szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hat alapítványi egyetem fordult az Európai Unió Bíróságához azért, mert az Európai Bizottság kizárta a magyar alapítványi egyetemeket EU-s finanszírozású projektekből.

Az Európai Bizottság decemberben azért tiltotta meg, hogy magyar alapítványi egyetemeknek EU-forrásokat juttassanak, ezzel kizárva azokat például az Erasmus+ és a Horizont Európa egyetemi kutatási programokból is, mert a Bizottság nem látta biztosítottnak az intézmények autonómiáját és transzparenciáját.

Ezzel sok magyar diák Erasmus-részvétele vált bizonytalanná, a magyar alapítványi egyetemek pedig csak saját vagy kormányzati büdzséből vehetnek részt azokban a kutatási projektben, amelyeket eddig az EU finanszírozott.

Az Erasmus-ügyről szóló cikkeinket ide kattintva találja meg.

A döntés jelentős forrásveszteséget okozott a 21 alapítványi egyetem számára, amelyeket a modellváltásnak nevezett folyamat során a kormány törvényi úton elvileg éppen annak érdekében kényszerített fenntartóváltásra, hogy növekedjenek a felhasználható forrásaik.

A jogi panaszt tevő hat egyetem között találjuk a Debreceni Egyetemet és a Semmelweis Egyetemet is. Mindkét egyetem lényegében a befagyasztás alapját kérdőjelezi meg, és azt állítja, hogy az egyetemi döntéshozatal – köztük az EU-források felhasználásáról szóló döntések – az alapítványi kuratóriumtól függetlenül zajlik – foglalta össze a beadványokat a G7 a The Higher Education szaklapra hivatkozva.

Lemondana az Erasmus-pénz érdekében a kuratóriumi tagságáról? - az érintett politikusok nem is hajlandók meghallani a kérdést

A hvg.hu hiába kérdezte a vezető politikusokat, hogy ha ők az akadályai az Erasmus-pénzek érkezésének, lemondanának-e a posztról és az azzal járó pluszpénzről, nem kaptunk választ. Az MSZP-s Tóth Bertalan is próbálkozott a kérdésssel, ő már kapott választ, de az felér egy pofonnal.

A Semmelweis Egyetem a Horizont program 2014 és 2020 között tartó etapjában több mint 6 millió euróhoz jutott hozzá, a Debreceni Egyetem több mint 4-hez. Mások mellett hét miniszternek kell feladnia kuratóriumi tagságát, ha ez kell az Erasmus- és Horizont Európa-program uniós forrásainak felszabadításához.

Az Európai Bíróság nyilatkozata szerint összevonva tárgyalhatják majd az eseteket, és 18 hónap múlva hozhatnak ítéletet. A kormány ígérete szerint ennél hamarabb meg szeretne állapodni a zárolt forrásokról az EB-vel, ugyanakkor korábbi ígéretét, miszerint április második felében Országgyűlés elé terjeszti a vagyonkezelő alapítványok szabályozásáról szóló törvénymódosítást, nem tartotta be.

Duma Aktuál: Erasmus helyett Habony Árpád-ösztöndíj Ibizára

Az Erasmusnak és az EU-s kutatói programoknak a kormány belpolitikai játszmái miatt befellegzett, de nem kell sem a hallgatóknak, sem a tudósoknak kétségbe esni. Kovács András Péter egészen újszerű lehetőségeket tár eléjük. Jól jöhetnek még az egyetemi kreditek a grillszetthez, lehet publikálni az Origón is a Nature helyett, és előkerülhetnek még érdekes dolgok a SZÉP Kártya-tudomány zsebéből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!