Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Péntek reggelre soron kívüli házbizottsági ülést rántott össze Kocsis Máté, és lehet, hogy már a jövő hét második felében egy rendkívüli ülésen, vagy a március 4-i rendes parlamenti ülésnapon megválaszthatják a kormánypártok államfőjelöltjét, Sulyok Tamás alkotmánybírósági elnököt.

A szerdai rendes után péntekre is összehívott a Fidesz nevében Kocsis Máté frakcióvezető egy rendkívüli házbizottsági ülést – ez a testület dönt az Országgyűlés munkarendjéről. A soron kívüli, reggel 9 órás ülést Kocsis “Magyarország köztársasági elnöke megválasztásának napirendre vétele érdekében” kezdeményezte a házelnöknek küldött csütörtöki levelében:

 

HB összehívás by HVG on Scribd

A házbizottsági ülés összehívásának apropója tehát az, hogy a kormánypártok felpörgetnék az államfőválasztást, miután alig néhány órával korábban, csütörtökön délután Kocsis Máté a Fidesz-KDNP Balatonalmádiban tartott közös kihelyezett frakcióülésén bejelentette, hogy a kegyelembotrány miatt lemondott

Novák Katalin államfő utódjának a kormánypártok Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság jelenlegi elnökét jelölik.

 

Bejelentették a kormánypártok államfőjelöltjét, Sulyok Tamás lesz Novák Katalin utódja

Bár Novák Katalin lemondását hivatalosan még el sem fogadta az Országgyűlés, a Fidesz-KDNP már megtalálta a kegyelembotrányba belebukott államfő utódját. Bejelentették azt is, hogy érkezik az Orbán Viktor által már ígért új "gyermekvédelmi" törvénycsomag, és hétfőn megszavazzák a NATP-bővítését Svédországgal.

Már magával a jelölt bejelentésével is megelőzte egyébként a Fidesz-KDNP Novák Katalin hivatalos távozását, hiszen az államfő ugyan február 10-én egy tévényilatkozatban bejelentette ugyan a lemondását, ám csak az Országgyűlés február 26-i, hétfői ülésén határoz erről a parlament. A lemondás elfogadásával lép majd átmenetileg Novák helyére Kövér László fideszes házelnök,

így jogilag csak hétfőn nyílik meg az út az új államfő megválasztása előtt.

Az új köztársasági elnök jelölésére és megválasztására minimum határidőt nem ír elő sem az Alaptörvény, sem az elnökválasztás részletes szabályait tartalmazó egyéb jogszabályok, csupán azt, hogy az utódot a leköszönő államfő megbízatásának megszűnésétől számított 30 napon belül kell megválasztani, tehát legkésőbb március 27-én.

Csakhogy a Fidesz ennél gyorsabban túlesne a váltáson, főleg azért, mert politikailag kellemetlen, ha sokáig téma a lemondás, és főleg annak oka, vagyis, hogy a bicskei gyermekotthon pedofil vezetőjét mentő helyettes, K. Endre államfői kegyelemmel szabadulhatott, ráadásul ebbe Nováktól Varga Judit akkori igazságügyi miniszteren át a volt miniszter Balog Zoltán püspökig mindenki belebukott.

Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök már a február 17-i évértékelőjén is elmondta, azt kérte a kormánypártoktól, hogy “az átmeneti időszakot szorítsuk minimálisra, ahogy az egy nagy és erős kormányzópárthoz illik”. A menetrend pedig felgyorsítható, most, hogy már megvan a kormánypártok jelöltje.

 

Kicsoda Sulyok Tamás, a Fidesz államfőjelöltje?

Az Alkotmánybíróság elnöke, egykori ügyvéd, aki a kormánypárti kétharmad miatt biztosra veheti, hogy ő lesz Novák Katalin utódja. Az is biztosnak tűnik, hogy Sulyok egészen más karaktert fog államfőként vinni, mint amilyet Novák Katalinnak épített kommunikációs stábja: búcsút inthetünk az ablakpucolásnak és a sütisütésnek is.

Ugyanis bár több ellenzéki pártnak is van már saját államfőjelöltje, a parlamenti erőviszonyok, a Fidesz–KDNP kétharmada miatt ennek nincs sok jelentősége, mivel a köztársasági elnök választáson első körben kétharmados, második körben feles többséggel csak a Fidesz–KDNP jelöltje lehet az államfőválasztás győztese.

Természetesen, ha az ellenzéki pártok a saját jelöltjük vagy egy közös ellenzéki jelölt mellé össze tudják gyűjteni az országgyűlési képviselők egyötödének írásbeli ajánlását, vagyis legalább 40 szignót, akkor az illető felkerülhet a szavazólapra Sulyok Tamás mellé, de a kormánypártok jelöltjén kívül másnak a megválasztására még elvi esély sincsen matematikailag.

 

Kastélytörvénytől a "jachtkikötőig" - végignéztük, milyen ügyek kötődnek Sulyok Tamás alkotmánybírósági működéséhez

Novák Katalin lemondása után Sulyok Tamást jelöli a Fidesz-KDNP köztársasági elnöknek - jelentette be csütörtökön Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője. Sulyokról nagyon hamar dönthet is az Országgyűlés. Végignéztük, hogy alkotmánybíróként, illetve elnökként milyen fontosabb ügyek kötődnek a nevéhez.

Mivel a jelölésre sem írnak elő a jogszabályok minimum határidőt, az államfőválasztás gyorsan levezényelhető. Ennek ellenére valószínűtlen, hogy a jövő heti egyetlen ülésnapra, az amúgy is zsúfolt hétfőire akarná tenni a több órás választási procedúrát a Fidesz a házbizottság pénteki ülésén. A hétfői ugyanis így is elég sűrű lesz.

  • A 13 órakor kezdődő ülést Orbán Viktor napirend előtti felszólalása indítja majd.
  • Első napirendi pontként elfogadják a képviselők Novák Katalin lemondását.
  • Ezután megszavazzák, hogy a Novák helyére lépő Kövért házelnökként Lezsák Sándor helyettesítse.
  • Majd 19 hónap sunnyogás után a Fidesz-KDNP hajlandó lesz megszavazni a svéd NATO-csatlakozást.
  • Döntenek még Gurmai Zita MSZP-s képviselő mentelmi jogának felfüggesztése ügyében.
  • Ezt követi majd az azonnali kérdések és válaszok órája.
  • Végül várhatóan 18 órától ellenzéki kezdeményezésre az életvégi döntésekről lesz vitanap 4 órában.

A jövő héten elvileg több ülésnapot nem terveztek, de a hvg.hu információi szerint nem elképzelhetetlen, hogy a kormánypártok javaslatára még azon a héten összehívnak egy rendkívüli parlamenti ülést, vagyis egy héten belül is megválaszthatják Sulyok Tamást köztársasági elnöknek. Ha a jövő héten mégse lenne rendkívüli ülés, akkor a következő rendes ülésnap, március 4-e, hétfő.

 

A jogállamiságtól a kormánymédián át, a politikával való kapcsolatról: 10+1 erős kijelentés Sulyok Tamás interjúiból

Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság elnökét jelölték államfőnek kormánypártok. Sulyok az elmúlt években nagyon sok interjút adott, melyben körvonalazódott véleménye közéleti kérdésekben is, de a családja története, a jogi oktatás vagy akár a technológia is szóba került. Ezekből válogattunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!