Tetszett a cikk?

Ha lesz is ezer támogatója Pócs Alfréd kezdeményezésének, akkor sem valószínű, hogy az MTA szűrőjén átmegy.

A Nemzeti Választási Bizottság hitelesítette Pócs Alfréd kezdeményezését arról, hogy a szkítákat ismerjék el Magyarországon honos népcsoportnak. A határozat csütörtök este jelent meg a Magyar Közlönyben is, ez azonban csak annyit jelent, hogy a beadvány megfelelt a formai követelményeknek, a kezdeményezők elkezdhetik az aláírásgyűjtést.

A törvény szerint, ha a most elismert 13 nemzetiségen kívüli csoport kívánja elismertetni magát, ahhoz legalább ezer, magát e nemzetiséghez tartozónak valló, a helyi önkormányzati választójoggal rendelkező magyar állampolgár aláírására van szükség. Ki kell kérni a Magyar Tudományos Akadémia elnökének állásfoglalását, és végül az Országgyűlés dönt.

Az elmúlt években két ilyen próbálkozás jutott el a parlamentig. 2017-ben a székely, 2018-ban az orosz nemzetiség elismertetése érdekében gyűlt össze kellő számú aláírás, de az MTA nem támogatta a kezdeményezést, és végül az Országgyűlés mindkét esetben elutasító döntést hozott.

A szkíta vagy szittya egyébként az iráni népek csoportjába tartozó ókori lovasnép volt, rég kihalt, bár sok legenda kapcsolja össze a magyarság eredetével. Kérdés, lesz-e ezer támogatója a kezdeményezésnek, de ha igen, akkor is valószínű, hogy az MTA szűrőjén nem megy át, és így az Országgyűlés támogatása sem várható.

A kezdeményező Pócs Alfréd ortopéd szakorvos nem ismeretlen a közéletben: 2020-ban elbocsátották a gyöngyösi Bugát Pál Kórházból koronavírus-tagadó állításai miatt, és a Magyar Orvosi Kamara is elhatárolódott tőle, amelynek Heves megyei elnöke volt.

Egerben önkormányzati képviselő az Egri Városvédő Egyesület színeiben, polgármester-jelöltként több mint 5 százalékot szerzett 2019-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Riba István hvg360

Orbánék könyvtárában szkíta-magyar rokonságról beszélne a mennyezet

A hvg360 dokumentumfilmjében bemutatott Orbán-gigaberuházás, a hatvanpusztai kastély könyvtárának mennyezete a református egyházi művészet köréből meríthet ihletet. Ám a templomi kazettáknak más olvasatuk is lehet, mely az ezoterikus magyar őstörténet világából lehet ismerős. Ez a fideszeseket is beszippantó vajákos történelemszemlélet ma már nem ritka Orbánék köreiben, hiszen egyebek közt ez a Kásler Miklós nevével fémjelzett Magyarságkutató Intézet fő csapásiránya.