Vízmotor-sztori a Schadl-ügyben: „Kigyulladt a motor, Völner Pál egy palack vízzel segített eloltani”
A Schadl-ügy egyik legérdekesebb szálával foglalkozott a bíróság kedden. A vád szerint a Schadl-Völner páros megpróbált egy egymilliárd forintos pályázatra rákavarni, ez viszont nem jött össze nekik. A motor egyik feltalálója tanúként vallott a bíróságon, vallomásában pedig felbukkant még Orbán Győző is.
- Nem zárható ki, hogy jogellenesen figyelmeztették Völnert a Karmelitából, de végül is nem számít, és már papír is van erről
- Két lap néhány nap alatt összehozta, ami az hatóságoknak évek alatt sem ment: megtalálták Schadl György eltitkolt luxusjárműveit
- A bíróság nem, a 24.hu megtalálta Schadl György luxusautóit, amikről ő azt vallotta, nem is tudja hol vannak
K. Szabolcsot hallgatta meg kedden a bíróság tanúként a Schadl-ügyben. A végrehajtói kar volt elnökéhez köthető ügyek közül az egyik legérdekesebb az úgynevezett vízmotor-ügy. A vád szerint Schadl és Völner Pál egy egymilliárd forintos állami támogatásra akartak rákavarni egy vízmotor ötletével, K. Szabolcs pedig ennek a motornak az egyik fejlesztője volt.
Most a bíróság előtt azt vallotta, R. Róbertet, azaz "Gazdit" ismeri régóta, vele 2000 óta jó barátok. A 2010-es évek elején kezdtek el egy keceli kollégájával együtt dolgozni egy vízzel hajtott motor ötletén. K. Szabolcs a nyomozati szakaszban a vízmotor működéséről a következőket mondta: „a vizet 12 Voltos árammal hidrogénre és oxigénre bontjuk és maga a motor a hidrogént égeti el. Ezt a motort egy német rendszámú, R. Róbert tulajdonában lévő Daewoo Nubira típusú gépkocsiba szereltük be, de nincs forgalomba helyezve. A gépkocsi károsanyag-kibocsátását többször is bevizsgálták, még a Magyar Tudományos Akadémia is vizsgálta. 2016 februárjában R. Róbert azt mondta, hogy van egy ismerőse, aki szerinte el tudná adni ezt a találmányt, majd az egyik kecskeméti vizsgabázison folytatott környezetvédelmi vizsgálat során meg is tekintette azt. Ez a személy volt dr. Schadl György. Több alkalommal is megvizsgáltatta a gépkocsit.”
A motor pedig elmondásuk szerint működőképes volt, olyannyira, hogy az autó 160 kilométer/órás sebességre is képes volt mindössze egy liter vízzel. De állították, hogy ezt a gépet nem csak autóba lehet rakni, hanem gyárakban, például mészégetésnél és a visontai erőműnél is bevetették volna. Bővebben ezt nem volt hajlandó K. Szabolcs kifejteni a bíróság előtt, hiszen „nem értenek hozzá”. A találmány részletes működési elvét a mai napig is K. Szabolcs őrzi, az ügyészségen tett vallomásában azt mondta, egymilliárd forintért adná csak el.
Viszont igyekeztek demózni a találmányt: K. Szabolcs vallomása szerint Kínából, Koszovóból és Albániából is jöttek szakemberek, több mint ötven bemutatót tartottak nekik. A külföldi delegációk magyarországi útjait Schadl György finanszírozta a tanú szerint, de hogy miből, azt nem tudta megmondani.
Az egyik bemutatón viszont kigyulladt a vízmotor, K. pedig azt mondta, Völner Pál segített eloltani azt, egy liter vizet adott erre, azzal sikerült is.
Pénz azonban a projektbe csak Gazditól később pedig Schadltől érkezett. K. Szabolcs tippje szerint az évek alatt R. Róbert a vízmotor ötletébe 180 milliót tolt, neki és feltalálótársának pedig 500 ezer forintot fizetett havonta.
