szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A momentumos politikus bejegyzett székhelyén kereste az alapítványt, amelyik úgy fizet ki milliókat bérekre, mintha tartozna hozzá egy egyetem is, csakhogy az nem létezik.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Korábban mi is szenteltünk egy hosszabb cikket a kínai Fudan Egyetem nem létező magyarországi campusának fenntartására létrejött Fudan Alapítványnak, ebből kiderült, hogy csak tavaly, egyetem nélkül is 123 millió forintot fizettek ki bérekre.

Milliókat fizet bérre a nem létező Fudan egyetem alapítványa, amelynek új vezetője a Pegasus-listán is szerepelt

Működése láthatatlan, jövője kérdéses, de a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítvány tavaly így is 123 milliót költött fizetésekre. Nemrég megint kádercserék voltak: kirúgták a főigazgatót és eltávolították az egyetem egyik ötletgazdáját, fő támogatóját is. Közben a kínai egyetem tulajdonában álló, kapcsolódó magyar cég veszteséges lett.

Az első nyereséges éve után azonban az alapítvány veszteségbe fordult, amit kádercserék is követtek, most pedig a momentumos Tompos Márton ment el megnézni, hogy mi a helyzet velük. A politikus viszont meglepve tapasztalta, hogy az alapítvány a bejelentett Kéthly Anna téri székhelyéről felszívódott. A helyi erőkkel konzultálva Tompos azt is megtudta, hogy az alapítvány április 15-én ürítette ki az itt bérelt irodáját, a bérbeadó cég munkatársa azt azonban nem tudta megmondani, hogy hova költöztek.

Van tehát egy alapítvány, aminek nincs e-mail címe, a telefonszámuk nem él és a székhelyükről is elköltöztek, senki nem tudja hová, de van náluk 14 milliárd forintnyi közpénz, amiből folyamatosan költenek – összegezte Tompos a történteket.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

Míg a Fudan-projekt megrekedt, kínai kézbe került a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola

A budapesti Fudan Egyetem sorsa bizonytalan, de tavaly év végén teljes egészében kínai tulajdonba került a Wekerle Sándor Üzleti Főiskola. Az új tulajdonos az egyik legnagyobb kínai magánoktatási cégcsoport, amely Thaiföldön és Malajziában már vásárolt egy-egy egyetemet, a Wekerle pedig az első nyugati érdekeltsége. A főiskola már négyezer eurós ösztöndíjat, kínai karrierlehetőséget és egész éves ingyenes kínai nyelvtanfolyamot is ajánl az alapképzésre jelentkezőknek.