szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A felújítás néhány éve még sokkal ambiciózusabb terv alapján indult, de a háromszintes múzeum helyett végül csak a földszinten nyitnak illemhelyet a város szívében található műemléki épületben.

Városházából palota, főúri lakból bérlakások, most pedig nyilvános vécé – így lehet összefoglalni a Telex riportja szerint a Zichy–Meskó-palota hétszáz éves történetét egyetlen mondatban.

A műemléki épület 1370-ben már biztosan állt, Luxemburgi Zsigmond magyar király 1422-ben adományozta Sopronnak, városházául, a 18. században alakult főúri palotává.

Hat éve arról volt szó, hogy a Modern Városok Program keretében felújítják a palotát. Az előző polgármester még helyi ’56-os gyűjteményt és páneurópai piknik múzeumot képzelt a háromszintes épületbe, a tervek is elkészültek már, végül furcsa fordulatot vett a történet.

A cikk szerint továbbra is elég rossz állapotban van az épület, annak ellenére, hogy a tetejét, lábazatát és homlokzatát 2021-re valóban felújították. A belső terei ugyanis továbbra is elhanyagoltak maradtak, csak a díszteremben található freskót konzerválták.

A Telex kérdésére sem a soproni jegyző, sem az illetékes kormányhivatal nem indokolta meg, hogy miért egy műemléki palotában nyit nyilvános vécét a város. A lap cikke szerint az lehet az elképzelés mögött, hogy a belváros 100 forintossal használható, automata ajtós egyetlen illemhelyén „mindig alpáriak az állapotok”.

Névtelenül nyilatkozó műemlékvédelemben jártas szakemberek ugyanakkor úgy vélik, még mindig jobb, ha nyilvános vécé lesz a Zichy–Meskó-palotából, mintha üresen állna. Így ugyanis legalább fűteni fogják az épületet.

 

Zichy-Meskó palota

A Kolostor utca palotái közül a legnagyobb és a legtitokzatosabb. - Nevét az épületet 1945-ig birtokló arisztokrata családokról, a Zichy és Meskó családról...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!