A vízmotor körüli igazi kavarás azonban Schadl György felbukkanásával kezdődött: K. Szabolcs állította, hogy Schadl hívta a bemutatókra a delegációkat, majd felmerült, hogy meg is veszi a projektet. Erre K. Szabolcs szerint azért lehetett szükség, mert Gazdi kifutott a pénzből, így Schadl segítségét kérte 2016-ban. Végül 2017-ben alapítottak rá egy céget, ez lett az Aqua Energy Solutions, aminek a tulajdonába 120 millió forintért bekerült maga a találmány is. A céget viszont nem Schadl, hanem az ügyben szintén, bár más miatt vádlott édesapja vezette.
Fizetést viszont K. vallomása szerint a cég megalapítása után is az ifjabb Schadltől kaptak, nem az apja által vezetett cégtől.
A 120 millióról K. a nyomozati szakaszban azt mondta, hogy még csak részben sem került hozzájuk semmi ebből a pénzből. Ezt a bíróság előtt kissé árnyalta, azt mondta nem adásvétel volt, Schadl apportként vitte be a találmányt a cégbe. Szerinte Schadl legalább százmillióval szállt be a vízmotorba, hiszen Gazdi kiszállása után finanszírozta az ő fizetésüket, az anyagköltségüket, de a demózást is. A céghez azonban a K. Szabolcs által egymilliárdra taksált találmányleírás nem került át.
Arról, hogy akkor mégis miért kellett a céget létrehozni, K. Szabolcs még a nyomozati vallomásában azt mondta, „mert a komoly befektetők csak így állnak velünk szóba, vagyis egy céggel szívesebben tárgyalnak, mint magánszeméllyel”.
Maga a vízmotor Érdre került, itt tartották a bemutatókat, itt oltották el Völner Pállal, de itt látta a Magyar Tudományos Akadémia delegációja és egy paksi küldöttség Süli János volt miniszter vezetésével is.
K. Szabolcs elmondása szerint heti, kétheti szinten felmerült, hogy pályázati támogatást kellene szerezni a projektre. Ez 2021 nyarán gyorsult fel, az ügyészség szerint Schadl ekkor vonta be az ügybe Völner Pált is. Erről a vádirat írt bővebben. „2021. június 12. napján dr. Völner Pál II. rendű vádlott, tudva arról, hogy dr. Schadl György I. rendű vádlott rendelkezik ezzel a vízüzemű motorral, tájékoztatta dr. Schadl György I. rendű vádlottat, hogy össze tudná hozni őt a Calmit Hungária Kft. nevű cég vezetőjével, XY-nal, mivel ezen cégnek jelentősen megemelték a széndioxid kvótáját, ezért a dr. Schadl György I. rendű vádlott tulajdonában álló, és általa korábban már pályáztatott fenti motort a cég működése körében hasznosítani lehetne hőtermelésre, és ennek megvalósíthatóságának vizsgálatára állami támogatást lehetne kérni” – áll a vádiratban. A cég ügyvezetőjének nevét azért nem közöljük, mert nem közszereplő.
A vád szerint Völner kezdett el Palkovics László korábbi miniszter 2022 előtti Innovációs és Technológiai Minisztériumában lobbizni a vízmotor mellett, ráadásul Steiner Attilánál, aki akkor a körforgásos gazdasági fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár volt. Völner a vád szerint. A pályázatot végül nem sikerült kiíratniuk, támogatási pénzt pedig K. Szabolcs keddi elmondása szerint még mindig nem kapott a projekt. Olyannyira nem, hogy jelenleg Németországban lobbiznak pénzért.
K. Szabolcs szerint Süli János látogatását Schadl György intézte. A vád szerint azonban ebben benne volt Völner Pál keze is. A vádirat szerint ugyanis Völner anélkül, hogy ez a hatáskörébe tartozott volna, többször is megkereste Sülit, de a volt miniszter egyik államtitkárát, Kovács Pált is. Ahogy az a vádiratból is kiderült, Völner az ügyben 2021 nyarán kezdett el mozogni, Schadl novemberi letartóztatásáig azonban nem sikerült érdemi eredményt felmutatnia benne.
