Tetszett a cikk?

Se busz, se vonat nincs, Izraelen belül jelenleg közlekedni szinte lehetetlen. Így viszont azok a magyarok sincsenek könnyű helyzetben, akik annak ellenére is kint vannak még Izraelben, hogy szeretnének hazajutni. Elértük azt a csoportot is, akikről Szijjártó azt mondta, kirándulni mentek ahelyett, hogy menekültek volna Izraelből.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Elismerte maszkati bejelentkezésében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy továbbra is vannak olyan magyarok Izraelben, akiket a külügy mentesítőgépeivel sem sikerült kihozni az országból. Szijjártó azt mondta: "most is arra szeretnék kérni mindenkit, hogy ne halogassa a konzuli védelemre történő regisztrációt", mert akik halogatják, azok "úgy járhatnak, mint akik most jelentkeznek, hogy ők is hazajöttek volna, de amikor a figyelemfelhívást közzétettük, akkor még nem érezték úgy, hogy a helyzet ennyire nehéz lenne, és inkább nem jelentkeztek vagy még elmentek egy-egy kirándulásra". Sikerült elérnünk annak a turistacsoportnak az egyik tagját, akikről a miniszter beszélt.

„Nehéz erről beszélni, mert ilyen helyzetben még soha az életben nem voltam, pedig elég gyakran járunk Izraelbe” – mondta a hvg.hu-nak annak a 16 fős, többségében idősekből álló turistacsoportnak az egyik tagja, akik lemaradtak a Külgazdasági és Külügyminisztérium izraeli mentesítőgépeiről. A külügy összesen három gépet küldött az Izraelben rekedt magyarokért, 325 embert hoztak ki a háborús országból, az utolsó gépen pedig már nem csupán magyarok, hanem külföldiek is voltak.

A turistacsoport szombaton Jeruzsálemben járt, izraeli idegenvezető mutatta nekik meg a várost, amikor látták, hogy a fejük felett a Vaskupola védelmi rendszer rakétái szedik le a Gázai övezetből érkezőket. „Félelem lett úrrá mindenkin, alig tudtuk megnyugtatni a csoportot” – magyarázta forrásunk.

Szombaton egymásnak ellentmondó információk jutottak el hozzájuk: nem volt világos, hogy lesz-e, vagy sem mentesítő repülőgép Magyarországról. Végül érkeztek gépek, ezek közül egyre viszont csak hárman jutottak fel a csoportból. Hiába regisztrált az egész csoport konzuli védelemre, csupán ők hárman kaptak értesítést arról, hogy rajta vannak a repülésre jogosultak listáján.

Ők hárman taxival mentek a Tel-Avivtól északra található Netanjából a reptérre. A Ben Gurion ugyanis elmondásuk szerint jelenleg máshogy nem közelíthető meg: az ott is megálló vonatok jelenleg nem járnak, Tel-Aviv és agglomerációjának tömegközlekedése leállt a háború miatt. Így csak a taxi maradt.

Frissítés: Cikkünk megjelenése után a Külgazdasági és Külügyminisztérium jelezte: nem igaz, hogy az egész csoport regisztrált volna konzuli védelemre. Ezt csupán a csoport hét tagja tette meg. A minisztérium a hvg.hu-nak küldött tájékoztatásában azt írta, hogy emailekkel és telefonos jegyzőkönyvekkel tudják alátámasztani, hogy "a csoport minden konzuli védelemre regisztrált tagjának világos értesítést küldtünk a járatokról. Ezt követően a csoport több tagját is felvettük a gépek utaslistájára, majd a konzulátus munkatársai külön, telefonon is megkeresték őket, hogy el szeretnék-e hagyni az országot a géppel, amire végül nem volt a válasz". A csoport három tagja vasárnap este jelezte, hogy mégis elhagyná Izraelt, őket kimentették az országból.

A csoport Izraelben maradt tagjai viszont nehéz helyzetben vannak: október 12-éig van csupán szállásuk, annál tovább nem tudnak maradni. 12-éig van megoldva az étkeztetésük, a gyógyszereik, arról pedig semmit nem tudni, hogy ha aznap kirakják őket a szállodájukból, akkor mi lesz velük, hova tudnak menni. Tanácsot azért kaptak, ráadásul pont Tilesch Gábor főkonzultól, de csupán annyit, hogy

vagy hajóval menjenek Ciprusra, vagy próbáljanak elrepülni Jordániába, és onnan hazajutni.

