Tetszett a cikk?

A tisztséget augusztus 1-jétől tölti be a politikus, aki jelenleg az Igazságügyi Minisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára. Bóka János számára régóta nem ismeretlen terep Brüsszel: 2004 és 2009 között Szent-Iványi István SZDSZ-es EP-képviselő asszisztense volt az Európai Parlamentben, a 2009-es EP-választásokon pedig az SZDSZ színeiben indult.

Bóka János lesz az európai uniós ügyekért felelős miniszter a kormányban - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter az MTI-vel. Gulyás Gergely azt mondta, a tisztséget augusztus 1-jétől tölti be Bóka János, aki jelenleg az Igazságügyi Minisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára.

Az nem derült ki a közleményből, hogy Bóka kap-e saját minisztériumot. Cikkünk megjelenése után, hétfőn délután azonban a parlament honlapján megjelent egy kormányzati beadású törvénymódosítási tervezet (pdf), mely szerint Európai Uniós Ügyek Minisztériuma néven új minisztérium jönne létre.

Reviczky Zsolt

Mint korábban megírtuk, Orbán Viktor abban állapodott meg Tuzson Bence leendő igazságügyi miniszterrel, hogy egy „tiszta" igazságügyi tárcát fog vezetni, ezért Orbán Viktor kormányfő az európai uniós ügyek vitelével Bóka János államtitkárt bízta meg, aki miniszterként irányítja majd ezt a területet.

Bóka János augusztus 1-jei kinevezésére a miniszterelnök tesz javaslatot a köztársasági elnöknek.

Az uniós ügyek a kormányban eddig Varga Judit igazságügyi miniszterhez tartoztak, de miután a múlt héten lemondott és bejelentette, hogy a Fidesz európai parlamenti listáját fogja vezetni, Orbán Viktor szétválasztotta a két területet.

Bóka számára egyáltalán nem ismeretlen a feladat, hiszen uniós államtitkárként sokszor eddig is ő tárgyalt az Európai Bizottsággal.

Akik ismerik, mind szakmai tudását és jó tárgyalóképességét emelik ki, valamint azt, hogy nincs konfrontatív stílusa. A Válasz Online elemzésében úgy fogalmazott, Bóka egyszerre Orbán személyes tanácsadója és az EU-s politika alakításának vezető tisztségviselője. Ilyen erős EU-ügyi embere a magyar kormánynak a csatlakozás óta nem volt.

Ahogy azt Gulyás Gergely is említette, Bóka János miniszteri kinevezését az is indokolttá teszi, hogy 2024 második felében Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztét, így az új miniszter feladata az elnökségre való felkészülés koordinálása az ország uniós szövetségeseivel, illetve a kormányon belül a szaktárcákkal is.

Brüsszeli képzés

Bóka János 2001-ben végzett jogászként a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, és később ugyanitt végezte el a doktori képzést. 2006-ban a brüsszeli szabadegyetemen (Vrije Universiteit) tanult uniós integrációt.

Önéletrajza szerint 2022 óta dolgozott európai uniós ügyekért felelős államtitkárként, és ugyanebben az évben lett sherpa is – vagyis ő az, aki Orbán Viktor mellett részt vehet az uniós csúcstalálkozókon.

Korábban is dolgozott a miniszterelnök mellett, a Miniszterelnöki Kormányirodán belül ő volt Orbán európai uniós kérdésekért felelős államtitkára, előtte pedig az Igazságügyi Minisztériumban teljesített szolgálatot, szintén államtitkárként. Bókának igazságügyi tapasztalata is van, egy évig az Országos Bírósági Hivatal Magyar Igazságügyi Akadémiájának igazgatója volt, és a Kúria Polgári Kollégiumának főtanácsadójaként is dolgozott.

Bóka János, 2018-ban, az az Igazságügyi Minisztérium európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkáként
MTI / Bruzák Noémi

A Károli Gáspár Református Egyetem EU Jogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszékén 2019 és 2022 között volt egyetemi docens, de ekkor már államtitkár is volt, úgyszintén az Igazságügyi Minisztériumban. Több egyetemen is oktatott, Nemzeti Közszolgálati Egyetemen dékánhelyettes, és egyetemi docens is volt, a Szegedi Tudományegyetemen pedig adjunktus.

Brüsszel sem ismeretlen terep számára, bár akkor még nem a Fidesznek dolgozott: 2004 és 2009 között Szent-Iványi István SZDSZ-es EP-képviselő asszisztense volt az Európai Parlamentben. (Igaz, ebből csak annyi szerepel az önéletrajzában, hogy képviselői munkatárs volt.)

Sőt, a 2009-es EP-választásokon az SZDSZ színeiben indult, a 15. helyet kapta a párt listáján.

Mielőtt Brüsszelbe ment, dolgozott egy évet a külföldre dolgozó magyar titkosszolgálatnak, az Információs Hivatalnak is.

Angolul és franciául felsőfokon, oroszul középfokon beszél.

Bóka János azon kevés fideszes politikus közé tartozik, akik esetenként a sajtónak is hosszabban nyilatkoznak. Az uniós pénzekről is ő tárgyal, májusban a Financial Timesnak még azt nyilatkozta, hogy a 2027-ig Magyarországnak járó 36 milliárd eurós támogatás harmadának a feloldásáról felgyorsultak a tárgyalások. Azokat azonban továbbra is befagyasztva tartják.

Ő úgy vélte, a magyar kormány és Brüsszel között a civil társadalmat és a menekültkérdést érintő ügyekben van vita, és a kormány nem fog mindenben engedni.

Uniós feltételek: Makacskodik a kormány, 750 millió eurós támogatást kockáztat

Bóka János igazságügyminiszter-helyettes szerint a magyar kormány és Brüsszel között a civil társadalmat és a menekültkérdést érintő ügyekben van vita, és a kormány nem fog mindenben engedni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!