műsorból.

Kocsis-Cake Olivio arról, hogy a civilek nem akarják a pártokat látni a tüntetéseken:

„Ezt a korszakot be kell fejezni, amikor azt mondják a különböző civilszervezetek, hogy ki ne jöjjön az ő tüntetésekre. Azt kell mondania az összes társadalmi érdekképviseleti csoportnak, hogy ki az, akiket várnak, és mindenkit kell várni. […] Akkor tudunk mi, ellenzéki politikusok is sokkal hatékonyabban politizálni.”

Orosz Anna arról, hogy az ellenzék legyőzheti-e önerőből a Fideszt:

„Önmagában az ellenzéki munka sajnos kevés lesz, valószínűleg külső körülmények hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a rendszer meg tudjon dőlni.”

 

Kocsis-Cake Olivio a DK ellenzéken belüli pozíciójáról:

„Azt nem próbáltuk, ami 2006-ban és 2002-ben működött, hogy van egy domináns párt, amely köré szerveződnek. […] Kell egy domináns párt, kell egy domináns vezető, amely irányt szab. […] Én azt gondolom, hogy a jelenlegi körülmények között és az elmúlt egy évből kiindulva ez a párt a Demokratikus Koalíció lehet, ez a vezető pedig Dobrev Klára.”

 

Orosz Anna az árnyékkormányról:

„Szerintem az árnyékkormány egyrészt demokráciákban megszokott intézmény, másrészt azt sugallja, hogy itt kormányváltásra és nem rendszerváltásra van szükség, harmadrészt azt sugallja, hogy küszöbön áll ez a váltás. Ez ugye tavaly nyáron jött létre, amikor még annál is gyengébb volt az ellenzék, mint most. Ezek mind-mind a hitelességet rombolják és a bizalmat erodálják a választóinkban.”

Ungár Péter álláspontja a Gyurcsány-kérdésről:

„Elfogadni minden narratívát, amit a Gyurcsány-kormányról meg arról az időszakról a Fidesz mond, és ezt az ellenzéken belülre beültetni, az a politikai bukásnak a receptje.”

 

Orosz Anna álláspontja a Gyurcsány-kérdésről:

„Az én válaszom erre a kérdésre az, hogy ezt nem mi, politikusok döntjük el, hanem a választók. Ha nekünk van kritikánk Gyurcsány Ferenccel vagy a Demokratikus Koalícióval szemben, akkor az a feladatunk, hogy tegyünk jobb ajánlatot.”

Ungár Péter arról, hogyan kellene az ellenzéknek hozzányúlnia bizonyos ügyekhez:

„Gyurcsány Ferenccel vitatkoznék, aki azt írta, nincsenek ügyek, egy ügy van, hogy Orbán Viktor menjen. Ez választásokkor egy valós állítás, de amikor konkrét ügyekben kell megszólalni, akkor ha hamisan azt a reményt állítjuk, hogy ezzel meg lehet dönteni minden alkalommal Orbán Viktort, akkor egy idő után nem fognak nekünk hinni, és ez hitelvesztést okoz.”

 

Ungár Péter a NER leváltásáról:

"A rendszerváltoztatásnak az egész struktúrája olyan volt, hogy bele volt kódolva a 2010 előtti világnak a bukása – mint ahogy most is bele van kódolva ennek a rendszernek a bukása. Véleményem szerint ahogy kezdődött, egy fülkeforradalommal, egy nagy választói igénnyel, hogy a 2010 előtti világ menjen el, ugyanígy lesz vége."

 

„Ha valós politikai erőként mutatkozik meg, együtt tudnának működni Márki-Zay Péter politikai formációjával?”:

Ungár Péter: „Ha nagyon muszáj, igen, de nem örömmel.”

Orosz Anna: „Én őszintén nem hiszem, hogy valósággá válna ez a helyzet.”

 

Ungár Péter arról, miért győzte le Márki-Zay Péter az ellenzéki jelölteket az előválasztáson:

„Ha megnézzük az első forduló vitáit, látványosan jó volt, mert nem panelekben beszélt, nem előre kitalált, egymondatos dolgokat mondott, hanem őszintén is hitelesen azt mondta, amit gondolt. Szerintem ez azt mutatja, hogy egy ilyen versenyben a taktikai alapú politika a bukáshoz vezet, rock’n’roll kell. És Márki-Zay Péterben volt rock’n’roll.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László hvg360

Hann Endre a Fülke Extrában: Fellélegeztek a Fidesz-szavazók, hogy Orbán ismét megmentette őket

Mitől erősödik újra a Fidesz egy ilyen tél után? Milyen üvegplafonja van a DK-nak, a Momentumnak és a Mi Hazánknak? Meddig maradnak életben a kispártok? És le lehet-e nyomni a Huxitot a torkunkon? Közéleti podcastunk videós különkiadásában Hann Endrét, a Medián ügyvezető igazgatóját kérdeztük, kereken egy évvel a választások után.

Nagy Iván László Itthon

Orosz, Ungár, Kocsis-Cake – vita az ellenzék jövőjéről a Fülkében

Le lehet-e váltani a Fideszt választásokon, és ha igen, miért áll egy helyben az ellenzéki politika egy teljes éve? Hogyan foghatnak össze a pártok egymással, ha közben egymás kárára is építkeznek? Gyurcsány Ferenc és az árnyékkormány fontos építőkocka, vagy útakadály az együttműködésben? Közéleti podcastunk legfrissebb adásába Orosz Annát, Ungár Pétert és Kocsis-Cake Oliviót hívtuk vitázni.