Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
„Írásbeli kérdését feljelentésként értékeltem, és azt elbírálás céljából a BRFK V. Kerületi Rendőrkapitányságnak küldtem meg” – közölte a legfőbb ügyész hétfőn. Polt Péter ezzel a DK-s országgyűlési képviselő, Vadai Ágnes írásbeli kérdésére válaszolt, aki arra volt kíváncsi:
Az ügyészség szerint mi történt a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvánnyal?
Az alapítvány fő feladata közérdekű vagyonkezelő alapítványként a Fudan Hungary Egyetem fenntartása lenne, de a kínai Fudan Egyetem budapesti kampusza nem is létezik: évek óta tervezték, de pillanatnyilag a kormányzati beruházási stop által érintett, így jegelt beruházásról van szó, ahol egy kapavágás sem történt, ráadásul a kiszemelt ferencvárosi helyszínt is politikai vita övezi.
Annak ellenére, hogy érdemi feladat híján a közpénzmilliárdokkal kitömött alapítvány fenntartásának indokoltsága is megkérdőjelezhető, a szervezet 2021 óta működik, ráadásul ebben a „készenléti állapotban” is elég sok közpénzt költ el. Tevékenységének még sincs nyilvános nyoma, sőt maga a szervezet sem érhető el, mivel székházból székházba költözik, de sehol nem elérhető.
Bedőlt a budapesti Fudan Egyetem terve, de nehéz lesz megszabadulni a közpénznyelő alapítványtól
A kormányzat egyelőre lefújta a Fudan Hungary Egyetem beruházását, amelyre számos oka volt, mindenesetre a projekthez kapcsolódó alapítvány, amely eddig egy nem létező egyetem fenntartójaként égette a közpénzt, most végleg feleslegessé vált. Megszüntethetnék, de kiderülhet, hogy ez nem is olyan egyszerű. A politikai kudarc mellett 20 milliárd forint és pár zsíros állás a tét.
Noha a cégbírósági iratok szerint az alapítvány székhelye tavaly december óta Budapesten, egy VII. kerületi irodaházban van a Kéthly Anna téren, a nyár elején Tompos Márton, a Momentum politikusa hiába kereste ott őket. Kiderült, hogy az alapítvány április 15-én kiürítette az ott bérelt irodáját, de nem tudni hová mentek, az ellenzéki politikus nem bukkant a nyomukra, papíron továbbra is ott működnek.
A hvg.hu korábban írt arról, hogy az alapítványnál a személyi jellegű kifizetések tavaly is a költségek java részét tették ki, 123 millió forintot. Az 2021-es évhez képest egész évre vetítve ez a költségelem 49 százalékkal nőtt tavaly, pedig közben csak eggyel lettek többen. Az alapítványnak – mint a többi, „modellváltó” egyetemet fenntartó szervezetnek – van kuratóriuma és felügyelőbizottsága is.
Milliókat fizet bérre a nem létező Fudan egyetem alapítványa, amelynek új vezetője a Pegasus-listán is szerepelt
Működése láthatatlan, jövője kérdéses, de a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítvány tavaly így is 123 milliót költött fizetésekre. Nemrég megint kádercserék voltak: kirúgták a főigazgatót és eltávolították az egyetem egyik ötletgazdáját, fő támogatóját is. Közben a kínai egyetem tulajdonában álló, kapcsolódó magyar cég veszteséges lett.
A kuratórium elnöke amúgy az egyetlen a stábból, aki nem kap fizetést. Személye a tavalyi kormányváltás után változott, így lett Palkovics László helyett a Fudan-projektgazda új miniszter, Csák János az elnök. Később, a nyár közepén fokozták le a régi főigazgatót, Bertáné Bényi Krisztinát helyettessé. Az új főigazgató pedig az egykori Mediaworks-vezér, Szabó László lett.
Lefejezték a Fudan Egyetemet fenntartó alapítványt, a volt Mediaworks-vezér lett a főigazgató
Ugyan a kínai Fudan Egyetem budapesti kampusza még a tervasztalon sem létezik, az azt fenntartó, közpénznyelő alapítvány igen, oda pedig az új Orbán-kormánnyal megérkeztek az új káderek is. Az elnök Palkovics Lászlót leváltották, a régi főigazgatót lefokozták. Az új operatív vezető az egykori Mediaworks-vezér.
Tavaly az „ügyvezetésre” összesen 25,18 millió forintot költöttek járulékkal együtt, vagyis a főigazgató – júliusig Bertáné, majd Szabó – havi bruttó 2,1 millióba került –, a közben főigazgató-helyettessé vált Bertáné Bényi Krisztina fizetését nem tüntették fel külön. Az öt kuratóriumi tag fejenként havi 811 ezer, a három felügyelőbizottsági tag pedig 740 ezer forintot kapott tavaly.
A 2022-es mérleg leadása óta egyébként újabb kádercsere futott végig a Fudan Alapítványnál. Az idén március végi változtatás szerint alig több mint 8 hónap után leváltották az egykori Medaworks-vezér Szabó Lászlót a főigazgatói posztról. Bertáné Bényi Krisztina maradt főigazgató-helyettes, és a Szabót váltó operatív vezetőt is „házon belül” találták meg, mivel
az új főigazgató egy kezdettől fogva kuratóriumi tag, Szilas Andrea Cecília lett.
A Fudan alapítványát vezető miniszter elvonult, amikor a Fudan alapítványáról kérdezték Tusványoson
Az RTL Híradó próbálta szóra bírni Csák János kulturális és innovációs minisztert.
A kínaiul folyékonyan beszélő Szilas Andrea Cecília 2014-2017 között pekingi nagykövet volt – idő előtt lecserélték Pesti Imre fideszes országgyűlési képviselő fiára –, majd helyettes államtitkár, 2021-ig pedig miniszterelnöki tanácsadó. Most van egy állami állása is: a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága nemzetközi igazgatója. Azzal is bekerült a hírekbe, hogy
a Pegasus-kémszoftverrel megcélzott személyek listáján az ő telefonszámát is azonosították.
Nemcsak Szilas Andrea Cecília lépett előre tavasszal a Fudan Alapítványnál, hanem más személyi változások is történtek. Kirúgták például a kuratóriumból a kezdettől, 2021-től fogva tag Horváth Leventét, aki túlzás nélkül állítható, hogy a Fudan Egyetem Budapestre telepítésének egyik ötletgazdájaként és fő támogatójaként volt ismert – ezért is került be a testületbe. Róla itt írtunk bővebben:
Leállt a kormány a Fudan-kampusz előkészítésével, a homályos magyar lobbicég is kivár
Bár a kormány nem engedte el a Fudan Egyetem budapesti kampuszának tervét, az előkészítés leállt. Hiába írta elő kormányhatározat és törvény, még nem alakult meg sem az állami projektcég, sem a leendő egyetem vagyonkezelő alapítványa. A beruházás előkészítésében kulcsszerephez jutó kínai tulajdonú magyar lobbicég pedig hallgat és kivár.
(Nyitóképünk illusztráció)