K. Szabolcs elmondása szerint többször is felmerült, hogy a vízmotort az államnak adnák el. 2021 tavaszán pedig ugyan nem jutottak el odáig sem, hogy pályázzanak valahogy, mégis begyorsultak a dolgok. K. és Gazdi egyik lehallgatott telefonbeszélgetésében az ügyészség leirata szerint elhangzott, hogy „a miniszterelnök úr válassza ki személyesen”, hogy melyik vállalkozás veszi meg a projektet.
Majd jön a beszélgetés egy pontján Gazdi azt mondta a tanúnak, hogy
„Gyuri többször találkozik a miniszterelnök úrral”, mint az a fizikus, akit bevontak a vízmotorral kapcsolatos kavarásba.
Sőt, a tanú azt mondta, legutóbb
tavaly májusban látogatta őket meg Orbán Győző, a miniszterelnök testvére, hogy megnézze a vízmotort.
Viszont a bíró által ismertetett lehallgatási jegyzőkönyvekkel kapcsolatban K. Szabolcs szinte semmire sem emlékezett, a bírónak pedig egy ponton elege lett. „Figyelmeztetve lett a hamis tanúzásra. Kicsit úgy érzem, nem is kicsit, hogy zavarban van itt a tárgyalóteremben a kérdések kapcsán” – mondta a tanúnak kétkedve.
2021. szeptember 30-án, alig egy hónappal Schadl elfogása előtt K.-nak volt egy másik érdekes beszélgetése is Gazdival. Telefonon beszélgettek, a párbeszédben pedig előkerült Schadl György neve is. Méghozzá nem is akárhogy.:
„most azért nem lehet Schadllel beszélni, mert „összefosta magát",
ugyanis ahogy R. Róbert fogalmazott, hogy vagy holnap, vagy 15-én a „tesó" a mennybe megy. Ezzel megszűnnek azok a kérdések, amelyek eddig voltak”.
De K. Szabolcs ugyanazon a napon még egyszer beszélt Gazdival, R. Róbert pedig azt mondta neki: „a bratyink a mennybe megy, ha az Isten is megsegíti. Bízzunk benne, hogy Isten vele van”.
A bíró külön rákérdezett K. Szabolcsnál, hogy mit jelentett ez a „mennybe megy”, de K. Szabolcs erre mindössze annyit válaszolt, hogy valószínűleg egy külföldi barátra vonatkozott.
K. Szabolcsot a bíró kérdezte arról is, hogy Gazdi mennyit járt külföldön. Ennek azért van jelentősége, mert egy másik vádpont szerint Gazdi hetvenmillióval verte át az ügy tizenharmadrendű vádlottját, amikor azt üzente neki szintén vádlott bizalmasán keresztül, hogy Ukrajnában elrabolták a csecsenek. K. Szabolcs azt mondta, Gazdi a világ rengeteg pontján járt, volt, hogy Budapesten is szállodában lakott („ott olcsóbb a rezsi”), feleségével pedig nem mindig élt együtt, mert
„Robi egy jószívű ember, de több barátnője volt”.
Gazdi, a „jószívű ember” pedig komoly előadást tartott a keddi tárgyalási nap végén. Azt mondta, K. Szabolcs egy tanyai éjszakán beszélt neki a találmányról, ő pedig megeskette a tanút, hogy működik a motor. Csak ezt követően kezdett el pénzt fektetni a projektbe. Magáról a vízmotorról azt mondta, nem
180 milliót fektetett be, hanem 300 milliót.
Ezt a pénzt pedig elmondása szerint elbukta, annak ellenére is, hogy ez a motor „a világ egyik legjobb találmánya”.
Schadl György ezúttal csak röviden szólalt fel, ő állította, hogy soha nem fizetett Völner Pálnak azért, hogy nyomja a projektet Sülinél, vagy Palkovics ITM-jében. Völner Pál pedig csupán annyit mondott, hogy nem volt ott azon a bemutatón, ahol tűz keletkezett, erre valószínűleg rosszul emlékezett a tanú.
A vízmotor-sztoriról és az egész Schadl-ügyről nyáron a Fülkében Dezső Andrással beszélgettünk:
Fülke: A Schadl-ügy teljes története, A-tól Z-ig, Völnertől Vargáig
Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.