szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ötszázalékos a felmondási arány.

4314 tanár szüntette meg közalkalmazotti jogviszonyát a tankerületek felügyelete alá tartozó iskolákban ebben az évben – írja az Átlátszó. A lap mind a hatvan tankerületi központtól adatokat kért, hogy megtudja, hány tanár távozott idén január és szeptember között az állami iskolákból. A pedagógusoknak szeptember végéig kellett nyilatkozniuk arról, hogy kívánnak-e a számos változással járó új jogállásban dolgozni.

Az Átlátszó egy kivételével mindenhonnan kapott választ, csak az Észak-Budapesti Tankerület Központ nem szolgáltatott adatokat.

A lap térképen is elhelyezte a tankerületektől kikért számokat. Azt is bemutatják, hogy a távozók hány százalékát tették ki a teljes tantestületeknek, és hogy sikerült-e pótolni a kiesőket. Ezek alapján a tanárok 5 százaléka mondhatott fel, ugyanakkor kétszer annyi új tanár kezdte meg a tanítást a tankerületek fenntartása alá tartozó iskolákban, mint ahány távoztak.

A 4314 tanár közül a legtöbben a közép-pesti a XIII. és XIV. kerületi és a belső-pesti az V., VI., VII., VIII. és IX. kerületi intézményekből távoztak, minden 12. tanár e két tankerületből távozott. A legtöbben júliusban és augusztusban mondtak fel, az összes távozó 66,4 százaléka ebben az időszakban döntött úgy, hogy közös megegyezéssel vagy lemondással otthagyja az iskoláját.

A lap szerint a távozók száma önmagában nem sokat árul el, így az adatokat érdemes összevetni azzal, összesen hány pedagógus dolgozik egy-egy tankerületben. Az Oktatási Hivatal legfrissebb adata 2022 októberére vonatkozik, ehhez viszonyítva számították ki az ötszázalékos felmondási arányt.

A lap megkereste a két nagy pedagógus szakszervezetet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezetét (PSZ) is. A PSZ elnöke, Totyik Tamás azt mondta, hogy a kormány a felmondásokkal kapcsolatos kommunikációban ügyes, de az oktatás működtetésében bukásra áll. A hozzájuk érkezett bejelentések alapján elsősorban a fiatalok döntöttek a távozás mellett, akik maradtak, azok pedig nagyrészt azért fogadták el az új jogállást mert „a nyugdíjig hátralevő időszakot valahogy kibírják”. A PSZ elnöke azt is hozzátette, szerinte sokan még nem szembesültek vele, milyen pluszteherrel jár a jogállásváltás.

Matek-bármely szakos: az álláshirdetésekről is ordít, mekkora tanárhiánnyal indul a tanév

A kormány kommunikációs trükkökkel leplezi a pedagógushiányt, miközben az intézmények osztályok összevonásával és tanárok átvezénylésével enyhítenének a helyzeten. A státusztörvény végrehajtási rendelete legalább másfél nappal a tanévkezdés előtt végre megjelent, de sok pedagógus már ezt sem várta meg, inkább felmondott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!