„Több pártnak is változott a támogatottsága, de közülük a Fideszé a legérdekesebb, mert a hosszú ideje tartó csökkenő tendencia megállt, sőt enyhe emelkedést láthatunk” – vezeti fel a novemberi pártpreferencia-mérését a ZRI Závecz Research Intézet. Az 1000 fős mintán készült, reprezentatív kutatás ugyanakkor hibahatáron belüli elmozdulásokat regisztrált a szeptemberi mérések adataihoz képest.
E szerint a Fidesz támogatottsága a felnőtt lakosság körében a korábbi 30 százalékról 32-re nőtt, és növelni tudta a támogatottságát 13 százalékról 14-re a Demokratikus Koalíció is. Egy-egy százalékos javulást könyvelhetett el az MSZP, illetve a Jobbik is, ám még ez a javított eredmény sem lenne elég számukra a parlamenti küszöb megugrásához: mindketten 4 százalékon állnak.
A Mi Hazánk támogatottsága egy százalékponttal, 7-ről 6-ra csökkent, de továbbra is a szélsőjobboldalé a harmadik hely a legerősebb pártok versenyében. A Momentum 5 százalékon áll, a többi ellenzéki párt viszont meg sem közelíti a bejutási küszöböt. Az LMP 2-ről 3 százalékra javított, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) 4-ről 3-ra rontott, az egyszázalékos törpepártok között pedig a Párbeszéd és a Márki-Zay Péter nevével fémjelzett Mindenki Magyarországa Néppárt mellé felzárkózott a Jakab Péter-féle Nép Pártján is.
Jelentőset csökkent a bizonytalanok tábora, ott a szeptemberi 30 százalékhoz képest most 25 százalékot mértek.
Helyi elosztásban mindez úgy néz ki, hogy a Fidesz támogatottsága a megyeszékhelyeken növekedett a legnagyobb mértékben, ott 5, míg a kis- és közepes méretű városokban, valamint a falvakban 3-3 százalékpontot javított. Budapesten viszont 4 százalékponttal csökkent a kormánypárti szavazótábor, viszont a maga 24 százalékával még a fővárosban is a Fidesz a legerősebb párt, bár ott legalább az ellenzéki pártoknak együtt nagyobb a támogatottságuk.
A biztos pártválasztók 48 százaléka szavazna a Fideszre, míg a második legerősebb párt, a DK a maga 19 százalékával. Az elkötelezett szavazók táborában a Mi Hazánk 8, a Momentum 6, a Jobbik és az MSZP 4-4, az LMP és az MKKP 3-3, a Párbeszéd 2, míg a Mindenki Magyarországa Néppárt és a Nép Pártján 1-1 százalékon áll.