„Budapestről nem jön semmi, amire fel lehetne szállni. Sőt: valójában mintha sehonnan nem jönne semmi, amire fel lehetne szállni” – mondta a nő, szerinte pedig az sem nyerő ötlet, ha egy zsidó vallású csoportot az arab Jordániába vinnének a konzul tanácsára. Hozzátette: tudomásuk szerint ugyan két El Al gép fel fog szállni a reptérről nyugat felé, azonban azok tele vannak, már nem lehet rájuk jegyet venni.

Egy másik forrásunk lapunkhoz eljuttatta a konzuli szolgálat levelét is, amiben azt javasolták a még kint lévő magyaroknak, hogy foglaljanak jegyet meglévő kereskedelmi járatokra, vagy utazzanak Ciprusra. A levélben külön kiemelik, hogy

új mentesítő járatról jelenleg nincs információjuk.

hvg.hu/Olvasói fotó

Paczolay Máté külügyi szóvivő lapunknak azt írta, hogy "a szóban forgó turistacsoportnak felajánlottuk, hogy ingyen hazahozzuk őket a magyar kormány által Izraelbe küldött mentesítőjáratok egyikével. Az eredetileg 18 fős csoportból hárman éltek ezzel a lehetőséggel, ők már biztonságban itthon vannak. A turistacsoport fennmaradó része nem vette igénybe a konzulok által felajánlott mentesítőjáratokat".

"Jelenleg is folyamatosan kapcsolatban állunk a csoport tagjaival, érdeklődünk helyzetükről és tájékoztatjuk őket a legfrissebb információkról. Konzulunk ennek megfelelően tanácsolta számukra a közelükből induló kompjáratot, amely helyzetüket tekintve a leggyorsabb és legbiztonságosabb módja lett volna az ország elhagyásának" - írta Paczolay. Majd hozzátette:

hazugság, hogy az Izraelben tartózkodó magyar állampolgárok magukra lennének hagyva. Minden, a Konzuli Szolgálatnál regisztrált magyar állampolgárral kapcsolatban állunk és folyamatos tájékoztatást nyújtunk részükre

A külügyi szóvivő szerint a konzulok pontos listát és adatbázist vezetnek arról, hogy kikkel, mikor és mennyit beszéltek, illetve hogy milyen tanácsokkal, segítséggel látták el őket. Mind a budapesti, mind a tel-avivi nagykövetség jelenleg is egész nap, egész éjszaka fogadja a hívásokat. "A reptér területét tegnap rakétatámadás érte, ezért minden további döntés nagyon széles körű óvatosságot igényel" - írta.

Beszéltünk egy olyan magyar nővel is, aki kint él, de édesanyját szeretné hazajuttatni Izraelből Budapestre. Hozzá képest azonban az előbb bemutatott turistacsoport kifejezetten könnyű helyzetben van: forrásunk Eilatban, az ország legdélebbi pontján él. Eilatból pedig jelenleg szinte lehetetlen feljutni Tel-Avivba, bár forrásunk édesanyjának ezt tanácsolták a magyar tisztségviselők, ráadásul taxival.

Tömegközlekedés ugyanis nem csak Tel-Avivban nincs: délen a távolsági buszok most a katonákat, tartalékosokat viszik a szolgálati helyeikre, a civilekre most nincs kapacitásuk.

Szíven ütött mindenkit, hogy azt mondták, oldd meg magad

– magyarázta forrásunk.

Terjednek olyan, eddig hivatalosan meg nem erősített információk is, hogy hamarosan Eilat repteréről is elindulhat néhány repülőgép nyugat felé, azonban ezek szinte biztosan nem Budapesten fognak leszállni, hanem nagyobb nyugati városokban. Az Eilatban élő magyar nő egy bécsi gépre szeretné édesanyját feljuttatni. Ezek a gépek azonban még egy légitársaság adatbázisában sem látszódnak. Ő úgy tudja, hogy vagy az El Al, vagy az Arkia fogja őket indítani.

Borítóképünk illusztráció, a tel-avivi Ben Gurion repülőtéren készült.

Közvetítésünket a háborúról ide kattintva tudja követni:

 

Izrael totális támadást indított a Hamász ellen, közel ezer halott mindkét oldalon - percről percre

A gázai kórházakat elöntötték a sebesültek, miután Izrael a szombati támadást követően megtorló csapásokat intézett a város ellen. A hivatalos adatok szerint eddig valamivel több mint 900 izraeli és nagyjából 700 palesztin halottja van a konfliktusnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!