szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egzisztenciális bizonytalanságnak, a háborúnak és az inflációnak lehet egy felhajtóereje Rihmer Zoltán pszichiáter, az öngyilkosság hazai és nemzetközi szakértője szerint.

Egy ember leugrott az emeletről Budapesten, a Mammut bevásárlóközpontban július végén, augusztus elején pedig egy milliárdos galériatulajdonos férfi vetette magát a Dunába, az elmúlt hetekben érezhetően több öngyilkosságról számolt be a sajtó.

Elképzelhető, hogy ismét növekedett az öngyilkossági ráta, mivel a különböző válságok általában így hatnak – mondta el a Népszavának Rihmer Zoltán pszichiáter, az öngyilkosság hazai és nemzetközi szakértője, aki 2013-tól éveken át vezette az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet öngyilkosság-kutató és -megelőző laboratóriumát.

„Jelen esetben az egzisztenciális bizonytalanságnak, a háborúnak és az inflációnak lehet egy felhajtóereje, nem vagyok túl optimista"

– tette hozzá.

Míg 1990-ben még 4133, majd 2019-ben 1550 öngyilkosságot követtek el hazánkban, a 2020-as „Covid-évben" ez a szám ismét kicsivel, 1706-ra ugrott, majd 2021-re ismét lecsökkent 1561-re.

Az, hogy valaki miért lesz öngyilkos, egy összetett kérdés, és az esetek zömében közel sem „elég" az, hogy valaki kilátástalan élethelyzetbe kerül a szakember szerint. A tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy az öngyilkosok több mint 90 százaléka valamilyen (többnyire nem kezelt) pszichiátriai betegségben szenved, leggyakrabban súlyos depresszióban, de jellemző a skizofrénia, illetve az alkohol-, vagy drogbetegség is, esetleg ezek kombinációja. Azonban a mentális betegségben szenvedők többsége nem követ el öngyilkosságot.

Rihmer Zoltán szerint az öngyilkosságnak orvosi problémán túl szociális, pszichológiai, kulturális és vallási dimenziója is van. „Az impulzív, agresszív, dohányzó, rossz életkörülmények közé került emberek jellemzően nem követnek el öngyilkosságot, amíg depressziósak nem lesznek. Mindezek inkább stresszorként jelennek meg, mivel a depressziós emberek pszichológiai immunrendszere, illetve megküzdési képessége többnyire elégtelen." Mint mondta, ez a tény részben magyarázza azt, hogy miért csökkentek meredeken a számok a 80-as évektől kezdve, hiszen jóval több mentális betegséget ismernek fel és kezelnek.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!