szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A tervezet szerint három év után el kell hagyniuk Magyarországot, ha nem foglalkoztatják őket tovább.

Új törvényjavaslatot nyújtott be a kormány a vendégmunkások lehetőségeiről. A parlament honlapján megjelent dokumentumban hangsúlyozták, hogy elkötelezettek a magyar munkavállalók munkahelyeinek megőrzése mellett. A törvénytervezet a harmadik országbeli állampolgár fogalmától megkülönböztetve, speciális foglalkoztatotti kategóriaként határozza meg a vendégmunkás fogalmát és a rá irányadó szabályokat.

A javaslat alapján kizárólag munkavállalás céljából igényelhetnek tartózkodási engedélyt a vendégmunkások, akik csak meghatározott létszámban és olyan területen vállalhatnak munkát, melyet a munkavállalási részletszabályok lehetővé tesznek.

A tervezet kitér a vendégmunkások magyarországi beutazásával, tartózkodásával és foglalkoztatásával kapcsolatos részletszabályokra is. Rögzítették, hogy a vendégmunkások nem kaphatnak letelepedési engedélyt Magyarországon, valamint a tartózkodási engedély 180 napon belül 90 napot meghaladó, de legfeljebb két év határozott időtartamú tartózkodásra jogosít Magyarország területén és maximum egy évvel hosszabbítható meg.

Az új szabályok megakadályozzák a vendégmunkások családegyesítését és letelepedését, továbbá 2+1 évben maximalizálják a lehetséges tartózkodási engedélyek időtartamát.

Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár azt nyilatkozta a Világgazdaságnak, hogy a törvényre azért van szükség, mert a közeljövőben sok olyan beruházás kezdődik hazánkban, amihez több százezer munkavállalóra lesz szükség.

Az államtitkár szerint a vendégmunkások helyzete könnyebé válik a munkavállalást illetően, mert a tartózkodási engedéllyel automatikusan megkapják a foglalkoztatási engedélyt is, a magyar dolgozókat pedig megvédi a kvótaszám, ugyanis csak olyan számban érkezhetnek majd munkavállalók harmadik országból, amennyit a törvény engedélyez.

Czomba Sándor tájékoztatása szerint a javaslatról a közeljövőben szavaz az Országgyűlés, a részletszabályokat ősszel fogadhatják el, a teljes csomag pedig november 1-jén léphet hatályba.

(Kapcsolt képünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!